• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni mezun ve kariyer hayatının ilk 3 yılı içinde olanlara tavsiyeler..

Fatma Gül Es

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Yeni mezun ve kariyer hayatının ilk 3 yılı içinde olanlara tavsiyeler..
  • Staj yapmış olduğunuz firmalar ile bağlantıya geçmek ve mezuniyetinizi haber vermek,
  • Doğru CV hazırlamak, CV'yi güncel tutmak, gazete/internet/vs. gibi iş ilanlarının yer aldığı kaynakları günü gününe takip etmek, başvuru yaparken çekingen olmamak,
  • Sahip olduğunuz hobileri korumak, geliştirmek, hobiniz yok ise kendinize bir veya birden fazla hobi edinmek,
  • Yüksek lisans yapma düşüncesinde olanların yurtiçi ve yurtdışı alternatifleri iyi araştırması, değerlendirmesi,
  • Erkeklerin askerlik hizmetlerini tamamlamaları,
  • Bütçe elverdiği ölçüde iş ve bireysel gelişim kitaplarından oluşan bir kütüphane kurmak , kitapçılarda çok dolaşmak,
  • Sahip olduğunuz yabancı dili geliştirmek, bir dil var ise ikincisine başlamak,
  • MS Office programlarını iyi derecede bilmek ve interneti verimli şekilde kullanabilmek,
  • Mezun olunan bölüme, hayallerinize, fırsatlara göre çok iyi sektör /piyasa araştırması yapmak,
  • Davetli olunan mülakatlara nasıl hazırlanmanız, nasıl konuşmanız, nasıl giyinmeniz, neleri yapmamanız gerektiğini araştırarak öğrenmek,
  • Şirket içindeki veya dışarıdan başarılı profesyoneller ile sohbet etmek, onlara akıllı sorular sormak, tavsiye almak,
  • Çalıştığınız şirketlerin eğer bir İnsan Kaynakları bölümü var ise bölüm yöneticisi veya sistem dahilinde sizden sorumlu olan kişi ile kariyeriniz üzerine yakın diyalog içinde olmak, tavsiye almak, yönlendirmelere açık olmak,
  • Şirket bünyesinde verilen eğitimlere eksiksiz katılmak, bölüm yöneticisi veya İK bölümünden eğitim talep etmek, bütçe elverdiği sürece bağımsız eğitim programlarına dahil olmak,
  • Hergün kendinize "Ben bugün iş ile ilgili yeni ne öğrendim?" diye sormak, günün muhasebesini yapmak,
  • Profesyonellik alanıza dair bir veya birden çok süreli yayına abone olmak,
  • Her zaman bilgisayarınızda "kısa-orta-uzun vadeli iş hedeflerim" adı altında bir dosya tutmak ve onu sürekli güncellemek,
  • Etrafınızdaki iş veya özel arkadaşlarınızın kendi kariyer hikayeleri veya maaş düzeylerinin sizi demotive etmesine izin vermemek, her duyduğunuza inanmamak, özellikle maaş konusunun profesyonellerin üzerine en çok yalan söyledikleri iş unsuru olduğunu hiçbir zaman unutmamak,
  • Şirket içi veya dışından geliştirilen proje ekiplerine dahil olmak veya sıfırdan proje yaratarak üst yönetime sunmak üzere efor sarfetmek, farklılık yaratmak,
  • Aynı meslek içinde başladığınız "meslektaşlarınız" ile iş süreçleri ve sektörel bilgi alışverişi yapmak, meslek örgütlerine üye olmak,
  • Bütün iş hayatınız boyunca bulunduğunuz ortam her nasıl olursa olsun pozitif enerji ile güne başlamayı ve bitirmeyi, gülen gözler ile iş arkadaşlarınıza "günaydın/iyi akşamlar" demeyi genel iş kültürünüz haline getirmek!

Kaynak: cemkafadar.wordpress.com/201...atinin-ilk-3-yili-icinde-olanlara-tavsiyeler/

Yukarıda yazılı olanlar artık pek çoğumuz tarafından bilinen şeyler aslında.. Fakat tek bir başlık altında, maddeler halinde sıralanmış olarak bulunca belki daha "derli toplu" düşünebilmemize yardımcı olur; başlıkta belirtilen konumda olanlarımıza (ki ben de onlara dahilim) daha faydalı olabilir düşüncesiyle paylaşmak istedim yazıyı..

Hazırlayan kişinin ellerine sağlık ama deneyimli meslektaşlarımızın ilave edebileceği fikirlerine de her zamanki gibi açığız tabii ki..