Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni anayasa'da çevre hakkı maddesinde uzlaşma sağlandı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hakan Nizamogullari tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  Anayasa Komisyonu, "Çevre hakkı" başlığında da uzlaştı. Buna göre, herkes çevre hakkına sahip olacak.

  TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, komisyon danışmanlarının iki haftalık çalışmasının ardından, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantıda, danışmanların üzerinde anlaştığı 8 madde ele alındı. Komisyon üyelerinin uzlaşmasıyla bu 8 madde de yeni pakete eklendi.

  Anayasa Komisyonunun üzerinde uzlaştığı Çevre Hakkı, insani gelişimi mümkün kılan, sağlıklı, ekosistem açısından dengeli bir çevrede yaşama, çevrenin etkili biçimde korunmasını isteme haklarını da kapsayacak.

  Gelecek kuşaklara yönelik sorumlulukları da gözeterek çevreyi geliştirmek, çevre değerlerini korumak, çevre kirliliğini önlemek, çevre kalitesini yükseltmek ve gıdaların doğallığını sağlamak herkesin ve devletin görevi olacak.

  Devlet doğal hayatı ve hayvanları koruyacak. Hayvanlara yönelik eziyet ve kötü muamele yapılmaması amacıyla gerekli tedbirleri alacak.

  Çevreyi etkileyen büyük çaplı projeler ile hidroelektrik santrallar (HES) gibi yatırımlarda referandum veya plebisit anayasal şart olacak.

  ANAYASA Komisyonu, uzlaşma paketine eklediği maddelerde yeni nesil haklarla ilgili önemli ayrıntılara imza attı. Çevreyi etkileyen büyük çaplı projeler ile hidroelektrik santrallar (HES) gibi yatırımlarda referandum veya plebisit anayasal şart olacak.

  Referandum şartı, madde metnine şu hükümle eklendi: “Çevre hakkının yaptırımlar dahil bütün esasları ile doğayı ve çevreyi olumsuz biçimde etkileyebilecek olan tüm plan ve uygulamalarda halkın karar mekanizmalarına katılma hakkının usul ve esasları kanunla düzenlenir.”

  Hava, Su ve Toprak Ürünlerinin Genetik Bilgileri Kimsenin Malı Olmayacak.

  Yine çevre hakkıyla ilgili maddenin gerekçesine eklenen hükümle yaşam döngüsünün üç elementi hava, su ve toprak ürünlerinin genetik bilgileri kimsenin malı veya ticari ürün olamayacak.

  Çevre Hakkı Maddesinin Gerekçeleri

  Komisyon son olarak yazdığı çevre hakkı maddesinin gerekçesini şöyle oluşturdu: “Su, hava, gen, tohum ve doğanın diğer unsurları gibi diğer doğal varlıklar bütün canlılara aittir, mülkiyete tabi olamaz. Kendileri veya genetik bilgileri patentlenemez. Çevre hakkının etkin biçimde korunmasını isteme hakkı, çevre konusunda bilgilenme, katılma ve başvuru haklarını da kapsar. Devlet kamu ve özel kesimin çevreyi temiz tutacak ve tahrip etmeyecek teknolojileri kullanmasını teşvik eder ve destekler. Doğal, kültürel ve tarihsel ortak zenginlik ve mal varlığı üzerinde bu varlık ve değerlerin özgünlüklerini yitirmelerinde ve başkalarının kültürel amaçlarla yararlanmasına engel olabilecek şekilde mülkiyet hakkı talep edilemez.”
   
  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları