• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

yağ-gres

Fuat Çakırcalı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gün Çevre Laboratuvarı
Arkadaşlar yağ-gres analizinde tartımda sorun yaşıyorum, desikatörden çıktıktan sonra tartımı yapıyorum ardından hiç dokunmadan beklettikten sonra tekrar tartımı yaptığımda yine tartım değişiyor, bekledikçe tartım değişiyor, yardımcı olursanız sevinirim.....

Cevap: yağ-gres

Sürekli artan bir değer var ise klape'ın dediği gibi nem kapıyor olabilir.Eğer değer artan azalan şeklinde oynuyorsa tartım cihazının kalibresi gerekebilir.

İlk etapta etüvde 103-105 derecede yakarak şartlandırma yapıyorsunuzdur. Desikatörü ise sabit nem oranında tutatrak soğutma amaçlı kullanıyorsunuz. Desikatörde soğutma amaçlı yarım saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Desikaötürden alır almaz tarttığınızda kalibre doğru bir teraziden okuduğunuz değer en doğru ve analiz hesaplamalarında kullanacağınız değerdir. Sonrasında desikatör dışında bekletmeniz sonucu tartım değeri mutlaka artacaktır. Eğer illa tartım sonucum değişmesin diyorsanız tarttıktan hemen sonra tekrar desikatöre alacaksınız

kalibre edilmiş hassas terazi ile tartımı yapıyorum, desikatörde de tutuyorum ardından tartımı yapıp desikatörde de tutsam dışında da tutsam değer değişiyor, ve artan veya azalan değerler niteliğinde de değil tartım değişimleri karışık gidiyor, kafayı yedim ya, hassas terazinin doğrulamasını yapıyorum onda da sorun yok

desikatörde tuttuğun süre değiştikçe nem oranı zaten değişecektir. Süre arttıkça desikatör içinde bulunan silikajel yağın nemini biraz daha tutacaktır. yağ-gres deneyinde ilk yakmadan sonra desikatörde yarım saat soğutup alınan tartım değeri ve sonda alınan tartım değeri kullanılıyor. Arada yaptığın tartımlara ne gerek var. her yarım saatte bir o değer değişecektir zaten.
birde terazinin dengesine bakın.