• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni yılda Çevre Mühendisliği adına beklentiniz nedir ?

Mehmet ✰

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Birkaç gün önce sorulması gerekirdi ama geç olsun , güç olmasın :)

Artık tecrübe olsun yeter, ücret önemli değil dememeyi diliyorum. İş bulamıyoruz! Mezun olmamın üstünden 1 buçuk sene geçti farklı bir sektörde sekreterlik gibi bir görev yapıyorum. İŞ YOK. Artık tecrübeli arıyoruz demekten vazgeçmelerini diliyorum. Zaman geçtikçe biz boşta kalarak tecrübe kazanmıyoruz. Kimse iş bulamıyor şükredelim diyoruz. Gelinen son nokta bir mühendisin alakasız işler yapıp bunun için ekmek parası olduğu için şükretmesi malesef. Yazık ediliyor. İş diliyorum.

Çevre Kanunundaki yeni değişikliklere bakacak olursak benim görüşüme göre yeni yılda bir beklentiye girmek hata olur. Çünkü bu yönetmelik tam olarak hazır olmasa da kabul edilen teklife göre bizi yeni olarak herhangi bir alanda bizi zorunlu kıldıkları bir durum yok gibi görünüyor. Sıfır Atık projesi bir nebze olsun elde tutulur olsa da çok katkı sağlayacak gibi değil umarım yanılıyorumdur. Aynı şekilde Çevre Görevlisi ibaresinin kalkacak olması da sektöre herhangi bir zorunluluk getirecek gibi değil. Ama benim Bölüm olarak beklentim Üniversitelerde direkt olarak Türkiye'deki Çevre sorunlarına ve Çevre İhtiyaçlarına yönelik proje derslerinin arttırılması ve daha kapsamlı işlenmesi. Çünkü bir çok Üniversitede konular teorik olarak anlatılıyor ve geçiliyor. Bu nedenle Pratikte maalesef geri kalınıyor. Son olarak diyeceğim iş hayatında Bakanlık sektöre Çevre Mühendisliğiyle alakalı yeni zorunluluklar getirmediği sürece beklentiler hep havada kalacak, değerimiz ise yerinde sayacaktır.

Mesleğini çok seven biri olarak;

Öğrenci arkadaşlarım için gayret, azim, merak, heyecan,

Çalışan arkadaşlarım için saygı ve değer görmek, daha fazla mesleki mesai yapabilmeleri, mesleğe küstürülmemeleri olacaktır temennim.

Toplulumuz için de çevreye daha fazla duyarlılık, daha fazla vicdan, daha fazla insanlık

Kamu da istihdam bekleyen biriyim belki kendim için de dileğim bu olabilir :)

@cansu ekinci
Tüm arkadaşlarım iyi oetlsamaezun olmadan
@cansu ekinci ikinci sınıf olmama rağmen çevre danışmanlık firmalarına gidip ücretsiz çalışmak istediğimi anlatmak zorunda kalıyorum
@cansu ekinci
İkinci sınıfım , maalesef durum bende de aynı Mezun olunca işsiz kalmamak için danışmanlık firmalarından iş ararıyorum
''Yeter ki iş öğrenelim ücret vermeseniz de olur '' cümlesini bende kullanmak zorunda kalıyorum

@Emre Kurt

Geçen sene Tübitak araştırma bursu için gönderilen projelerde 3 bin kişilik üniversitemizde sadece bölüm başkanımızın projesi kabul edilmişti.Hocamızın odasına gittiğimde diğer üniversitelerde kabul edilen proje sayılarının bizden kat be kat daha fazla olduğunu gördüm.
Hocanın söylediği şey ;
''Burda sizin ortalamanızla yani teoriden ibaret derslerinizdeki başarınızla ilgilenmiyorum
Bana heyecanla bu işi bu mesleği öğrenmek isteyen araştırmacı kişiler gerek dedi..''

Lisans öğrencisi olmama rağmen kendisi projesini anlatıp yapmak istediklerini bana aktarmıştır.Labaratuvarda ''yüksek lisans seviyesinde lisans öğrencim'' diyip.. beni gururlandırmıştır.
Artık nasıl başardıysam araştırmasına beni dahil etmiyor :)

Diyeceğim şu ;
10 YILLIK üniversiteye devlet tarafından ayrılan ödenek 71 milyon TL.. döner sermayesi olmayan bir okuluz hocalar dışarıdan labaratuvar denetleyip okula gelir sağlıyor.
Proje araştırmaları ve onca cihaz okula yük geliyor.
Ne araştırma görevlilerinin ne de asistanların öğrencilere ders anlatmak dışında kattıkları birşey yok.Diplomayı ne kadar geç verirsek öğrencileri ne kadar zorlarsak eğitim kalitemiz artar düşüncesindeler.
Asistanlar bile derse girmeden önce bize şuan öğretilen teorik bilgilere çalışıp gelmeleri durumun içler acısı durumda olduğunu açıklıyor.

Kendim için konuşmak gerekirse de
Mesleğimi en başından beri severek.. kendim seçtim.Eğitim hayatım içerisinde özelde 2 yıllık tecrübem sağlam bir staj yeri ve iyi bir dil eğitimi alayım bu bana yeter diye düşünüyorum

Vasat ortalamamı yükseltip okulda kalmaya çalışıp kolay yolu seçmeyi düşünmüyorum çünkü bu yolun yolcusu çok ..

@omumda
@Fatih Koçak
Umarım sona erer ?

@Nuri Kartal

Dünyadan ve anavatandan umudu kestik yeni bir yaşam yeri arıyoruz.. Ülkemizin dünya doktorlarına ihtiyacı yok çünki artık gözümüz yükseklerde .. Başta uzay seyahatleri olmak üzere , Marsta koloni kurmak su bulmak , uzaya yerli otomobil göndermek gibi birçok projemiz var.

Hatta..
Elon Musk kendisini aşıp Mars'ta Çevre Mühendislerine istihdam yaratılacağını açıkladı