• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Uzun havalandırmalı aktif çamur sisteminde ölü bakteri sorunu

Pınar Odabaşı

Kayıtlı Kullanıcı
2000 m3/gün debili uzun havalandırmalı aktif çamur sisteminde tekstil atıksuyu arıtımı yapmakta olduğumuz tesisimizde havalandırma havuzu yüzeyinde ölü bakteri birikiyor,normalde havalandırma havuzunda 3000-3500 mg/l olan AKM kons. şu anda 1500-2000 mg/l arasında ve bu değerden yukarı çıkmıyor,bugünkü sonuçlar; AKM 1980mg/l,ÇÇH 300,SVI 152, nedeni hakkında fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

geri devir oranını artırın biraz sistemden fazla miktarda çamur çekimi yapmışsanız eğer bunuda kısmanız gerekebilir. ayrıca bakteri ölümü sisteme toksik maddelerin girmesinede bağlı olabilir ağır metallerden şüphe edebilirsiniz. ilk analiziniz iyi ama sonra baya mlss de düşme var

geri deviri arttırdığım zaman (çamur atımını azalttığımda) bu durum daha da artıyor,denedim ama sistemden çamur çektiğimde yüzeyde birikme azalıyor,besi eksikliği olabilir mi acaba nedeni

Kuvvetle muhtemel atıksuya toksik maddeler karışmıştır.Tekstil işletmesinde üretimde belki yeni bir boya,çözücü gibi yeni bir kimyasal kullanılmaya başlanmış mı araştırmanızda fayda var.

çamur çekimini ÇÇH sonucuna göre yapıyoruz,daha önce de bu şekilde işletiyorduk,ÇÇH 300-350 olduğunda geri devirin bir kısmını fazla çamur olarak yoğunlaştırma havuzuna alıyorduk,fakat önceden ÇÇH 300 olduğunda AKM de 3000-3500 mg/l civarında oluyordu,fakat şimdi nedenini anlayamadığım bir sebepten AKM 1980 mg/l olduğunda ÇÇH 300 oluyor,İmhoff 'da çökmede bir sorun yok

benim aklıma gelen ilk muhtemel sorun toksik maddelerin sisteme yüklenmesi oluyor. çökmede bir problem yok akm düşük olduğu için bakteri yoğunluğu az olmuştur. bunun sebebide bence sisteme farklı yüklemerin olmasıdır. mikroskopta bakteri gözlemlemesi yapın bence...ayrıca imhoff da yarım saatte 300 ml/lt. bunu 1 saat sonra gözlemleyin floklar parçalanıyor mu acaba?

işletme yeni bir kimyasal kullanmadığını söylüyor fakat ne kadar doğru bilemiyorum,bir şey bakterilerin ölmesine neden oluyor ama ne bir türlü bulamıyorum,düzensiz besi mi diye düşünüyorum,debide dalgalanmalar oluyor,1500-2000 m3/gün arasında değişiyor debi ve gelen atıksuyun içeriği de az çok baskı ve boyahanede o günkü üretime göre değişiklik gösteriyor,ama tabii ki bu önceden de böyleydi,değişen ne henüz çözemedim,sadece işletmeden kimyasal sarfiyatlarını alıyorum günlük değişen bir kimyasal var mı bundan sonrası için tespit etmeye çalışıyorum

havalandırma havuzumdaki atıksuyu mikroskopla bakılması için bir firmaya gönderdim,250 ml numunede sonuç;
Protozoa ; Flagellat-12,Sürünücü Siliat-1, Bağlı Siliat-1(ölü),her flok içerisinde 5-6 adet ipliksi bakteri
sonucu veren firma biyokütlemin kararsız olduğunu bakteri aşılanması gerektiğini söyledi fakat ben adapte bakteri kültürü kullanımı konusunda kararsızım.

debinin günlük olarak dediğiniz gibi dalgalanması o kadar çok büyük bir dalgalanma değil...kullanılan kimyasalların özelliklerine bakın içeriğinde neler olabilir daha öncede bakteri gözlemlemesi yaparsanız ona göre karşılaştırma yaparsınız olmadı

çamur çekimini artırman lazım diye düşünüorum. böylelikle birikmiş olan ölü çamurları da çekmiş olursun

mlss i artırmak için ise geri devir yapmanız lazım işte asıl sorunda burda başlıor uygun mlss de çamur çekimi yapmanız lazım...buda geri devir ile çamur çekimi arasında bağlantıyı hesaplayarak çıkar şimdi sizin sistemde bakterilere toksik etki edecek kimyasal olursa geri devirle mlssi artıramazsınız

aynen dediğiniz gibi oluyor,geri devirle mlss'yi arttıramıyorum,çamur çekimi yapmazsam veya azaltırsam çamurum yüzeyde birikiyor,çamur çekimi yaptığımda da olması gereken mlss miktarına ulaşamıyorum.asıl sorun da bu zaten o yüzden şimdi ne yapmalıyım kararını veremiyorum,sonuçta toksik etki varsa da henüz tespit edemedim ve buna engel olamıyorum şimdilik,DAP,melas,üre gibi kaynaklarla besleme mi yapsam diye düşünüyorum etkisi olur mu acaba veya evsel atıksu deşarj etsem?

besleme yapmanızda fayda olur bakteri üremesi için...ancak dediğim gibi toksik etki aklıma takılan ilk soru bunun peşinden gidin bence

çok teşekkür ederim yardımlarınız için,o konuyu da araştırıyorum zaten dediğiniz gibi,havalandırma havuzu girişinden atıksuyu analize gönderdim KOİ,BOİ,azot ,fosfor baktırıyorum sonuçlar çıksın,duruma göre hareket etmeyi düşünüyorum.