• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

yemekhane atıkları

Serhat Güler

CMNet Üyesi
Kayıt
26 Nisan 2010
Mesajlar
177
Beğeniler
76
#1
arkadaşlar yönetmeliğe tekrar bakacağım şuan iş yoğunluğu nedeniyle zaman kaybetmekte istemiyorum daha fazla o yüzden sizin bilginize ihtiyacım var. yardımcı olursanız çok sevinirim. benim sorum şu olacak;

fabrikada yemek hizmetini taşeron bir firmadan alıyoruz. yemek taşeronu yemeği kendi yerinde (fabrika dışında) yapıp araç ile fabrikaya getiriyor yemek fabrikada yemekhanede yeniyor. biz yemekhane içerisinde mutfak düzeni kurup yemeklerin fabrikada yapılmasını düşünüyoruz. konuyla ilgili olarak çevresel açıdan A' dan Z' ye ne tür yükümlülüklerimiz olabilir?

Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum...
 

FatihYılmaz

CMNet Üyesi
Kayıt
5 Şubat 2009
Mesajlar
85
Beğeniler
12
Şehir
Merkez, Siirt
#2
Merhaba,

Yemek üretimini de ayrı bir proses olarak ele almak zorunda kalacaksınız ve yönetim sistemlerinize eklemek zorunda kalacaksınız, riskleriniz artacak, atık yükünüz artacak, yönetmelik sorumluluğunuz artacak, hijyen sorumluluğunuz artacak, nitelikli eleman almanız gerekecek, astarı yüzünü geçecek açıkçası.

Oysa taşeron firmadan profesyonel bir hizmet alırken, gerekliliklerdende kurtulup, işin kolay kısmı, sadece denetleme yapmanız gerekecek.
Ayrıca istediğiniz zaman firma değiştirme hakkınız , beğenmedim deme hakkınız da olacak.
Yine de siz bilirsiniz :(
 
Kayıt
3 Aralık 2010
Mesajlar
193
Beğeniler
95
Şehir
Karşıyaka,İzmir
#4
Yemek üretimi atıksuları içerdikleri yağ ve AKM nedeniyle doğrudan kanalizasyon sistemine veya biyolojik arıtma tesisine verilemez.Ön arıtma yapmanız gerekecektir.
 

zuhall

CMNet Üyesi
Kayıt
2 Mart 2009
Mesajlar
184
Beğeniler
28
Şehir
Manisa
#5
Yemek üretimi atıksuları içerdikleri yağ ve AKM nedeniyle doğrudan kanalizasyon sistemine veya biyolojik arıtma tesisine verilemez.Ön arıtma yapmanız gerekecektir.
yukarıda bahsettiğiniz hangi yönetmelikte geçiyor acaba?

Öyle bir zorunluluk var mı?

bizim tesiste yemekkhaneden gelen sular evsel arıtmaya gidiyor ve şu an herhangi bir sıkıntı yok.
 

WalkMan

CMNet Üyesi
Kayıt
7 Ocak 2010
Mesajlar
808
Beğeniler
302
Şehir
Secret
#6
Sular değil de giderden yağ dökülemez. Sular bir çok yerde sisteme veriliyor. Bununla ilgili ben bir yasak duymadım.
 
Kayıt
25 Kasım 2009
Mesajlar
786
Beğeniler
485
Şehir
İstanbul
#7
bizde de ön arıtmaya uğramadan kanalizasyona gidiyor, bitkisel atık yağları ayrı olarak topladıktan sonra bir sorun olacağını düşünmüyorum, AKM analiz sonuçlarımızda da bir sorun olmuyor deşarj limitlerine uygun
 
Kayıt
4 Nisan 2011
Mesajlar
295
Beğeniler
14
Şehir
Bursa
#8
yemeklerinizi kendiniz yaptığınız anda bitkisel atık yağlardan sorumlu olacaksınız. Bu durumda bitkisel atık yağ toplayan bir firmayla anlaşıp yağlarınızı aldıracaksınız. Fakat işin güzel tarafı herhangi bir ücret talep etmiyorlar hatta toplama bidonlarını dahi kendileri veriyorlar. sizin yapmanız gereken onlardan alacağınız formları muhafaza etmek ve atık yönetim planında göstermeniz olacak.
 
Kayıt
3 Aralık 2010
Mesajlar
193
Beğeniler
95
Şehir
Karşıyaka,İzmir
#9
yemekhane atıksular

Yemek üretimi atıksuları ile ilgli doğrudan bir hüküm yok yönetmelikte.Yalnız alt yapı tesisine deşarj için SKKY Tablo 25 in yanısıra altyapı yönetiminin (belediye,sanayi bölgesi vb) özel şarlarını sağlamanız gerekir.Örneğin;İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde Atıksuların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliği ve İZSU uygulamaları kapsamında yemek üretimi yapılan tesislerden (lokanta,fabrika yemekhanesi,otel vb) ön arıtma tesisi kurmaları istenmektedir.Bulunduğunuz şehirdeki alt yapı yönetiminin uygulaması farklı olabilir tabi.

Doğrudan evsel arıtma tesisinize bağlantı yapmanız durumunda sistemi olumsuz etkilemiyor ve deşarj standartlarını sağlıyorsanız problem yok tabi.Ancak yemek üretimi atıksuları yağ yönünden risk içermektedir.(doğrudan yağ boşaltılmasını kastetmiyorum bu zaten yasak.Yemek pişirme kaplarının,servis kaplarının yıkanması sırasında karışacak yağdan bahsediyorum.)Bu yüzden önlem olarak yağ tutucudan geçirildikten sonra evsel arıtma tesisine bağlantı yapılması bu riski ortadan kaldıracaktır.