• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Valilik Tespit Tutanağı

Mahmut Cimşit

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MAKİNE İHTİSAS OSB
İyi günler Arkadaşlar.
il çevre müdürlükleri artık valilik tespit tutanagını danışmanlardan istemektedir. Çevre ve şehircilik bakanlığı logolu valilik tespit tutanagı boş formu olan var mı?
Varsa paylaşabilirler mi? :islik:

İL ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜNE
…………….

İlimiz ………………………………………………………………. adresinde ……………………………………………… olarak ………………………………………… İmalatı tesisine hava emisyonu ile ilgili …………….. tarihli ve …………………………. sayılı GFB(Geçici Faaliyet Belgesi) ‘ne sahibiz. Emisyon ölçüm özet raporunda bulunması gereken valilik tespit raporunun tarafımıza verilmesini istiyoruz.

Gereğini bilgilerinize arz ederiz.

…………………..
LTD.ŞTİ.

Ekler :
_ 1 Adet Emisyon Ölçüm Raporu
_ 1 Adet Emisyon Ölçüm Raporu CD si

ama ölçüm sonuçlarını bilmeden nasıl veriyorlar ki emisyona tabi bir tesisin emisyon ölçümü yapılır. ölçüm raporu olmadan vermelerini anlamadım.
Emisyon dan muaf iseniz tmm onda emisyon ölçümüne gerek yoktur.sadece gerekli incelemelerden sonra muafiyet yazısı alınır herhangi bir ek sunmanıza gerek kalmaz.

basından anlatım ılk once emısyona tabı olup olmadıgı hususunda dılekce verılır. gereklı ıncelemelerde emısyona tabi oldugunda tesis, sizden emısyon ölçüm raporu hazırlatmanızı ısterler. ölçümler neticesinde lisans işlemleri için valılık tespit raporu almanız gerekir. onun ıcınde emisyon ölçüm raporunu dılıkce ıle mudurluge sunarsınız. raporu ınceleyen teknık elemanlar sıze valılık tespıt yazısını verırler.

yaa arkaşlar biproblem var yazılanları okudumda lütfen uygulamış olan arkadaşlar konuyu anlatsın nasıl olduysa bende valilik tesbit tutanağı ve emisyon ölçümü yaptıracağım
GFB'den sonra valilik tesbit raporu için dilekçe yazıyoruz geliyorlar tesisi inceleyip tutanağı tutup raporu hemen orada vermiyorlar mı sonrada emisyon ölçümü yapılıyor ölçüm raporu ve valilik tesbit raporunu sisteme yüklüyoruz....

raporu hemen vermiyorlar emisyon ölçüm raporu olmadan valilik tespit raporunu alamazsın. valilik tespit raporu emisyon ölçüm raporuna istinaden düzenlenmiş bir yazıdır.ben öyle yapıyorum. incelemeden sonra size emisyona tabisiniz denilirse, emisyon ölçümü yaptırılıp sonra üs yazı ile müdürlüğe valilik tespıt raporunu almak için emisyon ölçüm raporu verilir.

Evet Yasemin hanım konu anlaşıldı valilik tesbit tutanağını tesisi inceleyip hemen o sırada imzalayıp verebiliyorlar mı yoksa postayla mı gönderiliyor sonradan?

Emisyon: İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı alan arkadaşlar emisyon izin konulu çevre iznine tabidir. İl Çevre yetkililerinden emisyon izin konulu çevre iznine işletmenin tabi olup olmadığını belirlemek için görüş yazısı ister. Hava Emisyon İzin Konulu Çevre İznine tabi olan işletmeler için Valilik Tespit Raporu düzenlenmesi için İl Çevreye bir dilekçe ile başvuru yapılır. İl Çevre yetkilileri Yakma, Proses, Alan Kaynak vb. emisyon kaynaklarını belirlerler, bunların baca boylarını vs. Valilik Tespit Tutanağına işler. Emisyon Ölçümü yapacak firmaya Valilik Tespit Raporu verilir. Emisyon Ölçümü yapacak firma Valilik Tespit Tutanağına göre hareket ederek gerekli baca, voc vb. ölçümlerini gerçekleştirir. Uygulamanın bu şekilde olması gerekmektedir. Nedense İl Çevrelerde bulunan personel yetersizliği, tecrübeli personel azlığı vb. durumlardan ötürü işleyişte bu tür sıkıntılar doğmaktadır. Uygulamaların İl Çevrelerde farklı işlemesi söylediklerime örnektir. Yoksa bu konularda tek bir doğru ve tek bir yol vardır. Neyse...

şimdi herşey tamam izin başvurusu yapacağız ama biraz sıkıntı var. Burdaki soruları cevaplarken nelere dikkat edilmeli?
  • Hammadde miktarı
  • üretim miktarı
  • ulaşım ve pazarlama
  • envanter bilgileri

Hammadde miktarı için kapasite raporunuzdaki hammadde miktarı yazıcaksınız ulaşım kısmınıda karayolu kullanıyorsanız ..... devlet karayolu kullanılmaktadır şeklinde açıklama yapabilirsiniz.
envanter bilgilerinden kasıt son kısımdaki işletmeden kaynaklanan kütlesel debiler i mi soruyorsunuz

peki hammaddeyle üretim miktarı arasındaki fark nedir? Yani 200 ton/gün feldispat madeni çıkardık (hammadde), 200 ton/gün ürettik mi olacak. Biraz kafam karıştı.

üretim miktarı dediğiniz kısım yan ürünleri mi kast ediyorsunuz tam olarak ifade edermisiniz.
üretimde kullanılacak hammade olan kısma mesela feldspat mı yapıyorsunuz onu yazarsınız.
ürünler ve yan ürünler yazan yerede feldspat dan ne elde ediyosunuz albit mi onu yazarsınız.

yok aslında biz sadece cevher çıkartıyoruz. Başka bir arkadaşla konuşurken bana madenin (feldispat, kaolen) hammadde olduğunu, Onu çıkardıktan sonra da ürün olduğunu söyledi. ben öyle olduğunu düşünmemiştim. sadece çıkan madenin ürün olarak değerlendirileceğini (yani 200 ton/gün kaolen vb.) düşünüyordum. sadece sökme ve yükleme yapıyor tesislerimiz

yok aslında biz sadece cevher çıkartıyoruz. Başka bir arkadaşla konuşurken bana madenin (feldispat, kaolen) hammadde olduğunu, Onu çıkardıktan sonra da ürün olduğunu söyledi. ben öyle olduğunu düşünmemiştim. sadece çıkan madenin ürün olarak değerlendirileceğini (yani 200 ton/gün kaolen vb.) düşünüyordum. sadece sökme ve yükleme yapıyor tesislerimiz