Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yazları sevmediğim tek şey sinekler

Konu, 'ARŞİV' kısmında Serhat Güler tarafından paylaşıldı.

 1. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  sayın sinek halkı anlıyorum sabah canınız sıkılıyo ve beni uyandırarak çeşitli oyunlar oynamak istiyosunuz anlıyorum sevgi pıtırcıklarısınız bunu da anlıyorum zaten ben de oyununuza katılmak için bi kaç arkadaşınızı sevimli bi şekilde öldürmüş olabilirim ama artık sizle oynamak istemiyorum bu sizden ricam ama devam ederseniz tokat yöresinin en eğlenceli oyunu olan detan sinekkıranı oynamak zorunda kalacam.
   
 2. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Sayın sguler,
  Sineklere çevremühendisleri net aracılığı ile ulaşmaya çalıştığınız için teşekkür eder,en kısa zamanda sinekler tarafından durumun anlaşılmasını ümid ederiz. ...:)
  Saygılarımızla,
  Aktif kullanıcı
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  :) Cilveleşiyorlar sizinle desenize sevgi pıtırcıklarınız :D
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  yaralıların harp alanlarından toplanmasının günler aldığı eski büyük savaşlarda, askeri hekimler tetanoz, kangren gibi ölü dokulardan ya da tam iyileşmemiş yaralardan türeyen hastalıklarla ilgili tuhaf bir ilişkiyi farketmişler. yaralarına sinek larvaları yerleşmiş (yani yaraları kurtlanmış) yaralılar bu tür ölümcül enfeksiyon hastalıklarından daha az zarar görerek kurtuluyorlarmış. yaralardaki larvalar ölü dokularla beslendiğinden yaraların septikleşmesini ve tam dezenfekte olmadan üzerinin kabukla kapanmasını engelliyorlarmış.

  daha sonra tedavilerde de kullanılan (house md izleyenleriniz 2. sezondan hatırlayacaktır) bu yöntem tıp literatüründe onaylı alternatif tedavilerden biri.

  eyüp peygamber meselinde de benzeri bir durum var. tanrının sabrını sınadığı peygamber kurtlanan yaralarına bile aldırmaksızın şükretmeye devam eder. asla isyan etmez. sonuçta hastalıkları geçer, onu o zor gününde bırakmayan hanımıyla daha sonra zengin ve sağlıklı bir ömür sürer. bu hikayedeki püf noktası ise aslında musibet gibi görünen o kurtçukların ölü dokuları tüketen ve enfeksiyonlara yaşam alanı bırakmayan şifalı tedavinin ta kendisi olmasıdır. isyan edilecek bir duruma yol açmıyor sinek familyası, bilakis dertlerin çaresi.

  bu arada sinekler ekosistemde çok önemli bir alanı işgal ediyor. işgalden kastım olumsuzluk değil, biz de ekosistemde bir yer işgal ediyoruz. hatta sineklere kıyasla çok dafa fırsatçı ve istismarcı bir türüz diyebilirim gönül rahatlığıyla. çünkü sinekler besin zincirinde insanınkiyle kıyaslanamayacak kadar önemli bir boşluğu işgal ediyor. durgun sulardaki mikroorganizmalarla beslenip depoladıkları enerjiyi büyük omurgalı kara avcılarına ve yüzey balıklarına besin olarak sunuyorlar (bunu isteyerek yapmıyorlar tabii ki ama olsun).

  kimse söylemez ama sulak alanların tür çeşitliliği ve enerji bereketi konusunda diğer nişlerden çok daha üstün olmasının sebebi de bu küçük dirençli biyolojik makinelerden bolca barındırması.

  sivrisineklerin hemen hemen hepsi hayatları boyunca kanla beslenmeden yaşayıp üreme yeteneğine sahip. durgun ve m.o. içeriği bol bir sudan üreyip bazal metabolizmada yaşayıp sonraki nesli üretecek kadar dirençliler.

  150 milyon yıllık evrimlerinin son 90 milyonluk kısmında pek az değişmiş olmaları, mükemmeliğe yakınsamak konusundaki başarılarının en büyük göstergesidir.

  velhasıl-ı kelam, sineksiz/sivrisineksiz bir dünya düşünemiyorum.
   
 5. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Teşekkür ederim bu açıdan düşünmemiştim hiç açıkçası..
   
 6. Ceyda Kazancioglu

  Ceyda Kazancioglu CMNet Üyesi

  Böyle güzel bir bilgilendirme için teşekkür ederiz lakin hayat gayeleri içinde insanları ısırmaları diye bir bölüm yoksa neden ısırmakta ısrarlılar ki! :S
  :D :D :D
   
 7. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  Kimse dört dörtlük değildir :)
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  :rolleyes:

  bizi ısırmaları sanırım kolay yoldan beslenmenin dayanılmaz cazibesi. yumuşak, kolay delinebilen, leziz cildimiz ile onları tahrik ediyoruz. fanatiklik yapmak istemem ama galiba tatlı niyetine bizi ısırmalarında bizim de payımız var. nedense son 3-4 senedir hiç sivrisinek tarafından rahatsız edilmedim. onlara duyduğum saygıyla karışık hayranlığın bunda etkisi var mı bilmiyorum. aslında şimdi düşündüm de belki sağlığımda son 3-4 yıldır değişen birşeyler vardır. belki tadım acılaşmıştır. eğer bunu da farkettiler de gelmiyorlarsa hayranlığım bir kat daha artar. aslında mantıksız değil valla, çok yetenekli tat alıcılar sonuçta. en ufak değişikliğe tepki veriyor olabilirler. belki doktara görünsem iyi olur.
   
 9. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Sivrisineklerin sadece dişi olanları yumurta yapabilmek için kana ihtiyaç duyarlarmış. Yani erkek sivrisinekler bizi ısırmamaktadırlar.Sivrisineklerin enerji kaynağı sadece şekermiş. Bunuda meyvelerden bitkilerden karşılıyorlarmış. Dişi sivrisinekler sadece yumurtalarını beslemek için kan ile beslenirlermiş.
   
 10. Murat_Erdoğan

  Murat_Erdoğan CMNet Üyesi

  İnsan seçtikleri fikrini kesinlikle destekliyorum. Gözlemlerime ve duyumlarıma dayanarak söyleyebilirm ki kadınları erkeklere, beyaz tenlileri de esmerlere tercih ediyorlar. İsveçli bilim adamları bunu da araştırmalı bence:)
   
 11. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  İsveç bilim adamları demişsinde aklıma geldi. İsveç bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre sadece İsveç bilim adamları araştırma yapıyormuş diye bir yazı okumuştum paylaşmak istedim.
   
  Özgür Gülen bunu beğendi.
 12. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

 13. Özgür Gülen

  Özgür Gülen CMNet Üyesi

  ben hiç sinek görmedim

  :) yani bu sene :))
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları