• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

"yd'den havale edildi" ne demek?

Sordan X14

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özmen Geri Dönüşüm
danıştayda açılan davalarda sistemde "YD'den Havale Edildi" şeklinde bir yazı çıkıyor bunun ne anlama geldiğini ya da en azından YD'nin ne anlama geldiğini bilen var mı?

Yüksek olasılık gibi görünüyor teşekkürler ama yani "YD'den Havale Edildi" cümlede yerine koyduğumuzda " 'Yürütmeyi Durdurma'den havale edildi? " kulağa pek anlamlı gelmiyor açıkcası hukukçular arasında yürütmeyi durdurma kararı için havale edildi gibi birşey mi, cevap son kararınız mı?

Vov süper teknoloji gerçekten yeni birşey öğrendim :) yalnız şey dicem, ben onu zaten yaptıktan sonra burada yazma ihtiyacı hissettim çünkü o google sonuçlarındaki ilk 10u tek tek inceledim daha sonra bu sitede aynı soruyu yazdım çünkü cevaplar yukarıda açıkladığım gibi anlamlı değil memurlar.net'ten bir örnekle açıklayayım;

soru:YD den havale edildi ne demek hocam
aynısoruya
cevap1:büyük ihtimalle yd isteniyor gerekçesiyle meb den savunma istiyor danıştay
cevap2:bu önceden verilen arar kararın tebligatı bence.
cevap3:Danıştayı aradım,Mebin savunma için 1 ay süresi tebliğden sonra oluyormuş ya yeni tebliğ edildi ya da tebliğ edilmedi henüz diyorlar.
cevap4:bir şey bildikleri yok ordki memurların..

yürütmeyi durdurma illaki dilekçede isteniyor amaç zaten bu ama bu "YD'den Havale Edildi" cümlesinin tam olarak ne anlama geldiğini açıklamıyor, başka bir site de yine YD'den havale edildi ne demek diye soruluyor cevap ise "YD Savunmadan Sonra" yazar ise idarenin savunması bekleniyor diyor

kendi soruma başka hiçbir sitede olmayan cevremuhendisleri.net'e özel cevabı yapıştırayım ancak yine hukukçu olmadığımdan teyit edemiyorum:
Anladığım kadarıyla süreç 5 aşamadan oluşuyor: (yürütmeyi durdurma talepli idare mahkemesi dosya aşamaları)
1 Yeni Açılan Dava Dosyası
2 Harç/Masrafların tam yatırılması ve kontrolü aşaması
3 İlk İnceleme İçin Hakime Havale Aşaması
4 YD'den Havale (Hakimine Gönderilme) Aşaması (Herhangi bir karar yok, sadece dosyanın YD istemli olduğu anlaşılmışmış)
5 Tekemmül ederek Hakimine Havale Aşaması (15 gün içinde YD kararı verilebilir)
Sonuç:
YD, evet Yürütmeyi Durdurma demekmiş, ancak "YD'den Havale Edildi" demek ise Yürütmeyi Durdurma istemli olduğuna karar verilen dosya ilgili Hakimine gönderilmiş ancak olumlu olumsuz bi gelişme yok demekmiş

bugün (03.03.2014)danıştay bilgi işlem sisteminden; sonunda bu "YD'den Havale"nin açıklaması gelmiş, bu açıklamayı buraya internet arama sonuçlarında hukuk siteleri ile birlikte hatta ilk üçte dörtte cevremuhendisleri.net de çıktığı için yazıyorum, o sitelerde de net bir cevap olmadığı için bu siteye bakabilirler;
YD'den Havale Edildi --> ( Dosyanız yürütmenin durdurulması isteminin incelenmesi için Tetkik Hâkimine verilmiştir. İnceleme tamamlandıktan sonra heyet tarafından istem hakkında karar verilecektir. )