• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni mezun bir Çevre Mühendisi

Mustafa.Durak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Ecoriver Geri Dönüşüm ve Atık Değerlendirme
Merhabalar , siteye yeni katılmaktayım tüm meslektaşlarıma öncelikle meslek hayatlarında başarılar diliyorum. Bir sorum olacaktı

Yeni mezun bir Çevre Mühendisi ilk iş tecrübesi olarak ''tecrübe'' ve ''bilgi'' açısından Danışmanlık firmalarında mı başlamalı yoksa Özel bir firmada mı başlamalı ? 5 yıl sonrası için hangisi mantıklı ? ( para ve iş yükü göz ardı edilmiştir :) )

Ekli dosyalar

• 13939387_10210187366629447_1388763795449590035_n.jpg
    13939387_10210187366629447_1388763795449590035_n.jpg
    96.5 KB · Görüntüleme: 52
Merhaba, para ve iş yükünü göz ardı edebiliyorsanız, kesinlikle danışmanlığın daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Birden fazla sektörü öğrenebilmek bile tek başına yeterli bir sebep. Bunun yanında yeri geliyor laboratuvar işleri, yeri geliyor bürokratik işlerle de ilgileniyorsunuz. Kişisel gelişiminizi ve meslekte yükselmenizi hızlandıracağını düşünüyorum. Her gün onlarca farklı insanla görüşerek sosyal açıdan da kendinizi geliştirmeniz cabası :hhhhhh:

İlk etapta kesinlikle danışmanlık sektörü veya arıtma sektöründe başlamalısın. Her ikisinin avantajı olduğu gibi dezavantajları da var. Danışmanlığın en güzel avantajı Cem arkadaşımızın da dediği gibi onlarca farklı sektör görüyorsunuz(metal,plastik,kimyasal,ilaç,gıda,petrol vb...) Bunların her birisini algınız ve dökümante depolama alışkanlığınız var ise birer bilezik olarak görebilirsiniz. Ayrıca sosyal açıdan çevreniz aşırı gelişiyor (kurumsal firmaların tümünde tesis müdürleri ile birlikte aksiyon alıyorsunuz, küçük çaplı danışmalığa sakın girme gittiğin firmada adam yerine konulmazsın, aşırı üstüne yüklenirler,görevin dışında her alana itelenirsin vb.) İlerisi için tam zamanlı bir tesis düşündüğünüzde tüm prosese hakim olmanız, birçok dökümanteyi bilmeniz açısından ben danışmanlığı öneririm. Sonra istediğiniz bir alan üzerinden, tam zamanlıya geçtiğinizde çok faydasını göreceksiniz. Dezavtajı ise hergün farklı bir yere gidiyor olmanız, farklı şehirlere çıkıyor olmanız. Ama gezmeyi seviyorsanız bu durumu avantaja çevirmek yine sizin elinizde. Maddiyat olarak arıtma tesisinde çalışmanı tavsiye ederim.Ayrıca arıtma tesisi projesinde yer almak, arıtmayı tasarlamak inşasından sonra çalıştığını görmek ve imzanın bulunduğunu hissetmek inanılmaz bir duygu, kesinlikle bu sektöre de yönelebilirsiniz.Yolunuz açık olsun.

kardeş maddi acıdan iyisen git yurtdışına yüksek lisans yap ,dil öğrenmen çok önemli , almanya - italya olabilir enerji ve geri dönüşüm konusunda iyiler,
maddi durumun yok ise bence enerj-arıtma sektörüne girmeye bak , ben kağıt işleri ile aram hiç değil o yüzden danışmanlığı bırakmıştım.
Ayrıca 5 yıllık bir mühendis olarak söylemek isterim, bu benim işim değil deyip kenara çekilme , eline anahtar yakışsın öğren çünkü çevre mühendisi olabilirsin ama özel sektörde hepsinden azar bilgin olması sana avantaj sağlar.

Arkadaşlarımın bahsettiği durumun canlı örneğiyim :) Temelimi danışmalık sektöründe attım daha sonrasında kurumsal bir firmada çalışmaya başladım. Özellikle resmi işlemler bazında geliştim, denetimler konusunda nelerle karşılaşacağımı biliyordum, arıtma konusunda da temelimi şimdiki firmamda ediniyorum.

Şartların ne yönde bilemiyorum ama yurtdışı konusunu es geçmemeni öneririm. Ve evet proje odaklı bir sektörde yer almak bence de gerçekten çok daha karizmatik :)))

görüşleriniz ve önerilerileriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim yolu görememek zamanımızın en büyük sıkıntısı. yurtdışı için diploma akreditasyonum bulunmakta ve avusturalyada büyük kalifiye eleman ve yeni mezun mühendis alımları olmakta ve vize sunulmakta tekrar teşekkür eder iyi günler dilerim..

ya ne kadar güzel konuşmuşsunuz anlatmışsınız da bende haziranda yeni mezun oldum belkide daha yeni yeni emeklemeye başladım sizin gözünüzde ama bir çok yere cv bıraktım iş görüşmelerine gittim sizin o tercih olarak düşündüğünüz danışmanlıklar filan tecrübe olmadan sizi işe almıyorlar malesef. :confused::(

burcu hanım çevre görevlisini aldıysanız ilk öncelik olarak başvurulara devam edin bence bir yandan da yönetmelikleri okuyun ve diğer sektörlerde de iş imkanı olası tmgd isg lpg gibi o belgeleri almaya çalışın hatta isg için yüksek yapıp B lisansı alın daha iş görür . kendim yapmam gerekenleri yazdım ayrıca :) tecrübe olayını bence donanım ekarte edecek.

Pes etmeyin burcu hanım :) Kıssadan hisse kendimden bahsedersem; danışmanlık sonrası şimdiki işime kavuşana kadar iki yıl ücretli ingilizce öğretmenliği yaptım bu arada yüksek lisansı aradan çıkardım. Yeter ki sabredin ve araştırın. Çeşitli belgeleri almanızı bende tavsiye ediyorum çünkü çalışma hayatına girince bu belgeleri almak için yapacağınız çalışmalara vakit bulamayabiliyorsunuz.

Arıtma sektöründe gördüğüm iş ilanları en az 5 yıllık tecrübe istiyorlar. Belgem olmadığı için bir işin kapısından geri döndüm belgeyi aldık sayılır şimdide İş yok. Satış mühendisi olarak ilanlar görüyorum şuanlık pek ümitli değilim ama isg sınavına girip askere gitmeyi düşünüyorum artık sonrasında bişeyler olur inşallah.

Maaşım iyi olsun diyosan arıtma da kendini geliştir bence. Danışmanlıkta da arkadaşların dediği gibi farklı sektörlerin işleyişleri hakkında bilgin olur.

bence artık üniversiteler çevre mühendisi mezunu vermemeli. iş verenler sen bu paraya çalışmazsan başka biri çalışır diyor e ister istemez piyasa düşüyor. devlete atama da yok. imkanınız varsa yurtdışına gitmenizi öneririm.birde iyi bi firmada işe başlamınızı öneririm aksi takdirde meslekten soğutan yerler var.

Herkese merhaba.Ben de yeni mezun bir çevre mühendisi olarak iş arıyorum.Umarım herkes dilediği işi bir an önce bulur.Bu evrede sabır çok önemliymiş onu öğrendim.Çevre görevlisi belgemi aldım. İsg sınavına hazırlanıyorum.Bekleyişteyiz.

Pdf şeklinde yüklemek gerekiyor.Fotoğrafını çekip word dosyasına yapıştırdıktan sonra pdf haline dönüştürdüm.Onaylandı.