Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yemekhane atıkları

Konu, 'ARŞİV' kısmında Serhat Güler tarafından paylaşıldı.

 1. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  arkadaşlar yönetmeliğe tekrar bakacağım şuan iş yoğunluğu nedeniyle zaman kaybetmekte istemiyorum daha fazla o yüzden sizin bilginize ihtiyacım var. yardımcı olursanız çok sevinirim. benim sorum şu olacak;

  fabrikada yemek hizmetini taşeron bir firmadan alıyoruz. yemek taşeronu yemeği kendi yerinde (fabrika dışında) yapıp araç ile fabrikaya getiriyor yemek fabrikada yemekhanede yeniyor. biz yemekhane içerisinde mutfak düzeni kurup yemeklerin fabrikada yapılmasını düşünüyoruz. konuyla ilgili olarak çevresel açıdan A' dan Z' ye ne tür yükümlülüklerimiz olabilir?

  Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum...
   
 2. FatihYılmaz

  FatihYılmaz CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Yemek üretimini de ayrı bir proses olarak ele almak zorunda kalacaksınız ve yönetim sistemlerinize eklemek zorunda kalacaksınız, riskleriniz artacak, atık yükünüz artacak, yönetmelik sorumluluğunuz artacak, hijyen sorumluluğunuz artacak, nitelikli eleman almanız gerekecek, astarı yüzünü geçecek açıkçası.

  Oysa taşeron firmadan profesyonel bir hizmet alırken, gerekliliklerdende kurtulup, işin kolay kısmı, sadece denetleme yapmanız gerekecek.
  Ayrıca istediğiniz zaman firma değiştirme hakkınız , beğenmedim deme hakkınız da olacak.
  Yine de siz bilirsiniz :(
   
 3. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  en basitinden bitkisel atık yağların kontrolü yönetmeliği'ne tabi olacaksınız :)
   
 4. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  Yemek üretimi atıksuları içerdikleri yağ ve AKM nedeniyle doğrudan kanalizasyon sistemine veya biyolojik arıtma tesisine verilemez.Ön arıtma yapmanız gerekecektir.
   
 5. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  yukarıda bahsettiğiniz hangi yönetmelikte geçiyor acaba?

  Öyle bir zorunluluk var mı?

  bizim tesiste yemekkhaneden gelen sular evsel arıtmaya gidiyor ve şu an herhangi bir sıkıntı yok.
   
 6. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Sular değil de giderden yağ dökülemez. Sular bir çok yerde sisteme veriliyor. Bununla ilgili ben bir yasak duymadım.
   
 7. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  bizde de ön arıtmaya uğramadan kanalizasyona gidiyor, bitkisel atık yağları ayrı olarak topladıktan sonra bir sorun olacağını düşünmüyorum, AKM analiz sonuçlarımızda da bir sorun olmuyor deşarj limitlerine uygun
   
 8. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  yemeklerinizi kendiniz yaptığınız anda bitkisel atık yağlardan sorumlu olacaksınız. Bu durumda bitkisel atık yağ toplayan bir firmayla anlaşıp yağlarınızı aldıracaksınız. Fakat işin güzel tarafı herhangi bir ücret talep etmiyorlar hatta toplama bidonlarını dahi kendileri veriyorlar. sizin yapmanız gereken onlardan alacağınız formları muhafaza etmek ve atık yönetim planında göstermeniz olacak.
   
 9. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  yemekhane atıksular

  Yemek üretimi atıksuları ile ilgli doğrudan bir hüküm yok yönetmelikte.Yalnız alt yapı tesisine deşarj için SKKY Tablo 25 in yanısıra altyapı yönetiminin (belediye,sanayi bölgesi vb) özel şarlarını sağlamanız gerekir.Örneğin;İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde Atıksuların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliği ve İZSU uygulamaları kapsamında yemek üretimi yapılan tesislerden (lokanta,fabrika yemekhanesi,otel vb) ön arıtma tesisi kurmaları istenmektedir.Bulunduğunuz şehirdeki alt yapı yönetiminin uygulaması farklı olabilir tabi.

  Doğrudan evsel arıtma tesisinize bağlantı yapmanız durumunda sistemi olumsuz etkilemiyor ve deşarj standartlarını sağlıyorsanız problem yok tabi.Ancak yemek üretimi atıksuları yağ yönünden risk içermektedir.(doğrudan yağ boşaltılmasını kastetmiyorum bu zaten yasak.Yemek pişirme kaplarının,servis kaplarının yıkanması sırasında karışacak yağdan bahsediyorum.)Bu yüzden önlem olarak yağ tutucudan geçirildikten sonra evsel arıtma tesisine bağlantı yapılması bu riski ortadan kaldıracaktır.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları