• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yapı Kullanma İzin Belgesi

Özgür Anaç

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar, şantiye sahasında kurulu olan yada kurulacak olan, belirli süre ile orada bulunacak olan prefabrik konteyner tarzı yapıların yapı kullanma izin belgesine tabi olup olmama durumu hakkında bilgisi olan var mıdır acaba? İl özel idarelere bunun için başvuru vs durumu gerekli midir acaba?

fırmanın 2004 sonrası yapı kullanım ızın belgesı mevcut .ancak aynı arazıdeki alana bina yapılıyor yanı halı hazırda ınsaat ve yapı kullanım izinde toplam arazı m2 mevcut o doğru.ama taahhutnamede sorun yasıyorum...o bınanın yapı kullanım ıznınde kapalı alan olarak m2 belırtılmemıs yanı eklenmemıs.sıkıntı olur mu?ne yapılması gerekıyor acaba?

bilgisi olan arkadaslardan yardım bekliyorum..

Halihazırdaki inşaatınızın ruhsatı varsa problem yok genelde ancak gözden kaçırılan ÇED yönetmeliğine göre görüş almadıysanız problem olabilir. Tümü hallolmuşsa yapınızın inşaatı bittiğinde yapı kullanım iznine başvurursunuz olur biter. Taahhütnamenizde yapılmış ve bitmiş bir yapı olmadığını, sonra yapılacak yapılar için yapı kullanım izni alacağınızı taahhüt eder GFB, Çevre izni, çevre lisansı ya da entegre çevre izni lisansına başvurursunuz olur biter.

Arkadaşlar eğer tesis 2004 yılından önce kurulmuş ise ve bunu belgeleyebileceğiniz elektrik, su faturası vb. bir belge varsa daha sonra ek olarak bir bina yapılmadığına dair taahhütname ile birlikte İl Müdürlüğü'ne yapı kullanım izin belgesinden muaf başvurusunda bulunabilirsiniz.