Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni işe başlayan çevre mühendisi/görevlisi

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Panzerfaust tarafından paylaşıldı.

 1. Panzerfaust

  Panzerfaust CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba

  Ben bu sene mezun oldum sonunda iş bulabildim.(çevre danışmanlık firması)
  lakin ne yapacağımı bir işe nasıl başlayacağımı hiç bilmiyorum neredeyse 1 aydır yönetmelik okuyorum sanki hiçbir işe yaramıyor :) benim kanaatim bir iş ancak tecrübe ile yapılan hatalar sonucunda öğrenilir.

  siz değerli çevre mühendisi arkadaşlarım sizce bişiler öğrenmek adına faydalı bir çevre mühendisi olmak adına ne yapabilirim. yazdıklarınız benim gibi işe yeni başlamış ve başlayacak arkadaşlara faydalı olacaktır.
   
  umitboz ve n.gungor bunu beğendi.
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  bende yakın zamanda başladım ilk başlarda yönetmelik okumaktan fenalık geçirmek üzereydim. fakat okumakla iş bitmiyo, sahaya çıkıp okuduklarınızı bide yerinde görmek uygulamak gerekiyor, işin zevki işte o zaman anlaşılıyor. Sahaya çıkıp takıldığın yerlerde yönetmeliğe bakmak daha kalıcı olmasını sağlıyor..
   
  Tunç Bozkurt bunu beğendi.
 3. bll_2081

  bll_2081 CMNet Üyesi

  arkadaşlar hayırlı olsun. yönetmelik okumanız doğrudur. En önemli okumanız gereken yönetmelik çevre izin lisans yönetmeliği tesislerinizin kapsamlarını iyi tespit ettikten sonra bakanlığın
  http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=sayfaicerikhtml&IcId=664&detId=665&ustId=664
  adresinden fiziksel şartların uygunluğunu kontrol edin.
  onun dışında çevre mühendisleri odasının verdiği ajandada yükümlülük takvimi var o takvime göre tesislerinizi değerlendirebilirseniz yolu hemen hemen yarılamış olursunuz.

  zaten diğer gerekli doküman ve bilgiler forumda paylaşılmaktadır.
   
 4. Panzerfaust

  Panzerfaust CMNet Üyesi

  en büyük problem kapsam belirmek hiç bir yere oturturamıyorum ki :/
   
 5. Öncelikle hayırlı olsun ve Allah daima yolunu açık etsin. İş yönetmeliği okumakla bitmiyor. Firmalarınızı ziyaret edin ve ne iş yaptıklarına bakın. Çevre danışmanlıkta veya gdt ve tat firmasında çalışan mühendis olsun firmanın ne iş yaptığını bilmeli. İşçiler kişisel koruyucu donanım malzemeleri kullanılıyor mu, yangına karşı önlem alınmış mı bunları takip etmek gerekli. Mesela lisanslı firmalarla çalışıldığında onların lisanslarının birer örneklerini alıp dosyada muhafaza edilmesi gerek. Aylık değerlendirme ve iç tetkik tutanakları hazırlayın ve bunların takibini yapın. @Bilal Efe Aydın arkadaşımızın dediği gibi fiziksel şartları kontrol edin. Herhangi bir belge veya doküman ihtiyaç olduğunda paylaşırız. Yani kısacası yönetmeliğe iyi hakim olun ve firmanın bütün ayrıntılarını inciği ve cıncığına kadar herşeyi irdeleyin.
   
 6. bll_2081

  bll_2081 CMNet Üyesi


  Firma konusu nedir burada paylaşırsanız üretimi ile ilgili size yönlendirebiliriz. kapsamında emin olmadığınız tesisler olabilir bunun içinde dilekçe ile il müdürlüğüne başvurabilirsiniz ekine elinizde olan bilgi ve belgeleri ekleyin çed görüşü kapasite raporu vb. ;)
   
 7. Panzerfaust

  Panzerfaust CMNet Üyesi

  örnğin danışmalığını yaptığımız 450m2 alanda emprime baskı yapan bir firma var firmanın kendi bünyesinde günlük 100 m3 lük hacmi alacak bir arıtma tesisi var fakat dkkr ruhsatı yok ( bu firma olsa olsa ek 2 dedir fakat neresinde :/ )
   
 8. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  Arkadaşım öncelikle hayırlı olsun. Sana yapabileceğim en büyük güzellikten bahsedebilirim. Şu ki; ucu bucağı olmayan, bir gün doğru dediğine sonraki gün yanlış diyebileceğin, bazı firmalara aldığın izinleri başka bir ilde aynı şekilde almaya çalışırken tamamen ters bir yol izleyebileceğin, belki seninle aynı okul-yaş vb. olup da tek farkının devlet kurumunda "MEMUR-mühendis" olması dolayısıyla kaprislerini çekeceğin,, gün gelip sıklıkla yaptığın iş ile aldığın parayı sorgulayacağın, çalıştığın yerdeki belki de ilkokul mezunu patronun bitmek bilmeyen istek-egolarıyla uğraşacağın, dün Çevre İzni almak için gece-gündüz çalıştığın yerin bir anda değişen yönetmelikle kapsam dışında kaldığını görebileceğin bir sektöre tekrar hoşgeldin. Yazdıklarımı kişisel algılamayacağını umarım. Saygılarr.
   
 9. Dilay Ceylan

  Dilay Ceylan CMNet Üyesi

  Herkese merhaba. Öncelikle yeni işe başlayan arkadaşlara hayırlı olsun diyorum. Ben de pazartesi günü ambalaj atığı toplama ayırma ve plastik geri dönüşümü yapan bir firmada işe başladım. Halen danışmanlıktan hizmet alınıyor, anca kısa süre içinde çevre ile ilgili bütün işlere ben bakıcam. Aylık hazırlamam gerekenler nelerdir? Özellikle bildirim yapmam gereken konular neler? Kısaca bi özet geçebilirseniz çok sevinirim. Bu konularla alakalı çok bilgim yok, çünkü daha önce İSG Uzmanı olarak çalışıyordum. Çevre mühendisi olarak ilk işim. Şimdiden teşekkürler.
   
 10. Badem Ağacı...

  Badem Ağacı... CMNet Üyesi

 11. Dilay Ceylan

  Dilay Ceylan CMNet Üyesi

  Tekrar merhaba arkadaşlar. Elinizde ambalaj atıkları hakkında çalışanlara verebileceğim bir eğitim var mı acaba? Varsa bir örnek olması için paylaşabilir misiniz?;)
   
 12. Cansuu_Kpln

  Cansuu_Kpln CMNet Üyesi

  İyi akşamlar :) ben 3. sınıf öğrencisiyim ve okuldan firmalar tarafndan yapılmış hazır çed raporlarını alıp sunum yapmamız istendi ama ben nerden bulabilirm arkadaşlarım bir kaç firmaya görüştü veremeyiz etik değil falan demişler ve raporları vermemişler ne yapmalıyım daha önce çed sunumu yapan yada bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardım edebilir mi ?
   
 13. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  ilinde bulunan çev. şehircilik müdürlüğünden isteyebilirsin, biz öyle yapmıştık.
   
  Cansuu_Kpln bunu beğendi.
 14. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  nasıl etik değilmiş acaba :) ced raporları internet sitesinden ilan edilir bundan haberleri yok sanırım.

  sizde Bakanlıgın yada il çevre müd. sitelerinden bulabilirsiniz.
  google yazıp istediginiz faaliyet ced örneklerini bulabilecegnizi düşünüyorum
   
  Merve Özkan, Panzerfaust ve bll_2081 bunu beğendi.
 15. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  Ekli Dosyalar:

  Cansuu_Kpln bunu beğendi.
 16. umitboz

  umitboz CMNet Üyesi

  Bende yaklaşık 4 aydır çalışıyorum ve "iş sahada öğreniliri" öğrenerek tecrübere ediyorum.
   
  Yalçın Kılıç ve Panzerfaust bunu beğendi.
 17. krrsz

  krrsz CMNet Üyesi

  arkadaşlar yakın zamanda iş görüşmesine gidicem danışmanlık firmasına: bu alanda işe yeni başlayanlar ne kadar ücretle başladınız: ne talep etmeliyim sizce? tecrübem yok:
   
 18. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  Ne yazıkki talep etmenize müsade etmezler. firmaya göre, bulunduğun şehire göre 1000-1300 arası yanılmıyorsam.
   
  krrsz bunu beğendi.
 19. Nazlıhan TOPÇU

  Nazlıhan TOPÇU CMNet Üyesi

  O aralığı 1000-1500 arası tutmalısın bence bulunduğun şehir ve firma tabiki çok önemli. Çünkü burada sigortanı düşükten yatırmaları gibi bir istek olabilir dikkatli ol. Bunlar sadece çevremden duyduklarım, karar senin.
   
  krrsz bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?