Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yapı kullanma iznine ilişkin taahhütname

Konu, 'ARŞİV' kısmında tuba-ak tarafından paylaşıldı.

 1. tuba-ak

  tuba-ak CMNet Üyesi

  Tesis yetkilileri tarafından imzalanan, 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış ve yapı kullanma izni bulunmayan tesislerinin olmadığına dair taahhütnamelere ilişkin çevre görevlisini yasal olarak bağlayan bir durum sözkonusu mudur? Biliyorsunuz online sistemde elektronik imza ile belgeleri imzalıyoruz. Bu konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
   
 2. mamala53

  mamala53 CMNet Üyesi

  bence yükümlülüğü sadece imzanın tesis yetkilisine attırıp attırmadığı konusundadır, sizin imzanız sadece taahüdü aldığınızadır.

  iyi çalışmalar...
   
 3. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  istanbul il çevre taahhütnamelerde çift imza istemeye başladı bilginize
   
 4. belif

  belif CMNet Üyesi

  Kimlerin imzalarını istiyor? Tesis yetkilisi ve kim?
   
 5. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  tesis yetkilisi ve çevre görevlisinin
   
 6. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  ben ÇED görüşü için başvurduğumda sadece tesis yetkilisinin imzası yeterli oldu, benim imzamı istemediler (İstanbul İl Çevre)
   
 7. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Çevre İzinler konusunda e-imza dan bahsediyoruz.
   
 8. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  aykut bey benim bahsettiğim imza e imza değil. yapı taahhütnamesindeki imzadan bahsediyorum. tesis yetkilileri imzalıyor imza yetkisi kimde varsa onlardan yani.
   
 9. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Pardon yanlış anlamışım. Zaten böyle şeyleri imzalanırken şirket imza sirkülerinde imzası olan kişilerin imzalamasında fayda var.
   
 10. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Özellikle imza sirkülerinde imsası olan yetkilinin imzalaması isteniyor ve imzalar karşılaştırılıyor...
   
 11. tuba-ak

  tuba-ak CMNet Üyesi

  Arkadaşlar önceki konuşmalarınızda da geçtiği üzere GFB başvurusu sırasında tesis yetkililerinden istenen yapı kullanma izin belgesi olmayan tesis bulunmadığına dair taahhütname ile ilgili olarak sizlere danışmak istiyorum. Danışmanlığını yaptığınız tesislerin yapı kullanma izin belgesi olmayan yapısı olup olmadığını nasıl tespit ediyorsunuz? GFB başvurusu yaparken çevre görevlisi olarak belgelerin veya beyanların doğru olduğunun taahhütü konusunda problem yaşayanınız var mı?
   
 12. Yağmur Cengiz

  Yağmur Cengiz CMNet Üyesi

  Var olan yapı kullanma izin belgesini inceleyin, orada m2 belirterek yapının hangi kısımları için iznin verildiği belirtilir.
   
  Gülfem Polat bunu beğendi.
 13. Burçin Hekimoğlu

  Burçin Hekimoğlu CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar;
  Benim bildiği şekli ile Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı'na yapı kullanımları haricinde ve 2004 tarihinden sonra yapı olmadığına dair taahhütte bulunuluyor. Ve imza sirküleri kimin üzerine ise o kişi tarafından tek imza ile ve garantilemek için antetli kağıt üzerine (şart değil) yapılıyor.
   
 14. tuba-ak

  tuba-ak CMNet Üyesi

  Ecrimisil ihbanamesi kendilerine beyan edilen tesislerle ilgili olarak, Hazine alanını işgal eden tesis birimlerinin yapı kullanma izin belgesi içinde bulunup bulunmadığını nasıl tayin edebiliriz?
   
 15. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  benim anlamadığım bir diğer konu ise şu:
  Tesis 2004 ten önce kurulmuş diyelim. Sistem sizden otomatik olarak 2004 öncesine ait belge ( fatura vb ) ve 2004 ten sonra yapı olmadığına dair taahhütname istiyor. Ancka diyelim tesis 2004 ten önce kuruldu tamma, ama tuttu 2007 de ek bina koydu. onunla ilgili bir durum yok ?

  Öte yandan bu taahhütnameyi yüklerken elektronik imza atıyoruz fakat benim anlamadığım, ve bir çok kişinin de bilmeidği bir şey var. Bu imza bizi taahhütnamenin doğruluğundan mı sorumlu tutuyor yoksa taahhütnameyi gerçekten tesis yetkilisine imzalatıp imzalatmadığımızdan mı ? Eğer taahhütnamenin doğruluğundan sorumlu tutuyorsa işletmede kaçak yapı varsa bundan biz neden sorumlu oluyoruz ? Adamlar yapsın ceremesini niye başkası çeksin ? Bu konuda bilgisi olan var mı ?
   
  Ömer Çalova ve Merve Çan bunu beğendi.
 16. S.Gönenç Çalıcı

  S.Gönenç Çalıcı CMNet Üyesi

  benim bildiğim bu taahhütnameye 2004ten sonra yapı ruhsatı ve kullanma izni olmayan yapı yoktur manasında oluyor. Çoğu il çevre eğer izinli yapı varsa 2004ten sonra bunu da o taahhütnameye ek olarak istiyorlar.

  Diğeri için ise ben taahhütnameyi tesis yetkilisine imzalatıyorum ve imzamı sadece sisteme yüklemek için kullanıyorum
   
 17. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Hocam dediğine katılıyorum. Ben de öyle yapıyorum ama kafamı kurcalayan şey, netice olarak orada bir imza atıyoruz. Yani o belgede, o taahhütnamede bir imzamız var. İşte o imza ne anlama geliyor ? İki anlama gelebilir. Birincisi " Ben buradaki içeriği kabul ediyorum, taahhüt ediyorum" İkincisi ise " Bu belgeyi şirket yetkilisinden aldım. "
  Şimdi imzamızın anlamı ikinci dediğimse sorun yok. Ancak birinci dediğimse, ve bu tesis izinsiz yapı koyduysa, hiç tanımadığımız bir şirketin yapmış olduğu suça zorla ortak ediyor demektir birileri bizi. Şöyle düşünün, o belgenin altında iki imza var. Birisi ıslak diğeri elektronik. İkisi de o yazının içeriğine aitse sıkıntı var demektir. Çünkü ben eminim kaçak yapısı olan işletme sayısı az değildir. Sonuçta Çevre Görevlisi olan kişi de o belgeyi sisteme yüklemekle zorunlu bırakılıyor imza atarak.
   
 18. S.Gönenç Çalıcı

  S.Gönenç Çalıcı CMNet Üyesi

  Dedğin gibi bende hep ikincisi gibi yorumluyorum. Ama birilerinin başına gelmeden öğrenilmiyor ne yazıkki bizim ülkemizde. O yüzden bekleyip göreceğiz artık
   
 19. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Daha güzeli var, İl Çevre'ler taahhütünde 2004 sonrası her hangi yılda yapılmış ve izni alınmış yapının değil de "12.10.2004'ten sonra yapı kullanma izni almış yapıların dışında yapı olmadığına dair" diye bir cümle istiyor. Buna ali cengiz oyunu denmez de ne denir? Ve bu şekilde doldurmadığınız taahhütnameler geri dönüyor. GFB red!
   
 20. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  "işletmemizde 12/10/2004 tarihinden sonra yapı yapılmamıştır ve yapı kullanma izin belgesinde bulunan yapıların dışında bir yapı bulunmamaktadır." diye bir taahhüdümüz var. Ancak il çevre bunun düzeltilmesini istemiş, hatalı demiş ve GFB başvurumuz reddedilmiş. "taahhütnamede işletmede 12.10.2004 tarihinden sonra "yapı kullanım izinleri dışında şeklinde" ifade edilmiştir." diye bir ifade var. Açıklama yapabilecek var mı? Nasıl düzeltmeliyim sizce, taahhüt ederiz dememişim bu mu acaba sebep.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...