Yeni mezunların makus kaderi:(

Ercan Koca

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Mart 2011
Mesajlar
212
Beğeniler
47
#1
Öncelikle merhaba meslektaşlarım. Bilindiği üzere yeni mezun bir çevre mühendisi için iş bulmak olabildiğince çok zor. Sağolsunlar çevre mühendisi arayan firmalarda bu zorluk yollarına gül döküyorlar. Tecrübe, Muhteşem seviyede bir yada birkaç yabancı dil, Erkekler için vazgeçilmez nokta askerlik vs. vs... İlgilendiğimiz iş ilanlarına baktığımızda tecrübe konusuna değinelim. Ya tamam hiç birşey bilmeden de bir işçi alınmaz ama şu en az 5 yıl en az 10 yıl gibi ilanlara akıl sır erdirmek inanın mümkün değil. Yeni mezunlar bu tecrübeyi nerde ve nası öğrenecekler acaba. Aldıkları staj eğitimlerimizi tecrübeden bile saymayan firmalarda mevcut.
Ve şimdi de hiç bunlar yetmiyormuş gibi 'Çevre Görevlisi Belgesi' denilen bir icatla özgeçmişimizde birşey daha bulundurmak zorundayız. Başlangıçta okuduğumuz eğitimi yeterli görmeyip bu belgeyi almak için bizi sınava tabi tutacak olan düzen şimdi Allah'tan bize biraz acıyıp sadece belge ücretiyle yetinmemizi sağladılar. Bu ücret de hafife atılmayacak bir ücret.
Bunun yanında malesef bu yeni mezun meslektaşlarımızı kullanan firmalarda mevcut. Tecrübesiz oldukları için nerdeyse asgari maaşın altında fiyatlarla çalışmak zorunda kalıyorlar. Sırf Cv'lerine tecrübeliyim diyebilmek için çok zor şartlarda çalışan meslektaşlarımız var.
Bazı meslektaşlarımız şansıyla yada birkaç tanıdığı sayesinde başlangıç olarak iyi bir durumda işe başlıyorlar.
Şimdi değerli meslektaşlarım söyleyin bu YENİ MEZUN ARKADAŞLARIMIZ ne yapsın???
 

Melih Coşar

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
3 Temmuz 2010
Mesajlar
1.258
Beğeniler
2.327
Şehir
Çankaya/Ankara
#2
Değerli meslektaşım,

Şurada söylediklerine harfi harfine katılıyorum. Bir ara ben de iş arardım. Çok zorluk çektim. Hala daha çekmeteyim. Sakın yılma derim. Ben emeklerimin beni bir noktaya taşıyacağından emin bir insanım, şu ana kadar da hiç yanılmadım bu konuda umarım bundan sonra da yanılmam.

Bir şeyleri başarmak için zorluk çekmek gerek. Nasıl ki ÖSS'ye girdik, kazandık okulu, çalıştık çabaladık ve bitirdiysek iyi bir mühendis olabilmemiz için de çalışmamız çabalamamız gerekmekte. (Şans ve çevre katsayılarını da hesabın içine katmak gerek ) :)
 

Melike İlbilgi

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
26 Temmuz 2010
Mesajlar
166
Beğeniler
175
Şehir
ANKARA
#3
Yeni mezun ve mezun olur olmaz işe başlamış biri olarak umutsuzluğa kapılmamanızı öneririm. Yeni mezun mühendisi işe almazlar gibi bir ön yargınız olmasın kesinlikle. Ben stajımın bir kısmını son yıla bırakmanın avantajını yaşadım açıkçası. Okulun hemen ardından staja başladım. Stajda gösterdiğim ilgi ve performansım nedeniyle de; yaklaşık beş aydır staj yaptığım yerde çalışıyorum.
Halen öğrenci olan arkadaşlara stajlarını iyi değerlendirmelerini, birden fazla yerde çalışmalarını ve mümkünse benim gibi stajlarının bir kısmını son seneye bırakmalarını tavsiye ederim.

Torpil, tanıdık meselesini bilmiyorum da biraz şans meselesi bence bu. Ve çoğu zaman insan kendi şansını kendisi yaratır.:rolleyes:
 

Yukarı Alt