• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni mezun olup iş bulmak

Esin Çolak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
x
yeni mezun olup iş bulup tanıdığın olmadan iş bulmak imkansız sanırım :) ümitsizliğe kapılmadan edemıyorum :) çok az iş ilanı var piyasanın canlanacağı , iş ilanlarının artacağı bir dönem var mıdır acaba ? İstanbul için konuşuyorum:)

@Esin Çolak

Danışmanlık şirketinin o kadar maliyet gerektireceğini sanmıyorum ki, Kosgeb , AB , Karacadağ Kalkınma Ajansı, İpekyol Kalkınma Ajansı ve adını bilmediğim birden fazla ajansların yeni iş kuranlara belli bir miktarda hibe verebileceğini biliyorum.Biraz öğrenmek araştırmak aslında bizim elimizde her şey birden kesip atmak gerekmiyor.Kaybetmekten korkmamalıyız birşeyi kazanmak için bazı şeyleri kaybetmeliyiz. Ve unutmamalıyız ki Kaybettiğimizde değil, vazgeçtiğimizde yeniliriz...İyi akşamlar.

Öncelikle, danışmanlık firması açabilmek için belirli kriterler var. Her yeni mezun bir araya gelip danışmanlık firması kuramıyor. Öneride bulunurken biraz araştırmakta fayda var. Mesela;

Çevre danışmanlık firmasının nitelikleri
MADDE 9 – (1) (Değişik:RG-6/5/2014-28992) Çevre danışmanlık firmasında en az üç çevre görevlisinin sürekli istihdam edilmesi ve bunlardan;
a) En az 2/3’ünün çevre mühendisliği bölümünden mezun veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,
b) Birinin, kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç yıllık mesleki tecrübeye sahip veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış koordinatör çevre görevlisi olması,
c) Birinin kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az iki yıllık mesleki tecrübeye sahip veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,
zorunludur.

Mantıken yeni mezun birinin bu yükün altından kalkması pek de mümkün değil.

Bunun dışında; ben de işsizlik sıkıntısını yaşadım. sonrasında iki işimi de arkadaşlarım aracılığıyla buldum. başvurduğum ilanlardan malesef doğru düzgün geri dönüş bile olmamıştı. İlla ki çevrenizde iş bulmuş sınıf arkadaşlarınız vs vardır. Facebook gibi mecralardan bu arkadaşlarınıza ulaşıp iş aradığınızı söyleyin, kulağına gelmiş olanlar olabiliyor, kendi çalıştığı yerde eleman arayan olabiliyor. Ama siz söylemediğiniz sürece kim hala iş arıyor bilemediklerinden akıllarına gelmiyorsunuz. Bu yöntemi de deneyin bi, benim yaşadıklarıma göre arkadaş tavsiyesi en önemli kriter iş bulmada.

Umarım en kısa süre de iş bulabilirsiniz. Hepinize bol şans dilerim. : )

Aynı zamanda burada foruma uye olup çalışmakta olan arkadaşlarımız da firma ilanlarını burada paylaşabilirler diye düşünüyorum. Yapanlar var zaten :) ama daha çok olursa herkesin şansı artacaktır..

@Ahmed Arif Çelik
Söyledikleriniz konusunda haklı olabilirsiniz ancak her ilin belli bir kapasitesi var mühendis olarak bunu gözden kaçırmayın derim. Birde şu var ki işveren hangi işsiz insana gel de konuşalım der ki? Mail adresini verir ona da CV gönderirsin ve onlar bize daha sonra dönecektir zaten.

Selamlar;

Öğrencilikte yaptığım işlerin çoğunu internet sayesinde bulan birisi olarak; sadece bu* kısma kendi adıma katılmıyorum.

*"Bilgisayar başında oturarak iş bulunmaz ben onu biliyorum.."

Öğrenciliğimden beri bir şekilde çalıştığım için işsiz kalmadım bu yüzden sizi çok iyi anlamayabilirim fakat işim de Çevre Mühendisliği değil maalesef. Bu yüzden belki Çevre İşleri internetten zor bulunabiliyor olabilir, bilemiyorum.

Ahmed Arif Çelik Bey'e katıldığım kısım ise işinizin peşinden koşmanız gerektiği kısmı. İş kurmak, idare etmek vs kolay değil. Herkesin altına girebileceği bir sorumlulukta değil fakat yine de orada sizin yolunuza bir ışık tutmuş, hibeler, projeler, kalkınma ajansları gibi...
En azından bunları araştırarak başka bir bakış açısı kazanabilirsiniz.

Ayrıca çevreniz ile sürekli iletişim halinde olmanızı tavsiye edebilirim. İletişim halinde olabilemek çok önemli bir konu. Çalışan, çalışmayan, başka mesleklerde olan ve diğerleri. Bazen siz işe koşsanız da olmaz fakat çevrenizde kaliteli insanlar olursa iş size gelebilir. Bu da yalnızca çevrenizle alakalıdır. Çevrenizi ne kadar geniş tutarsanız, alıcılarınız ne kadar açık olursa hayatta karşınıza o kadar fazla seçenek çıkar ve karar vermek size kalır. Eğer çevrenizde size faydasız etkenler varsa bir an evvel kurtulmanın yollarına bakın. Nasıl yaşamak istiyorsanız, hayatınızı nasıl şekillendirmek istiyorsanız o çevreye dahil olmanız gerekir.

Dua etmenin çok çeşitli yolları vardır ama Önce dil ile istersiniz sonra eyleme geçmeniz gerekir. Dünyada her şey bir sebebe bağlanmıştır. Siz de sebep ne ise onu bulun ve yakasını bırakmayın. Gerisi nasip...
Bunu söylemek bana ne kadar kolaysa da uygulamak bir o kadar zor.

Benim hayat görüşüm size uygun gelmeyebilir fakat amacım buradaki herkes gibi size yardımcı olabilemek, kendi bakış açımdan gördüklerimi ne kadar aktarabildiysem o kadar.

Herkese iyi yıllar dilerim. Allah iş isteyen iş, aş isteyene aş, eş isteyene eş nasip eylesin :)

Mehmet Soğancı'ya cv gönderdiniz mi? Gerçi gönderdiyseniz bile sanırım küçük bir internet araştırması ile sizin burada ve başka mecralarda yazdıklarınızı görecektir. Takdir kendisinin artık.:)

bu arada ÇMO yönetim kurulunda yer alan herkesin çalıştıkları firmada 7.500 TL asgari ücretle çalıştıklarını gösterir maaş bordrolarını burada yayınlamalarını da bekliyorum