• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Veri/data imha hakkinda

F.Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
istanbul gümüş rafinerisi
Merhaba değerli ÇMNET ahalisi,

E-atık geri dönüşümü yapan firmamıza veri imha sistemi kurmak istiyoruz.Ancak yetkilendirmeyi bakanlıktan mı almamız lazım ya da ISO 27001:2005 BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM ŞİSTEMİ sertifikasını mı almamız lazım? Yani kısaca nasıl bir yol izlenmeli? :kötü: Bu konuda beni netleştirirseniz hayır duamı eksik etmem :harika:

Merhaba @F.Can daha önce bir firmamda bu tarz bir girişimde bulunmak istedik ancak projeyi rafa kaldırdık. Projenin çıkış sebebi ise bazı bankaları evrak ve data imhalarında çıkacağı ihalede 27001 belgesi ihale şartlarında yer almasıydı.

Bakanlık yetkilendirmesi gibi bir şartı ben daha önce duymamıştım. Devlet arşivlerinin imhasında da yetkilendirilmeden bahsetmemektedir. Devlet arşiv hizmetleri hakkında yönetmelikte şu ibare yer almaktadır;

İmha şekilleri
Madde 39 - (Değişik : 8.8.2001/24487 RG ) İmha edilecek malzeme, başkaları tarafından görülüp okunması mümkün olmayacak şekilde özel makinelerle kıyılarak, kağıt hammaddesi olarak kullanılmak üzere değerlendirilir.
Özelliği gereği imha şekli kendi mevzuatında belirlenmiş malzemenin imhası hakkında ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.

Dediğiniz gibi özel bir yetkilendirme olsaydı burada belirtilebilirdi ancak firmanızın imha için yeterli ekipmanı varsa otomatik olarak bakanlığın yetkilendirildiği kuruluş sayılabilirsiniz :)

Eğer bu tarz ihalelere ya da büyük ölçekli firmaların imha işini düşünüyorsanız bu belgenin size artısı olacaktır.

Türkçesi olmayan bir kalite belgesi daha vardı ama onun adını hatırlayamadım.

Kolay gelsin

Düzenleme: Şimdi hatırladım BS EN 15713 Secure Destruction of Confidential Material diye bir belge daha var. Bunun detayı çok aklımda kalmadı ancak imha işlemleri için güvenlik prosedürlerinden, hangi materyale göre hangi ekipmanın kullanılması gerektiğine dair detaylar var.

Türkiye'de bu belgeyi verebilecek bir firma bulamamıştım..

Çok teşekkür ederim Oğuz bey gerçekten bu bilgiler çok yararlı olacak :ssrtcbya: gününüzün güzel geçmesi dileğiyle :)

iyi günler. biz ambalaj atığı toplama ve ayırma firmasıyız anlaştığımız bir firma bizden imha belgesi istedi bu belgeyi nasıl temin edebiliriz? yardımcı olursanız çok sevinirim
:)