• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Unvan değişikliği [atık bildirimleri hk.]

Ahmet Doğanay

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
DOKA ÇEVRE ENTEGRE ATIK YÖNETİMİ VE DANIŞMANLIK
Merhaba Arkadaşlar;
A firmasının bildirimlerini yaparken; Firmanın sadece unvanı (B) değişmiştir (üretim, kapasite, adres vs. aynı). A Firmasının Ambalaj Bildirim ve Çevre Bilgi Sistemlerine girdiğimde firma bilgilerini güncellemek istiyorum, lakin ÇBS sisteminde sadece tesis bilgilerini güncelleyebiliyorum, firma bilgileri pasif. Ambalaj Bildirim Sisteminde de bazı bilgileri güncelleyebilirken, firma adının değiştiremiyorum.

Dilekçe ile il müdürlüğüne bildirmeyi, böylece bizim değiştirme yapamadıklarımız (pasif olanlar), İl Müdürlüğü personelinin sisteminde aktif görünür ve güncelleyebilirler diye düşündüm. Bunun üzerine dilekçe öncesi İLM ile görüştüm, bakanlığa yönlendirildim. bakanlık arandı muhatap çıkmadı.

Özü: Yukarıda bahsettiğim durum ile karşılaşan arkadaşlar var ise yorumlarını bekliyorum.

Kolaylıklar Dilerim.
Hayırlı Kandiller..

Aynı olay geçen ay benim başıma da geldi. Ünvan ile birlikte vergi numarası da değiştiği için ÇBS'den yeniden firma kaydı yapıp ÇBS Başvuru Formu ile bulunduğunuz ildeki İl Müdürlüğü'ne gidip başvuru yapmanız gerekmekte. Yeni bir şifre ve kullanıcı kodu alacaksınız.

İl Çevreden söylediler. Yeni bir tesismiş gibi işlemleri baştan yapacaksınız dediler. Zaten eski kullanıcı adınızda pasif olarak sistemde yer almaya devam ediyor. Ben sorunumu bu şekilde hallettim. Zaten ilgili bölümle gidip konuşursanız aynısını söyleyecekler size.

"Eksi firmanın yerine getirememiş yükümlülüklerini, yeni firma neden yapsın?"
Bu soruda geliyor akla, eğer unvan ve vergi no değiştirilseydi sistemden, önceki yıllara ait belgelendirmeler (var ise) yeni firmaya kalacaktı.
Sonuç olarak; sıfırdan bir firma gibi düşünüp, yeni kullanıcı adı ve şifre alayım.
İlginize Teşekkürler..

Ahmet Bey

Ünvan değişikliğinde yeni bir firma gibi düşünemezsiniz. Ünvanınız değişse de firmanın tüm yükümlülüklerini kabul etmiş oluyorsunuz.

Merhaba Mehtap Hanım;
Unvan ile birlikte yönetimde değişti. Dolayısı ile; Neden benden önceki firmanın, zamanında yerine getirmediği yükümlülükleri yapmakla (hemde cezalı bir şekilde) karşı karşıya kalayım.
Sadece yönetim değiştiğinde (unvan, vergi no aynı kalsa) dediğiniz gibi olabilir.

Ünvan, vergi no, yönetim değişse de siz çevre ile ilgili verdiğiniz taahhütlerde(örneğin ÇED proje sahibi değişikliğinde) tüm yükümlülükleri kabul ettiğinize dair taahhüt veriyorsunuz. Tabii yanlış düşünüyor da olabilirim.

Vergi numarasını atık ambalaj kod şifreniz ile giriş yaprığınızda firma güncelle kısmından güncelleyemiyor musunuz?

@Ekrem.

Hayır, güncelleyemiyorsunuz. Unvan da, şifrede değişiklik yapabiliyorsunuz. vergi no pasif durumda.

@Tansel ÖZÇELİK

Tansel Bey; öncesinde gönderdim.
Gelen cevap ile birlikte size gönderiyorum.