• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni Çevre İzinleri Yönetmeliği Hk.

Sedat Azizoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
Arkadaşlar Merhaba (Acil olarak yayınladığım için detaylı bilgi daha sonra vereceğim) ;

Çevre İzinleri Yönetmeliği' nde değişiklik oldu, yeni yönetmeliğe göre;

1-) Geçici Faaliyet Belgesi Başvurusunda iki defa üst üste "Red Edildi" başvuru durumu alan kullanıcılar 3 ay süre ile yeniden GFB başvurusu yapamayacaklar,

2-) Geçici Faaliyet Belgesi'ne 12 Eylül 2012 tarihinden sonra başvuru yapan kullanıcılar GFB yenilemesi yada iptali nedeni ile bakanlık ilgili hesabına ödeme yapıp, bu ödemeyi GFB de 9.Gereken Belgeler aşamasında bulunan "Belge İptal Nedeni İle Yenileme Dekontu" başlığı altında bu dekontu sisteme yüklemesinin yapılması gerekmektedir.

NOT: 12 Eylül 2012 tarihinden önce başvuru yapan kullanıcılar için süreç aynı şekilde devam etmektedir. Detaylı bilgi için bağlı bulunduğunuz Çevre İl Müdürlüğü yetkililerinden görüş alabilirsiniz.

merhaba arkadaşlar,
emisyon, atıksu, gürültü vs konularında çevre izninden muaf olup üretim konusu itibari ile izin lisans yönetmeliğine tabi olan tesisler için nasıl bir yol izlemeliyiz? teşekkürler...

@Ezgi Özturan
Merhabalar Ezgi Hanım
Yasemin Hanım'ında dediği gibi " Muaf olduğuna dair il müdürlüğünden görüşleri alın, sonra tutanaklar iç tetkikler, atık beyanları vs işlemlerini yapın." Çevre il müdürlüğüne başvuru yapın denetimden sonra istedikleri evrakları veriyorsunuz muaftır belgesini alıyorsunuz:) Adana tesisimiz için bende aynı işlemleri yaptım ve muaftır belgesini aldım.

@sinan_yildiz
GFB mevcuttu, izin sürecindeydik. eksiklik belirtildi tamamladık zamanından önce sisteme yükledik. ama hiç bir dönüş yapılmadı ve sürekli başvuru değerlendirmede göründü, ancak bundan sonraki yazıda farklı eksiklikler belirtilerek red geldi doğrudan :((

@Ayşegül Öner Albayrak

GFB sürecinde hatalar telafi edilir ama izin sürecinde hataları düzeltme durumu oldukça zor.İzin sürecinin ikinci aşamasında bunları yaşamışsanız, karşı taraftan davacı olun? Kesinlikle kazanan siz olursunuz? Dosyayı iyice incelemeden eksiklik bildiriminde bulunmak tamamen işgüzarlıktan ibarettir.Dosyaya bakan personel Çevre İzin Sürecini GFB süreciyle karıştırmış galiba. Bu tür durumlarda ancak ek belge talebinde bulunabilir.(kendi hatasını düzeltmek için). Eksiklik yazılarını paylaşırsanız(tabi bir mahsuru yoksa) süreç hakkında daha sağlıklı bir yorum yapılabilir...

@sinan_yildiz
teşekkürler Sinan Bey, eksiklik yazılarını paylaşamam ancak şöyle bahsedebilirim; daha önce kanalizasyon sistemi akım şeması eksikliği ve kendilerinden kaynaklı valilik Tespit Raporu ve atıksu numune analiz sonuçlarının eksikliği gelmişti örneğin, tamamladık bunları yükledik siteme.. bu red yazısında şemanın net okunmadığı (?) gibi bi ifade var. bununla birlikte daha önce hiç bahsedilmeyen "tüm yönetmeliklere uyulacağına dair noter onaylı taahhütname", "emisyon ölçüm raporundaki bir çelişki", daha önce yüklenen taahhütnamelere "imza atanların imza sirküleri", "yeraltı suyu izin belgesi" vb. pek çok yazı ve belge eksikliğinden bahsedilip red yazısı geldi. Ne kadar itiraz yazısı yazacak olsak da, bu belgeler zamanında eksiklik bildiriminde istenseydi ya da diğer il müdürlükleri gibi eksiklik bildirimi sonrası tespit edilen yeni eksiklikler için sayfalar açılsaydı zamanında yükleyebileceğimizi belirtsek de Geçici Faaliyet Belgesi 1 yıllık süresi doldu zaten.. işin kötü tarafı da bu :( teşekkürler..

@Ayşegül Öner Albayrak

Anlıyorum sizi. Biz belgeleri görüntülemeye çalışırken sorun oluştuğunda başka bilgisayarda deneyiniz cevabını iyi veriyorlar. Net okunmuyorsa başka bilgisayarda deneseydi veya masa üstüne belgeyi indirip bi zahmet inceleseydi!!. Yapmanız gereken tek şey bir üst yazıyla bakanlığa müracaat etmek. Üst yazı ekinde söz konusu eksiklik bildirimi ile red gerekçesi arasındaki çelişkileri ortaya koyup müracaat yapınız. Belge incelemelerin de çivisi çıktı....

Başka bir açıdan olaylara baktığımızda... aslında Çalışma Bakanlığının mevzuatına uygun olmayan, yani açma ve çalışma ruhsatını almak için ilgili mevzuat koşullarını sağlamayan işyerlerine doğrudan kapatma cezası veya açamazsın çalışamazsın bildirisi yapılacağına işte şu koşulları sağla gel ruhsatını alırsın şeklinde yaklaşılıyor. Bu koşulların en önemlisi de Çevre izin ve lisansları... e hal böyle olunca çalışılması için uygun olmayan bir iş yerine izin almaya çalışıyoruz, tabi ki olmuyor zorluyor, oldurulmaya çalışınca da hem danışman, hem denetleyici hem de firma çok çoookk zorda kalıyor.... Bence öncelikler üzerinden biraz daha düşünülmeli... ülkemiz henüz bu istenilenleri yerine getirmeye hazır değil, çoook uzun yıllar da olamayacak... çünkü önce zihniyet değişmeli, aydınlanmalı... ancak bizim ülkemizde bunun tam tersi bir durum söz konusu...

@sinan_yildiz
Sinan bey, biz şuan İl Müdürlüğü'ne bir yazı yazıyoruz gerekçeleriyle birlikte, aynı yazıyı Bakanlığa da göndereceğim. Ayrıca Cihan Beylerle de görüşmeyi düşünüyorum. sonuç alabileceğimizi sanmıyorum, sonuçta GFB süresi dolmuş sistemde bitmiş olay
:( ilginize teşekkürler..

arkadaşlar bir şey sormak istiyorum, GFB yaptıktan sonra eksik madde başvuru yaptığımı farkkettim, ne yapmam gerekiyor sizce?? (GFB em onaylandıktan sonra farkettim ancak)

Ek-2 ben ısıl gücü 2MW ın altında olarak yanlış hesaplamışım. Ancak şu an yanlış hesapladığımı farkediyorum ve 2 mw ın üzerinde çıkıyor

@Didem Çelebi

Uygunluk yazın hangi maddeden değerlendirilmiş? Bence bu önemli. Eğer Madde 1.2.2 yoksa uygunluk yazını da yeniden alman gerekecek. Çevre izin belgesi sürecinde emisyon ölçüm raporunu sisteme yükleyeceğinden ve ayrıca valilik tespit raporu hazırlatacağından bu uygunsuzluk dikkati çekecektir. İlgili kurumla görüşürsen iyi olacaktır. Muhtemelen konuyu anlatan bir üst yazı ile başvurmanı isteyeceklerdir. Büyük ihtimalle de GFB başvuru sürecin yeniden başlar.