Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Veri/data imha hakkinda

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında F.Can tarafından paylaşıldı.

 1. F.Can

  F.Can CMNet Üyesi

  Merhaba değerli ÇMNET ahalisi,

  E-atık geri dönüşümü yapan firmamıza veri imha sistemi kurmak istiyoruz.Ancak yetkilendirmeyi bakanlıktan mı almamız lazım ya da ISO 27001:2005 BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM ŞİSTEMİ sertifikasını mı almamız lazım? Yani kısaca nasıl bir yol izlenmeli? :kötü: Bu konuda beni netleştirirseniz hayır duamı eksik etmem :harika:
   
 2. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Merhaba @F.Can daha önce bir firmamda bu tarz bir girişimde bulunmak istedik ancak projeyi rafa kaldırdık. Projenin çıkış sebebi ise bazı bankaları evrak ve data imhalarında çıkacağı ihalede 27001 belgesi ihale şartlarında yer almasıydı.

  Bakanlık yetkilendirmesi gibi bir şartı ben daha önce duymamıştım. Devlet arşivlerinin imhasında da yetkilendirilmeden bahsetmemektedir. Devlet arşiv hizmetleri hakkında yönetmelikte şu ibare yer almaktadır;

  İmha şekilleri

  Madde 39 - (Değişik : 8.8.2001/24487 RG ) İmha edilecek malzeme, başkaları tarafından görülüp okunması mümkün olmayacak şekilde özel makinelerle kıyılarak, kağıt hammaddesi olarak kullanılmak üzere değerlendirilir.
  Özelliği gereği imha şekli kendi mevzuatında belirlenmiş malzemenin imhası hakkında ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.


  Dediğiniz gibi özel bir yetkilendirme olsaydı burada belirtilebilirdi ancak firmanızın imha için yeterli ekipmanı varsa otomatik olarak bakanlığın yetkilendirildiği kuruluş sayılabilirsiniz :)

  Eğer bu tarz ihalelere ya da büyük ölçekli firmaların imha işini düşünüyorsanız bu belgenin size artısı olacaktır.


  Türkçesi olmayan bir kalite belgesi daha vardı ama onun adını hatırlayamadım.

  Kolay gelsin

  Düzenleme: Şimdi hatırladım BS EN 15713 Secure Destruction of Confidential Material diye bir belge daha var. Bunun detayı çok aklımda kalmadı ancak imha işlemleri için güvenlik prosedürlerinden, hangi materyale göre hangi ekipmanın kullanılması gerektiğine dair detaylar var.

  Türkiye'de bu belgeyi verebilecek bir firma bulamamıştım..
   
 3. F.Can

  F.Can CMNet Üyesi

  Çok teşekkür ederim Oğuz bey gerçekten bu bilgiler çok yararlı olacak :ssrtcbya: gününüzün güzel geçmesi dileğiyle :)
   
 4. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim,

  Sizin ve tüm forumun gününün güzel geçmesi dileğiyle :)
   
 5. yakamoz_yakamoz

  yakamoz_yakamoz CMNet Üyesi

  iyi günler. biz ambalaj atığı toplama ve ayırma firmasıyız anlaştığımız bir firma bizden imha belgesi istedi bu belgeyi nasıl temin edebiliriz? yardımcı olursanız çok sevinirim
  :)
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...