Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vw araç emisyon ölçümleri

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Gülin Ç. tarafından paylaşıldı.

 1. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Çevre Bakanlığı, Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in emisyon skandalına yönelik ilk kez açıklama yaptı. Bakanlık, ABD’nin Volkswagen ile ilgili raporunu ve Türkiye’ye satılan araçlardaki durumu inceleyeceklerini açıkladı.

  Reuters'a konuşan Çevre Bakanlığı yetkilisi şunları söyledi:
  "Volkswagen (VW) olayı yeni bir süreçtir. Egzoz ölçümleri bizde genelde araç muayene istasyonlarında yapılıyor. Yaptığımız ölçümlerde, diğer araçlar gibi VW marka araçlar da sınır değerlerini sağlıyor.. Gelen haberlere göre Amerika'daki kurum hem seyir halinde, hem de rölantide emisyon ölçümü yapmış. Ve bu ölçümlerde ikisi arasında kırk kat fazla değer ortaya çıkmış. Bu ölçüm bizlere ve dünyaya egzoz ölçümlerini araç hareket halinde ölçmek gerçek sonucu yansıtır diyor.. Biz de süreci izlemeye aldık. Eğer hareket halindeki değerlerle sabit değerler arasında böyle farklılıklar varsa biz dahil bütün ülkeler egzoz ölçümünde yeni konsepte geçmek zorundayız."
  [​IMG]
  ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) Eylül ortasında yaptığı açıklamada VW ve Audi marka otomobillerin zehirli gaz emisyonu testlerinin sonuçlarını çarpıtarak denetleme kurumunu yanıltan bir yazılım içerdiğini ve bu nedenle şirketin 18 milyar dolara kadar para cezası alabileceğini açıklamıştı.
  ABD'nin ardından birçok ülke emisyon testlerinde usulsüzlük konusunda kendi incelemesini başlatırken, Volkswagen söz konusu yazılımın 11 milyon araçta kullanıldığını ve bu araçların çoğunun Avrupa'da satıldığını belirtmişti.
  [​IMG]
  Volkswagen bugün yaptığı bir açıklamada egzoz gazı emisyon testlerinde hile yapan yazılım içeren 11 milyon aracı geri çağırarak onaracağını açıkladı.
  Çevre Bakanlığı yetkilisi ayrıca konuyla ilgili haberlerin dünya medyasında yayınlanmasının ardından bakanlıkta olağanüstü bir toplantı yapıldığını da belirterek, iki önemli karar aldıklarını dile getirdi. Ve şöyle devam etti:
  "İlk kararımız Amerika Birleşik Devletleri Çevre Ajansı'nın VW firmasıyla ilgili raporunu temin etmek. Bunun için Dışişleri Bakanlığı kanalıyla bu yazıyı istetiyoruz. İkinci kararımız ise, Gümrük Bakanlığı'na bir yazı yazarak, -Türkiye'ye ne kadar VW marka araç girdi, bunların egzoz ile ilgili Türkiye'ye verdiği taahhütler var mı?- sorularının yanıtını bulmak. Bu raporlar geldikten sonra önce bakanlık içerisinde bir değerlendirme yapacağız.
  Sonra Sanayi ve Gümrük Bakanlığı yetkilileri ile oturup yasal süreci nasıl çalıştıracağımızı değerlendireceğiz ve yol haritamızı ortaya koyacağız"
  Yaşanan emisyon skandalının ardından Türkiye'de nasıl bir etki olacağına dönük ilgili bakanlıklardan bugüne kadar bir açıklama yapılmazken, Vokswagen'in yetkili satıcısı Doğuş Otomotiv konu ile ilgili olarak Volkswagen AG ile temas halinde olduğunu duyurmuştu.
  [​IMG]
  SKANDAL NASIL ORTAYA ÇIKTI?
  VW’nin dizel motorlara yerleştirdiği, çevreye ve sağlığa zararlı egzoz gazı değerlerini düşük gösteren aletin adı “Electronic Diesel Control 17”. Gizli bir bilgisayar yazılımı. VW’nin skandalı nasıl ortaya çıktı? ICCT adlı Uluslar arası çevre vakfında görevli Berlinli kimyager Peter Mock, Almanya’nın ABD için ürettiği otomobillerin Avrupa’dakinden çok daha temiz ve çevreye uygun olduğu görüşünden hareketle test yapmak istedi. ICCT, West Virginia Üniversitesi’ne 2014 Mart’ında görev verdi. Bir profesör, bir mühendis, iki öğrenci ve bir üniversite çalışanından oluşan 5 kişilik bir araştırma grubu kuruldu. Grup, elektrikli süpürgeye benzeyen, İki ölçüm aletinden oluşan, jeneratörlü ve hortumlu aleti aracın bağajına yerleştirerek, test için trafiğe çıktı. Araçlar 4 bin km trafikte kullanıldı. Egzoz gazının Avrupa’dakinden daha temiz olduğu düşüncesinden hareket eden araştırmacılar, tam tersi bir sonuç üzerine kendilerinin hata yaptığını sanarak, kim hata yaptı diye kavgaya tutuştu. İki ay sonra değerlerin doğru olduğu sonucuna varan araştırma grubu, Amerikan Çevre Ajansı’nı (EPA) alarma geçirdi. 2012 yapımı VW Jetta ve 2013 yapımı VW passat aracındaki egzoz gazı değerleri çok yüksek dedi. BMW X5 modelinin değerlerinin ise tuttuğunu belirtti. ABD Çevre Ajansı, 2014 Aralık ayında VW’ye bunun kaynağını sordu. VW değerlerin yüksek olmasına teknik bir sorunun neden olduğunu gösterdi ve Jetta, Golf, Beetle, Audi A3 model 482 bin aracı egzoz servisi adı altında tamire çağırdı. Ama araçlarda herhangi bir değişiklik yapılmadı. 3 Eylül 2015’te VW, Amerikan Çevre Ajansı’na dizel motorların yazılımında manipülasyon yaptığını itiraf etti.
   
  Serkan Çiçekay bunu beğendi.
 2. MİRALAY

  MİRALAY CMNet Üyesi

  ekzos emisyonu sınır değeri kaçtır?
   
 3. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

 4. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  EK-1
  EGZOZ GAZI EMİSYON SINIR DEĞERİ

  Tablo-1: Trafikte kullanılmakta olan benzin motorlu taşıtlarda karbonmonoksit sınır değerleri:
  TAŞITA AİT BİLGİKarbonmonoksit (CO)
  ( hacimce % )
  Egzoz sisteminde katalitik dönüştürücü ve benzeri emisyon kontrol donanımı olmayan taşıtlar
  Rölantide
  1/10/1975 den öncekiler6
  1/10/1975-1/10/1986 arasındakiler4,5
  1/10/1986 sonrakiler3,5
  Egzoz sisteminde katalitik dönüştürücü ve benzeri emisyon kontrol donanımı olan taşıtlar *
  Rölantide (<2000 dakika–1)
  -Taşıt üreticisinin belirlediği bir CO miktarı yok iseEn fazla 0,5
  -2003 model yılından itibarenEn fazla 0,3
  Yüksek Rölantide (≥ 2000 dakika–1)**
  -Taşıt üreticisinin belirlediği bir CO miktarı yok iseEn fazla 0,3
  -2003 model yılından itibarenEn fazla 0,2
  *Tip onayındaki gereksinimlere uyumlu olarak egzoz gazı analiz cihazı ile ölçüm yapılır. OBD sistemi olan araçlarda, emisyon sistemlerinin uygun çalışıp çalışmadığı, OBD cihazı göstergelerinin uygun olma durumuna göre kontrol edilir.
  ** Lambda değeri, üreticisinin belirlediği şartlara göre yüksek rölantide 1± 0,03'dür.
  Tablo- 2: Trafikte kullanılmakta olan dizel motorlu taşıtlarda absorpsiyon katsayısı sınır değerleri
  TAŞITA AİT BİLGİABSORPSİYON KATSAYISI
  m-1
  -Normal emişli dizel motorlarda
  -Aşırı doldurmalı dizel motorlarda ( Turbo Şarjlı )
  2,5
  3,0
  -2010 yılından sonra üretilmiş dizel motorlarda1,5
  Türkiye de bu veriler baz alınıyormuş ama yukarıdaki tabloda azot oksitlere bakılmış
   
 5. MİRALAY

  MİRALAY CMNet Üyesi

  Araçların fabrika verilerinde CO2 Emisyonları örneğin 120 g/km dediği zaman üsteki tabloya göre yüzdesini mi alıcaz
   
 6. Eyilmaz

  Eyilmaz CMNet Üyesi

  aslında bu hile farklı yollarla yapılıyor. mesela yakıt tüketimi ölçülürken koltukların ve akünün sökülmesi, yakıt ve yağ olmadan bilgisayar yazılımıyla hesaplanması ve bazı parçaların sökülüp aracın ağırlığını azaltarak tüketimin düşürülmesi yıllardır yapılıyor. o yüzden aracı aldığınızda "ya bu şu kadar yakıyordu ama çok daha fazla yakıyor" deniyor. sonuçta tüketici kandırılıyor denebilir.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...