• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yağmur suyu drenaj projesi

byrewsen

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
öztunç müh.
Arkadaşlar merhaba,
Bitirme ödevi olarak bu konuyu aldım araştırmama rağmen pek bilgi toplayamadım.Yani tam olarak nereden başlayacağımı bilmiyorum.
Elinizde hazır proje veya proje adımlarında yardımcı olmak isteyenler var mı ?
Şimdiden teşekkür ediyorum.

UMARIM İŞİNE YARAR PROJENİN BİR KISMINDA BASİT DRENAJ HESABI VARDI ATTIM.

Belirlenmiş havza için yüzeysel akış debisi hesaplanmış ve kuşaklama kanalı hidrolik
boyutlandırma hesapları yapılmıştır. Kuşaklama kanalı hidrolik hesabında akış birikme süresi
hesaplanmasında Kirpich Denklemi kullanılmıştır. Depolama tesisleri yüzey suyu drenaj sistemi
tasarlanırken 100 yıl tekerrürlü yağış değerleri dikkate alınmıştır. Yüzeysel akış debisinin
hesaplanmasında Rasyonel Metod kullanılmıştır.
Manisa Meteoroloji İstasyonu’na ait Yağış Şiddeti - Süre - Yinelenme Eğrileri kullanılmıştır.
Manisa Meteoroloji İstasyonu’na ait Yağış Şiddeti - Süre - Yinelenme Eğrileri ve değerleri aşağıda
verilmiştir:
http://blob:https://www.cevremuhendisleri.net/130b8cd4-3f7a-434d-af99-07058b5b1dac upload_2016-11-15_22-42-32.png

Yağış Şiddeti - Süre - Yinelenme Eğrileri
Kuşaklama kanalının boyutlandırılmasında Manning-Strickler formülü kullanılmıştır.
Kuşaklama kanalına ait tipkesit aşağıda verilmiştir:

kuşaklama tip kesit.png
Kuşaklama Kanalı Tipkesiti
Kuşaklama kanalı hesap detayları aşağıda verilmiştir:

Akış Biriktirme Süresi Hesabı
hesap1.jpg
Yüzeysel Akış Debisi Hesabı
hesap2.jpg
hesap3.jpg
Manning-Strickler formulü kullanılarak kanaldaki su derinliği 0,23 m olarak hesaplanmıştır.
Kuşaklama kanalındaki su derinliği dikkate alınarak seçilen kanal boyutları aşağıdaki tabloda
verilmiştir:
Tablo 3-14 Seçilen Kuşaklama Kanalı Boyutları
upload_2016-11-15_22-48-3.pngupload_2016-11-15_22-48-3.png

Hocam çok teşekkür ediyorum. Ben daha kapsamlı araştırıp bunları anlamaya çalışacağım daha çok ilk yapılan hesapları anlamam lazım heralde şu an ne yapmam gerek onu daha bilmiyorum yani bi türlü başlayamıyorum .
Tekrar teşekkür ederim

Merhaba arkadaşlar ;

Yağmur suları için AKM çöktürmesini sağlayacak çözüm tavsiyesi alabilir miyim sizden ? Yağmur suları için bir havuzumuz var , hacmini arttırmadan çözüm olarak perdeleme yapılmasını düşündük .Bunun hakkında başka alternatif çözümler varsa paylaşabilir misiniz .Tabi ki firma çok da maliyetli olmadan çözülmesini istiyor.Osb bölgesi içerisindeyiz ,Kuvarz kırma faaliyeti gösteren bir işletme ve Osb içerisinde AKM sınır değeri 100 mg /L.