Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni kurulan danışmanlık firmaları hk. bir sitem...

Konu, 'ARŞİV' kısmında Göksel Kurtuluş tarafından paylaşıldı.

 1. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, aşağıda bir mail grubunda yazılmış sitemi aynen yayınlıyorum (yazan kişinin ismini vermiyorum). Açıkçası ben yazılanlara katıldığımı belirtmek isterim.

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Çevre mühendisleri sınavsız belge alsın görüşünü savunmuştum, yönetmelik
  değişmeden önce. ancak şuan hata yaptığımı görüyorum.


  üstelik bu donanımla (!) yeni mezun arkadaşlarımız hemen danışmanlık
  kuruyorlar. sağdan soldan toplama bilgilerle hizmet veriyorlar bir
  şekilde(?)


  çalıştığı yerin proses özetini istemekten tutun da zaten mevzuatı okusa
  bulacağı bir çok şeyi burdan soruyorlar.


  bu aslında çevre mühendisliğinin sorunu değil, malesef yeni nesil genel
  olarak böyle. galiba internetle alakalı. kolaycılığa iyice alıştırdı
  insanları.


  tabiki tecrübesizliğin verdiği bir acemilik olacak ve size yardım edeceğiz.
  ama yardım etmek sizin işinizi sizin yerinize yapmak değildir.


  benim bu tarz gruplardan anladığım paylaşım mevcut durumdan çok farklıydı...

  ------- ------- ----------
  Çevre Mühendisi
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Cevap: Yeni kurulan danışmanlık firmaları hk. bir sitem...

  Hak vermemek elde değil.
   
 3. Ercan Koca

  Ercan Koca CMNet Üyesi

  Cevap: Yeni kurulan danışmanlık firmaları hk. bir sitem...

  Bir söz bu kadar iyi söylenir. Kim söylediyse ellerine sağlık
   
 4. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Cevap: Yeni kurulan danışmanlık firmaları hk. bir sitem...

  bende eklemek istiyorum gördüğüm şeyi. bir danışmanlık firması biliyorum. kurucular 3 tane çevre mühendisi (yönetmelik gereği)

  1. mühendis okulu bitirdikten sonra 5 yıl kafe işletiyor. daha sonra babasının "ben seni bunun için mi okuttum" demesi üzerine kızıyor serbest mühendislik yapıyor. aldığı işleri hep başka firmalara yaptırdı kendi mühendislik becerisi olmadığı için bir tane iş yapmadı. 5 yılda bu şekilde çalıştı. mesleği hakkında hiçbir bilgisi yok. tek bildiği yönetmelik ezberlemek.
  2. mühendis okulu bitireli 10 yıl olmuş ama mesleği gereksiz görüp bilgisayar işi yapmış.
  3. mühendiste aynı şekilde 11 yıl ilaç mümessilliği yapmış.

  yani 1. mühendis neyse de diğer 2 mühendise çevre mühendisi nedir diye sorsanız cevap alamazsınız. o derecede yani. bu kişiler il çevre müdürlüğünden bazıları ile iyi geçinerek (türkçesi yalakalığını yaparak) bir takım işlerini götürüyorlar.

  zamanında mesleğimize değer vermeyen insanlar ve mesleğimizle ilgili hiçbir bilgisi olmayan insanlar sırf diploma ile danışman oluyorlar. bu firma bir arıtma tesisi işi aldı ve eline yüzüne bulaştırdı işveren kovdu en sonunda. bu firmanın yaptığı sadece yazışmalar ve adı danışman firma. tüm işlerini yanlarında çalışan 2 genç mühendis arkadaşım yapmakta. onlarda yeni mezun oldukları için eksik kalıyorlar. ben çok kızıyorum böyle şeylere. kişi ne olursa olsun önce mesleğine sahip çıkacak. sahip çıkmadığı mesleği yapmayacak.

  ayrıca ben o kişilerden biriyle geçen sene tartışmıştım çevre mühendisliği üzerine. herkesin içinde mesleğimizi küçük düşürücü laflar sarfettiği için. tabi karşılığını almıştı benden. şimdi gelmiş bu kişiler bu işten ekmek yiyor.

  bence herkese danışmanlık vermeleri çok yanlış bir uygulama.
   
 5. keops

  keops CMNet Üyesi

  Cevap: Yeni kurulan danışmanlık firmaları hk. bir sitem...

  bence haklı tarafı oldugu kadar haksız tarafıda olan bır eleştiri olmuş

  her yeni mezun arkadaşımın aynı şekilde davranış sergilediğini düşünmüyorum
  yeni mezun olmuş ve danışmanlık şirketi kuran arkadaşlarım var ve gayet müşterileri memnun bir şekilde çalışma sürdürüyorlar

  ikinci bir konu ise unutulmamalıdır ki akşam yatıyorum sabah kalkıyorum yönetmelik revizyona girmiş ve bir
  çok anlam kargaşası içinde olan cümleler var ve bunları sadece okumakla anlamalarını beklemek bence yanlış olur,

  birde bir konu açmıssa yeni mezun veya değil hangi konuda olursa olsun amacımız yardımcı olmaksa bence yardımın ne için veya nasıl olduğu ile ilgili iyi veya kötü düşünerek değil yardım etmek istediğiniz için yapın veya yapmayın zorlama yok

  eger burası bilgi paylasım portalı değilse ozaman ne anlamı var forumun

  nacizane düşüncemi söyledim saygılarımla
   
 6. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Cevap: Yeni kurulan danışmanlık firmaları hk. bir sitem...

  Tecrübesizlerin de tecrübe kazanacağı bir konu bence bu danışmanlık işi. Bilmeyenler bilenlere birşeyler soruyorsa öğrenmek içindir. Bunu da takdir etmek lazım. Mesleğini seven ve yapmak isteyen mühendisin yapamayacağı bir iş değil. Bu işi sadece tecrübeliler yapacaksa, tecrübesizler ne yapacak.
   
 7. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Cevap: Yeni kurulan danışmanlık firmaları hk. bir sitem...

  Hadi diyorum bu meslek içinde olmayanlar gereksiz ve komik laflar sarf ediyorlar çünkü bilmeden konuşuyorlar.Peki o arkadaşlar bu meslekten para kazanırken kendi yaptığı işi neden küçük düşürücü konuşur hiç anlamam..

  İnsanlar çalışırken yaptığı işlerle alakalı sinirlenebilirler..Herkes sinirlenir..Ama direk olarak mesleğe hakaret etmek farklıdır.

  Hayır mecbur da değiller ki bu işi yapmaya..Duyan da çok paralar kazanıyor çevre mühendisleri zanneder..Memnun olmayan bu işi bırakmalı..Bu iş zevkle yapılmadıktan sonra aynı ücrete başka bir işte de çalışılabilir..Hiç zorlamaya gerek yok..
   
 8. contaminant

  contaminant CMNet Üyesi

  Cevap: Yeni kurulan danışmanlık firmaları hk. bir sitem...

  kapitalizm nedir arkadaşlar?? sadece bu sektörde değil ki bu. savaşlar neden çıkar? örneğin ırak'ı yerle bir ettiler bence sadece tekrar yerleşim kurabilmek, yeni sektörler türetmek, inşaat sektörünü coşturmak, vs vs. sadece savaş sonrası yapılan arıtma tesislerini bir inceleseniz kimler nasıl ne kadar paralar kazandı şaşırırsınız. şimdi bakanlık şu veya bu sebeple böyle bir sektör yarattı. belki çevre adına kontrollü bir bilinç yaratmak için yarattı veya belki bir sektör yaratmak için. farketmez. dolayısıyla elbette bir çooook insan firma kurup para kazanmanın telaşına düşecekti. şimdi istediğimiz kadar yeni mezun olmayı, fırsat bilip hemen firma kurmayı veya çok düşük fiyatlara bu işi yapan firmaları eleştirebiliriz. peki özellikle Türkiye'de acaba denetim olmazsa kimler neleri sömüregelmiştir? denetim olmaksızın işin hakkını vererek dürüstçe çalışacak insanlar olduğu gibi malesef bizim insanımızda tam aksi de var. bu durumda ne kalıyor geriye? doğru, tarafsız, çıkarsız, rasyonel bir denetim mekanizması. acaba adam gibi denetlense bu firmalar, firmaların hizmet götürdüğü sanayiciler, o zaman da acaba bu fiyatlara iş yapılabilir mi? bir aralar şöyle bir düşüncem vardı: 1 sene bir sürü çapulcu firma çıkar, sonra düşük fiyatlar yüzünden hele bir de denetim geçirip çuvallarlarsa piyasa temizlenir ve iyi firmalar kalır diyordum. fakat şimdi görüyorum ki kapanan kadar açılan yeni firma olacak, bunların bazıları iyi iş yapacak (ki o fiyatlara iyi iş mümkün değil, işsiz kalacaklar) ama çoğunluğu ucuza mesleği satacaklar. biliyor musunuz sanırım firma kurmamak bir yerde maaşlı çalışmak, mesleğe daha çok prestij kazandırıyor.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...