• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yağmurdan enerji elde etmek

Servet Yortumluk

Kayıtlı Kullanıcı
Biraz uçuk bir fikir ama paylaşmadan geçemeyeceğim,
Yılın büyük bir bölümünde yağmur alan bölge seçilerek çok büyük bir huni ve ucunda ise elektrik üretgeci (bu benim terimim) alın size HES,
Hem bitki örtüsüne zarar vermezsiniz , hem de yer çekiminin gücünden faydalanarak su toprak ile buluşmadan enerji üretmiş olursunuz,
Hayal kurmaya vergi alma derdi yokken yazayım dedim,
Bakarsın gerçek olur,
Çevremizi sevelim ve koruyalım,
Kazasız günler,

hocam mantıklı gibi ama şunu unutuyorsun o hunu için uygun zemin yokki:) havada askıdamı kalacak:)
fikir güzel ama biraz dahaaraştırmak gerek gibi:)

Huni illa da metal olacak ve yuvarlak olacak diye bir kural koymadım,
Dik dörtgen veya kare beton olabilir ,
Yahu zaten hayal dedim ya belki gerçek olur,
Almanya da güneş bizdeki kadar güçlü ışın vermiyor ama 3 Keban barajı elektriği üretiyorlar,
huni ile neden olmasın, ilgine teşekkür ederim,
Kazasız günler,

imkansız bir şey değil. Evlerin çatıları huni görevi görebilir örneğin. Küçük türbünler olsa bunlarda iniş borularına takılır evdeki lambalara yetecek elektrik çıksa buda kardır.

Tabi ki de kardeşim ters çatı yapılarak dediğin küçük türbinler koyularak fayda sağlanabilir,
Süper bir fikir,
Alın size proje konusu veya bitirme tezi,
Kazasız günler ,

daha başlamadan hiçte uçuk değil aslında bunlar normal fikirler.

enerji üretimi rüzgar gülünden çok daha az olacağından tercih edilmeyebilir fakat enerji eldesi yükseltilirse mknatıslı pervane gibi birşeyler tamamen free energy hemde tamamen ekolojik yarar sağlanmış olur.

normalde barajların mantığı da çok basit fakat yapımı tabi ki maliyetli.

bu konu hakkında yapılmış ve yazılmış bir sürü internet sayfası var zaten yani aslında alternatif olarak yapılsa uygun olur fakat yağan yağmur miktarı ve onun kinetik enerjisi önem kazanıyor bir sayfada okuduğum yazıya göre yağan yağmuru kullanarak veya yüzeysel akış hızı fazla olan suyu kullanarak küçükte olsa mini bir hidroelektrik santrali yapılabilir aslında
genelde buna rain water catch ,hold olarak hem su olarak bahçe sulama ,yıkama ve ev için işlerde hemde enerji elde etmekte kullanabiliyorlar.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

burada mini hidroelektrik santrali örneği vardır

ilgilenilmeyen petrol kuyularındaki cevherleri sonradan arasalar da bulamayacaklar,
hoca araştırmacı değil ki fikre değer versin,
kendilerini dev aynasında gören cüceler ile dolu bir dünyada çok normal şeyler ,
onlara da çok görmemek lazım,
ülke yönetim politikaları ve devlet yapısı hantal olur ise ; daha çok fikirler uygulanmadan ve güncel hale gelmeden toprak olup gidecek,
kazasız günler dilerim,