• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni mezun olup iş bulmak

Esin Çolak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
x
yeni mezun olup iş bulup tanıdığın olmadan iş bulmak imkansız sanırım :) ümitsizliğe kapılmadan edemıyorum :) çok az iş ilanı var piyasanın canlanacağı , iş ilanlarının artacağı bir dönem var mıdır acaba ? İstanbul için konuşuyorum:)

arkadaşlar benim gözlemlediğim işveren ilan veripte bir sürü görüşme ve zaman kaybından önce çevreye soruyor bildik tanıdık var mı diye. çalışmak istediğiniz sektörü belirleyin firmaları bulun cv gönderin ya da arayın eleman arıyor musunuz görüşmek isterim iş arıyorum falan deyin, kimileri tersler mutlaka ama birilerinin de bu sosyal atılgan durumunuz hoşuna gider. bir de tam eleman ihtiyacı varsa o aralar ama ilan vermeye kadar gidilememişse daha, daha ne olsun iş sizindir:)

@Fatih Özcan

Baştan öyle deseniz, tabii ki haklısınız Fatih Bey. Siz direkt ''pdf formatında olmalı word olmaz vs.'' yazan kişiden alıntı yapınca ben öyle anladım. Şimdi dediğiniz haklı, dediğiniz gibi olmaması lazım zaten. Bu açıklamanız çok doğru.

Merhaba,

5 tane alım yapacaklarmış sadece İstanbul’a değilmiş. İstanbul, İzmir, G.Antep, Denizli ve Antalya için. Müşteri ziyareti yapacak, 3 yıllık deneyimli Çevre Mühendisi arıyorlar. Şartlar görüşmede konuşulacakmış. İlan veren firmanın web adresi aşağıda:

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

İletişim Genel Müdür: Adnan KAHRAMAN
İlgilenirseniz sevinirim. Gidecek arkadaşlar benim adımı verebilirler.

Didem ŞENTÜRK

bende şu an 4. sınıf öğrencisi olmama rağmen iş konusunda ne yapacağım diye düşünmüyo değilim Sivas'ta okuyo ve ikamet ediyorum bulunduğum şehir itibariyle de iş olanakları biraz kısıtlı şimdilik hayırlısı Allah'tan diyorum bakalım bitince ne yapacağız

@Tuğba Çivioğlu

CV olarak çok etkili olmasına gerek yok sadece sizi iyi anlatsın yeter. çok gereksiz bilgiyle doldurup önemli ayrıntıları atlarsanız cv dikkate bile alınmıyor.
Birçok firma sadece deneyim var mı yok mu ona bakıyor. Deneyimlerinizi ve yaptığınız önemli işleri yazmanız daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca başvuracağınız sektöre yönelik çalışmalarınız etkili olmaktadır.

Bence en önemlisi önyazı çoğu kişi cv okumuyor ama ön yazı okuyor.
İşe göre kısa bir ön yazı yazın

- Örneğin bir çevre labratuvarına başvuruyorsanız ehliyetinizin olduğundan ve şehir dışı seyahat probleminin olmadığından bahsedin.
- Danışmanlık ve çed firmasıysa çevre görevlisi belgesi olduğunuzu ve ilk iş tecrübesi olarak düşük ücretlerle çalışmayı taahhüt edin.
- arıtma firmasıysa diksiyonununuzun ve bilgisayar destekli çizim programlarınızın çok iyi olduğunuzdan bahsedin.
- isg firmasıyla yine sertifika, ucuz iş gücü ve sosyallik iş bulabilme kabiliyeti önemli bunun gibi şeylerden bahsedin.

kesinlikle stajınızından bahsetmeyin.
ilk beş senede de düzgün bir iş bulamıyorsanız kpss ye asılın.
kimse kimsenin gül yüzüne bakıp çalıştırmıyor. Arkadaş çevrenizle irtibatı koparmayın genelde arkadaş çevresinden de iş bulunabiliyor.
ilk aşamada ya ucuz olacaksınız ya da torpilli.

@hepaistos

kesinlikle düşük ücretle çalışmayı kabul etmeyin kendinizin ne kadar ihtiyacı varsa ne kadar hak ettiğinizi düşünüyorsanız onu belirtin açık olmakta fayda var. az maas veren firmada üzün soluklu çalışılmıyor. Özellikle ve özellikle işe ihtiyacınız olduğunu değil de işi istediğinizi çalışmak istediğinizi vurgulayın. İş başvurumda referanslarımı sorgularken bunun dışında referansınız var mı diye sorduklarında kendimin referansıyım demiştim :)

@Bilal Efe Aydın
Ücrette düşük kabul etmesinler elbette ama çok da uçmasınlar biz sizi ararız sonra diyorlar, eğer tecrübe edinilmek isteniyosa komik rakamlara düşmeden fiyatta çok uçmamakta fayda var :)

Ben sizlere katılmıyorum.Benim görüşüm yeni mezunsanız kesinlikle maaşa bakmadan işe girip tecrübe edinmeniz yönünde.

@Uğur Özalp bey çok düşük ücretlerle çalışmak mesleğini küçültmektir ama bunu da unutmayın. sonuçta olmıcak ücretlere çalışmaya başlandığında artık hiç bi mühendis büyük paralar talep edemez konuma gelecektir. ancak öğrenciyken bir taraftan iş öğreneyim bir taraftan okuyayım derseniz işin maddi tarafına bakılmaz. mezun olmuş birisi sadece tecrübe için geçinemeyeceği bir ücrete çalışmamalı bence.

Bende diğer bir bakış açısından yaklaşayım. Bu şekilde düşük ücretlere çalışıldığında firma sahipleri bu ücretleri arttırmak yerine "kovarım yeni mühendis bulurum" anlayışını benimsemektedir. Buda sürekli yerimizde sayacağımız anlamına gelmektedir.

Arkadaşlar kesinlikle mesleğimizi küçümsediğimden değil. İş yerine verim vermeyen birisine yüksek maaş vermek herkesin düşüncesi saçma. Siz şirkete birşeyler kattıktan sonra zaten onlar sizi kaybeymek istemeyecek maaşınıza zam yapacaklardır. Yapmıyorlarsa yine çıkarsınız bu 3 aylık süreçin size hiçbir zararı olmaz faydası olur. Tecrübe edinmiş, cvsine birşeyler ekleyebilen ve en azından evde oturmamış olursunuz. Mühendis olarak bizim iş hayatımızda ki en çok oynayacağımız rol sorun çözen olacak. O yüzden işe kendi sorunumuz olan iş sorunumuzu çözmeyle başlayalım. Tecrübenizi edinin tatmin edici maaş alamazsanız çıkarsınız. Ama kesinlikle düşük maaş alıp senelik kontratlara imza atarak işe girmeyin.

@Ferhat Bağaç sektörde çalışmaya başlayan arkadaşlarınızla iletişim içinde olun. onlar sizden çok daha hızlı duyum alırlar gerçekten.

birde siz firmalara cv nizi gönderin, geri dönüşleri çok hızlı olmaz ama mutla geri döneceklerdir, bana 7 ay sora geri dönen firma oldu:)

@ibrahimduzen
cv gönderdiğim firma sayısı 40 ulaştı.. o sıralarda çevre görevlisi belgem yoktu meğerse mühendis değil görevli arıyorlarmış. belgeyi aldım bu sefer de askerlik engel oldu :) şimdi de bu engeli halletmeye çalışıyorum zamanla olacak inanıyorum :)