Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni mezunlar için öneriler

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında görkem özçelik tarafından paylaşıldı.

 1. görkem özçelik

  görkem özçelik CMNet Üyesi

  Ben çevre mühendisliğinden mezun oldum.Enerji kaynakları üzerine yüksek lisans yapmaktayım.TMGD belgem var. Çevre görevlisi daha henüz yok. İSG uzamnlık eğitimi bu yaz alacağım.
  Sizlerden ricam yeni mezun bu kadar belgesi olan bizler için önerilerinizi nelerdir iş hayatı için
   
 2. mcelebi

  mcelebi CMNet Üyesi

  Her paraya her işi yapmayın ki alttan gelecek mezun olacak arkdaşları da mühendis diploması olan bizler ve bizim gibiler zor durumda kalmasınlar
   
 3. hcanbaz92

  hcanbaz92 CMNet Üyesi

  Görkemcim öncelikle şimdiden başarılar diliyor ve başarılı olacağına inanıyorum. Aslında iş arama sürecinde bizler için en önemli faktör askerlik durumu. Bu engeli kaldırdıktan sonra tek yapacağımız şey sabırla doğru işi bulmayı beklemek. Görüşmek üzere.. :)
   
 4. selaya

  selaya CMNet Üyesi

  Bir kitap yazacak kadar deneyimim olan ben birkaç şey karalamak istiyorum. Sanırım bu patronların ve işverenlerin havası, hükümetin yanlış politikalarından ileri geliyor. Yeni mezunlara deneyimi yok diye iş verilmiyor, deneyimli elemana yaşı büyük diye verilmiyor. Tanıdıgın yoksa en basit işe bile girme ihtimalin az, maaşlar aşırı düşük, deneyimli elemanlara bile asgari ücret teklif ediliyor. Asla kariyer sitelerinden geri dönüş olmuyor, çoğu reklam amaçlı zaten, görüşmeye gidiyorsun, olumsuz olsa bile dönüş olmuyor, saygı yok, şartlar, mesailer, yan haklar çok çok kötü. işsizlik almış başını gidiyor. Memur olmak çoğu insan için hayalden ibaret. Mühendislik gibi meslekler ölmüş, insan kaynakları, diyetisyenlik, sağlık memurluğu gibi meslekler revaçta. İnsan kaynakları içler acısı, seçme yerleştirmeden bir haber uzmanlar sözüm ona eleman seçiyor, bu insan kaynakları politikası bizim kanayan yaramız. söylenecek çok şey var da normal insanlar ölsün mü bu ülkede...???!!!!
   
 5. yıldırım mustafa

  yıldırım mustafa CMNet Üyesi

  selaya hanım söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum özel şirketler az para ile çok iş yapmak istiyorlar
   
  selaya bunu beğendi.
 6. Gökhan B.

  Gökhan B. CMNet Üyesi

  Merhabalar. Ben geçen sene Akdeniz Üniversitesinden mezun oldum bende birkaç cümle eklemek isterim ben yaklaşık 2 aydır çalışıyorum beraber mezun olduğum arkadaşlarımın hepsi şuan çalışıyor işsizlik gibi bir durum söz konusu değil ve ayrıca kimse kusura bakmasın yeni mezunsunuz işe giriyorsunuz yüksek ücretler bekliyorsunuz böyle bişey söz konusu değil yeni bitirmişsiniz okulu deneyiminiz yok adam hem sizi işi alıyor hem işi öğretiyor hemde para veriyor ve bu parayı tecrübe yokken beğenmemeniz garip bence . Herkes kolay gelsin..
   
  Elif ilhan bunu beğendi.
 7. görkem özçelik

  görkem özçelik CMNet Üyesi

  @hcanbaz92 Hakancım öncelikle geçmiş olsun askerliği bitirdin takip ettik sosyal medyadan ve hayırlı olsun yeni işin askerliği zaten yüksek biter bitmez yapmayı düşünüyorum ama piyasada bir cazibem olur mu yani iş bulma korkusu haliyle var. Bu kadar belge vs maddi kayıp bunların nötrlenmesi gerek :) . Bende senin daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum
   
  hcanbaz92 bunu beğendi.
 8. hcanbaz92

  hcanbaz92 CMNet Üyesi

  @görkem özçelik Çok teşekkür ederim Görkem :) Aslında bu belge vs. işlerini çalışacağın pozisyona göre planlayıp edinmen gerekiyor. Umarım dilediğin gibi olur :)
   
  Burak Bilen bunu beğendi.
 9. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  mezun olup özel sektörde çalışacaksınız sabırlı olmanız en önemli unsurdur. 6 yıldır özel sektörde çalışıyorum. Tecrübem hiç yokken girdim işe. Asgari ücrete tamam dedim. Çünkü evde boş boş iş bekleyeceğime iş yerinde iş ortamını görüp iki şey bile öğrensem benim için tecrübedir dedim. Ayrıca hep işveren tarafından bakıyoruz belki işveren sizi çok sevdi siz sevmediniz işi,ortamı. İsterseniz 20 yıllık tecrübe olsun özel sektörde başarılı olmak hem işverenin sizden memnun olması demek hemde sizin işten memnun olmanız demektir. İşten memnun değilsiniz, maaşınız yatmıyor veya düzenli yatmıyor ama bir işiniz var. Alttan alttan iş aramaya bakın. Bu işveren size maaşı eksik yatırma veya yatırmama gibi bir saygısızlık yapıyorsa sizde daha iyi bir iş bulup bir anda çıkın oradan. Rekabet çok fazla var. İşsizlik hem var hem yok. Ama evde oturup iyi bir iş bekliyorum diyene kadar gerekirse bir ay bir işyerinde stajer gibi çalışıp tecrübe edinirim. İş yerine girdiğiniz zaman sektörü tanıyıp nerelere başvuru yapacağınızı da bulabilirsiniz. Siz istekli ve işinizi severek yaptığınız sürece ne meslek olursa olsun neresi olursa olsun para sizi eninde sonunda bulacaktır. Ben buna inanıyorum.

  Bu arada belgelerde alabildiğini al ne zaman ne işe yarar bilmiyorum:) isg-bilirkişilik-çevre görevlisi-tmgd ve ıso-lpg sorumluluğu saymıyorum:) hayatın acımasızlığı ama gerçeği inşallah düzen değişir hak ettiğimiz değeri görürüz. Ama görene kadar da bunlar şart:)
   
 10. Tuğba Kurtaran

  Tuğba Kurtaran CMNet Üyesi

  Ülkemizde yakından hissettiğimiz ancak Dünyada da artan bir ivme ile tüm kurumlar çalışanlarından birden çok işi yapabilmelerini bekliyorlar.Bu nedenle Çevre Mühendisi arkadaşlara önerim, mesleklerini destekleyecek yetkinlikler kazanmaları.

  Örneğin, giriş derecesinde finans bilgisi, araştırma metotları, iş geliştirme teknikleri gibi.
  Dünya nereye gidiyor, Türkiye nereye gidebilir bu konular hakkında fikriniz olsun ki değişen koşullara uyum sağlamak için yapmanız gerekenleri hızlıca yapabilin.

  Ülkemizde çok klişe biliyorum gene de belirtmem lazım çok ezbere okuduk, üniversiteleri bitirdik.Farklı alanlarda okuyun, sosyal olarak da kendinizi geliştirin. Raporlama ve yazı yazma (yaratıcı) olma sizi iş hayatınızda ve özel hayatınızda öne geçirir.

  Bir de genel olarak gözden kaçırdığımız iş birliği her zaman çok önemli. Sizi geliştirecek, vizyonunuzu genişletecek insanlarla bir araya gelin. Seminerler, konferanslar, eğitimler güzel fırsat. Bağlantı kurun ve sürdürün.

  Sevgilerle
   
  görkem özçelik ve Melih Coşar bunu beğendi.
 11. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  @Gökhan B. Kardeşim nerde ne iş yapıyorsun bilemiyorum ama bu cümleleri senden 6 ay sonrada aynı şekilde duymak isterim. Senin arkadaşlarının iş bulmuş çalışıyor olması -işsizlik diye bir durum söz konusu değil- cümlesini rahatça sarfetme gafletine düşmene sebep olmamalı. Şu üye olduğun forumda bile (tecrübeli mühendislerde mevcut) kaç zamandır iş arayan bir sürü insan var. Ayrıca yeni mezunsunuz hem işi öğretiyorlar hem para veriyorlar falan ne demek istediğini anlamlandıramadım ben kusura bakma kara kaşımız kara gözümüz için vermiyorlar o parayı bize seni beni çalıştırmak zorunda olduğu için veriyorlar. Bu kadar küçük görme kendini ve mesleğini. Elbette yüksek maaş beklentisi yeni mezun veya tecrübesiz herkes için yersiz ama hiç kimse de az paraya çok köle olmak için okumadı okulu. Ne kadar ekmek o kadar köfte.
  Yazdıklarımı da yanlış anlama tartışmak için yazmıyorum bunları. Sadece biraz erken konuşmuşsun bazı şeyler için.
  Selametle.
   
 12. turgayeter

  turgayeter CMNet Üyesi

  Merhabalar kolay gelsin bende bu sene mezun oldum sizlere danışmak istediğim bazı konular var.Mesleki yönde bazı eksiklerim var ve bunların farkındayım bu eksikliklerimi gidermek istiyorum.Sizce bu eksiklikleri iş ararken mi yapmalıyım yoksa hiç iş aramayıp eksikliklerimi giderip daha sonra mı iş arama eylemlerine girmeliyim ?
   
 13. mcelebi

  mcelebi CMNet Üyesi

  işe başlayıp gidermeye çalış işte çalışırken uygulamalı görecek tecrübe edineceksin. Benimde öyle kaygım vardı ama çalışmaya başlayınca daha rahat oldu hem de zaman kaybetmemiş tecrübe edinmiş olursun

  Tabi daha tecrübeli ve büyük abi ve ablalarımızın düşünceleri daha önemli :)
   
 14. turgayeter

  turgayeter CMNet Üyesi

  Kafamda takılan şöyle bi durum var ama eksiklikleri doldurup daha iyi bir cv ile başvurmak işe girme olanağımı artırmaz mı ? Hem böylece kendime daha güvenerek görüşmelere gitmiş olurum :)
   
 15. Enise A.

  Enise A. CMNet Üyesi

  @turgayeter Kendi düşüncemi söyleyeyim bence de eksiklikleri tamamlarken iş aramamak sizin için sadece zaman kaybı olur,siz ikisini birlikte götürmeye bakın,şahsen ben öyle yapıyorum.İşverenle görüşünce ne çalışmalar yaptığınızı dile getirirsiniz zaten .
  Bir de şunu eklemek isterim ;kendinize her zaman güveniniz olsun ne koşulda olursanız olun çünkü iş ararken olmazsa olmazlardan bence...
  Şimdiden kolay gelsin...
   
  Gül Büşra Örsel bunu beğendi.
 16. turgayeter

  turgayeter CMNet Üyesi

  Enise A. bunu beğendi.
 17. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  @turgayeter ben senın yerınde olsam işe başlayıp o doğrultuda eksikleri gideriririm.

  eksikler bitmez yoksa:))
   
  Serhat Mehmet Kar ve Enise A. bunu beğendi.
 18. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  Bence önce kafanızdan yeni mezun ifadesini tamamen çıkarın. Sınıfınızda bulunan herkes veya o sene okulunu bitirecek olan herkes sizin gibi yeni mezundur. İş hayatına 1-0 geriden başlamayın ve işveren karşısına handikap psikolojisi ile çıkmayın. Önemli olan ne istediğinizi bilerek ve kendinize güvenerek iş hayatına sabırlı bir şekilde araştırarak girmeniz olacaktır. Zaten girmiş olduğunuz sektör ve geliştirmeniz gereken parametreler ışığında iş hayatındaki maddi ve manevi konumunuzu kendiniz belirleyecek duruma geleceksiniz. İş arama sürecinde olan arkadaşların da kendilerini kişisel olarak geliştirmelerini şiddetle tavsiye ederim. Bunu sertifika, eğitim veya belgeler olarak algılamayın. Kendinizi iyi ifade etmeniz, ne istediğini bilen aklı başında bir birey olmanız da iş hayatında sizleri her zaman ön planda tutacaktır. Unutmayın insan elinden geleni yaptığı sürece Allah rızkını mutlaka verecektir...
   
 19. Ali YİĞİT

  Ali YİĞİT CMNet Üyesi

  İş öğrenecem diye asgari ücrete iş kabul etmeyin arkadaşlar,Ankarada Çevre Görevlisi olarak çalışacak arkadaşlara çalışılmaması gereken firmaları söyleyebilirim,zira sadece zaman kaybetmiş olursunuz...
   
 20. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  Arkadaşlar 'ne olursa olsun evde oturmayayım' ile 'piyasayı kırdırmayın' cümleleri tamamen tezattır. Bence kim ne isterse onu yapsın. Çünkü benim bir arkadaşım sırf kendimi ağırdan satayım diye 2 senedir iş arıyor. (Bu kime mantıklı gelir ki?) Bu zamanlar inatlaşma zamanı değil. İşler eskisi gibi yürümüyor. Herkes aynı mantıkta zaten olamaz ki. Çünkü senin mantığına ters gelip girmediğin işe biri mutlaka girecek. O yüzden kendimizi çok sıkmadan hareket etmeliyiz. İnat etmemeliyiz. (Ki ben inat edenlerden ve sonrasında pes edenlerdenim)
  Görkem kardeşim bence belge sayısının pek bir önemi yok. Hakan kardeşim güzel yazmış bence. Alacağın pozisyona göre seçmek daha iyidir.
  Diğer taraftan da belge sayın arttıkça belki iş yükün de artacak. (Ama maaşın aynı oranda artmayacak)
  Eğer İSG yapacaksan bence Çevre Mühendisliği yapma. Çevre Mühendisliği yapacaksan İSG yapma. Çünkü böyle yaparsan 3 kuruş için yapmış olacaksın.
   
  Elif ilhan ve nur tenekecioğlu bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları