• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ürün yaşam döngüsü

Banucevikel

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.......
Arkadaşlar merhaba,

14001 gereği daha önce malzeme bazlı yaşam döngüsü analizi yapmıştım ancak çalışmakta olduğumuz bazı yurt dışı firmaları ürünlere ait yaşam döngülerini talep etmeye başladı.
Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda oldukça kafam karıştı.
Aydınlatma armatürleri üretiyoruz ve ürünler onlarca parça içeriyor.
Daha önce bu tür bir çalışma yapmış olanlarınız varsa önerilerinizi beklerim.

Son düzenleme:
Banucevikel
Merhaba, Banu Hanım bizde 14001 için yeni çalışmalara başlıyoruz, sanırım benim kafam sizden daha karışık. Ben size şu aşamada yardımcı olamayacağım ama sizden ricam hazırlamış olduğunuz malzeme bazlı yaşam döngüsü analizini burada paylaşa bilir misiniz ya da bana yollaya bilir misiniz. şimdiden teşekkür ederim. umarım sizde çözüm bulabilirsiniz

Teşekkür ederim Murat Bey incelemiştim sizin yaşam döngünüzü

14001 kapsamında cam , metal, sac, elektrik, su vb. başlıklarda malzeme bazlı yaşan döngüleri hazırlamıştım.

Şimdi fabrika aydınlatmasında yoğun talep gören bir aydınlatma ürününün yaşam döngüsünü talep ettiler.

Malzeme bazlı yaşam döngüsünde sayısal verilere ulaşıp hesaplamalar yapabildim. Ancak ürün bazlı olunca sıkıntılı oldu.

Yaşam döngülerinde sayısal veriler kullanmıyor musunuz ?

(İlgili doküman firma logosu içerdiği için bazı kısımları kaldırmak durumunda kaldım )

Ekli dosyalar

• YAŞAM DÖNGÜSÜ-SU.xls
    40.5 KB · Görüntüleme: 472
Teşekkür ederim Murat Bey incelemiştim sizin yaşam döngünüzü

14001 kapsamında cam , metal, sac, elektrik, su vb. başlıklarda malzeme bazlı yaşan döngüleri hazırlamıştım.

Şimdi fabrika aydınlatmasında yoğun talep gören bir aydınlatma ürününün yaşam döngüsünü talep ettiler.

Malzeme bazlı yaşam döngüsünde sayısal verilere ulaşıp hesaplamalar yapabildim. Ancak ürün bazlı olunca sıkıntılı oldu.

Yaşam döngülerinde sayısal veriler kullanmıyor musunuz ?

(İlgili doküman firma logosu içerdiği için bazı kısımları kaldırmak durumunda kaldım )

Ekli dosyalar

• YAŞAM DÖNGÜSÜ-SU.xls
    40.5 KB · Görüntüleme: 352
@Banucevikel
Sayısal veri hiç kullanmadım ama denetimde çıkan atıkların kontrolü dahil inceleniyor. Şöyle bir şey önerebilirim. Yazmak yerine modelleme yapabilirsiniz. Nedir modelleme?.
Kutucuklarla üretim hattını akım şeması olarak vererek her kutucuğa genel anlamıyla çıkan atık kullanılan enerji belki emisyon vs. gibi bilgileri belirtebilirsiniz. Bir ara nette bir foto denk gelmişti paylaşıyorum belki işinize yarayabilir. Sayısal verilerinizi de zaten formlarla tutuyorsunuz. İlla sayısal değer istiyorlarsa yüzde verilebilir. Üretilen ürün yüzdesi geri dönüşüm oranı gibi

Ekli dosyalar

• aa.docx
    56.9 KB · Görüntüleme: 457
Merhaba, tam olarak ne istediğinizi anlayamadım ama en azından bildiğim kadarını açıklamak istiyorum diğer arkadaşların da faydalanması açısından.
14001 de yer alan yaşam döngüsünde hem üretim sürecinde hem de ürünün kendisi için çevre boyut analizi yapılıyor. Fakat bu analiz ISO14040 da bahsedilen Yaşam Döngüsü Analizi (YDA) değildir.
Ürüne ait yaşam döngüsünde (üretim sürecindeki gibi); ürünün kullanımı ve sonrasında oluşan çevresel boyutlar ve etkiler değerlendirilerek yaşam döngüsünün adımları ve boyutların kaçıncı adımda olduğu belirtilir ve mutlaka metodolijisi de tanımlanır.
Standart sizden çevre boyutlarınızı yaşam döngüsünü dikkate alarak hazırlamanızı ister.
6.1.2 Çevre boyutları
Kuruluş, çevre yönetim sisteminin tanımlanmış kapsamında, faaliyet, ürün ve hizmetleri ile ilgili kontrol
edebileceği, etkileyebileceği ve bunlarla ilişkili çevre boyutlarını yaşam döngüsü yaklaşımını değerlendirerek
belirlemelidir.
Not 1 – Yaşam döngüsü aşamaları, hammadde alımı, tasarım, üretim, taşıma/teslimat, kullanım, yaşam sonu
işlem ve nihai bertarafını içerir.

YDA ise bambaşka ve ayrıntılı envanter hazırlanması gereken bir konudur.

Acaba müşterileriniz pazarda zorunlu olan ISO14025 e göre hazılanmış "ürünün çevresel beyanını" istiyor olabilirler mi? Çünkü burada birim ürün başına kullanılan ham maddelerden, oluşan atıklara, nakliyeye kadar bir çok veri kullanılıyor ve bunu yapan danışmanlık firmaları var. Modelleme programları ile yaparak rapor ve belge oluşturuluyor. Genelde Avrupa Ülkeleri tedarikçi seçiminde ve değerlendirmede Ürünün Çevresel Beyanını ister.

@deryanil Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Haklısınız tam olarak istenen Ürünün Çevresel Beyanı bu konuda profesyonel destek alınması şart gibi görünüyor.

Merhabalar,

Her ürün grubuna ait olarak ayrı ayrı mı yapmak daha sağlıklı yoksa direkt ürünün geneline uygun yapmak mı ?

Bizim fabrikamızda ana ürün tek ancak çeşitli ek işlemler ile ayrı ayrı malzeme olarak satılabiliyor.

Üretim akış şemanıza göre yapabilirseniz güzel olur fakat çok karmaşık hal alabilir. Tavsiyem ana üretiminiz için yapıp daha sonradan geliştirmeniz