• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Vahşi depolama alanları

Yasin Güldeş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
kılıçlar katı atık
arkadaşlar belediyeler vahşi depolama alanları elle ayrışım yapmak için ihale yapabilir mi ? bağlı bulunduğumuz belediyeye yasak olduğunu ve yapılamayacağını söylememe rağmen inandıramadım bu konu ile alakalı net birşey var mı?

Fatih bey, teşekkür ediyorum.

konuyu dün akşam gördüm, ancak bu konu ile ilgili bir tebliğdi vardı onu bulmak için cevap yazmadım.

Maalesef ülkemizde düzenli depolama ve lisanslı geri dönüşüm mantığını kavrayamayan belediyelerimiz var. pratik01 arkadaşımızın aktardığı olayla ilgili bizde çok karşılaşıyoruz. Şu an türkiye'de mevcut vahşi depolama sahalarının % 98'de vahşi ayıklama yapılıyor. Daha acısı, Düzenli depolama sahası üzerinde de vahşi ayıklama yapılmasına müsaade eden belediyeler var. ( belediye ismi verebilirim) düzenli depolama sahaları, düzenli vahşi depolama sahalarına dönüşüyor. bunun en büyük sebebi, belediyeler için bunun bir gelir kaynağı haline dönüşmüş olmasıdır. bu gelir kaynağı halk ve insan sağlığının önüne geçmiştir.

her türlü vahşi ayıklama bakanlık tarafından yasaklanmıştır. ( tebliği bulunca paylaşacağım). il çevre ve şehircilik müdürlüklerinin düzenli depolama sahalarını belirli periyotlarda kontrol ettiğini biliyorum ancak vahşi depolama sahalarını kontrol ettiğini hiç duymadım. ancak vahşi depolama sahalarında ciddi rantlar dönmektedir.

teşekkür ederim ama aleni yasak olan bir şeyin resmi bir ihale ile yapılması çok garip bağlı il çevre müdürlüğünede bahsettim yasak olduğunu ve buna rağmen ihale yapıldığını aldığım cevap yönetmelikte düzenli depolamada elle ayrışım yapılamaz diyor vahşi depolamadan bahsetmiyor oldu :)) belediyedeki mühendis arkadaşları ve çevre müdürlüğünde ki arkadaşları bir türlü ikna edemedim bakalım sonu ne olacak