• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni yönetmelik ilk kurbanını verdi!

OSMAN EROĞLU

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Aydınlar İzabe Geri Dönüşüm İnş. Nak.Tic. San.Ltd. Şti
Evet Ocak ayı itibarı ile yeni yönetmeliğin sebep olduğu nedenlerden dolayı işimden oluyorum..

Şu an danışmanlığını yaptığımız 62 tesisimiz var..yeni yönetmeliğin:

Madde (8) ÇKAGİLHY’nin EK-1 ve EK-2 listelerinde yer almasına rağmen yetkili makam tarafından çevre izninden muaf olduğuna ilişkin görüş verilen işletmelerin çevre görevlisi bulundurmaları zorunlu değildir.

maddesi gereği 54 tesisimizin çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu bitiyor..ben de mecburen işimden oluyorum.

Bu yönetmeliği yayınlayanların hiç birine hakkımı helal etmiyorum..inşallah benim düştüğüm durumdan daha beter olurlar..

Sayın @osmankaptan55 ve Sayın @Gülay Kudret Birdal ; böyle bir durumla karşı karşıya kalmanıza üzüldüm gerçekten.. Ne yazık ki devamı gelecektir; fakat dilerim bu mağduriyetiniz kısa sürer ve en kısa zamanda daha iyi işlerde çalışma fırsatı bulursunuz..

Gülay Hanım,
Bir süredir ben de iş arayışı içerisindeydim; o yüzden değindiğiniz iş ilanları konusunda size kesinlikle katılıyorum. Mayıs '13'deki iş güvenliği sınavında C Sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesini alan -yeni yetme- mühendislerden birisi olduğum için belgemin sınıfını da yükseltemiyorum (prim günüm yetersiz..); ee iş güvenliği mevzuatındaki değişiklikler de C sınıfı uzmanlığı -neredeyse- hiçe sayıyor, çoğunlukla B ve A sınıfı uzman aranıyor 2014 yaklaştığı için.

Yani sonuç olarak; Allah yardımcımız olsun bu saatten sonra..

@Sadiye Yüce
Benim bağlı bulunduğum şirketler grubundaki çevre mühendislerine mail atılıp 2 görevden birini seçmemiz gerektiği söylendi.
Ben bi derece şanslıyım çünkü patronum sorun olmadığını, gerekirse danışmanlık hizmeti alınabileceğini ve benim isg'ye devam edebileceğimi söyledi; ayrıca çevre izininden muaf olacağımız için çevre görevlisi belgesini kullamama gerek kalmayacak gibi görünüyor.
Ne yazık ki burada şimdiden 2 kişinin işsiz kaldığını görüyorum. İnşallah mevcut işinizden daha iyi işler bulursunuz. Ama aramızda danışmanlık firması sahibi olup; insanları işsiz bırakmaya varacak önerilerde bulunan ve birçoğunuzun meslektaş, benim ise tüccar olarak adlandırdığım kan emiciler oldukça daha çok işten çıkarılan arkadaşın haberini burada okuyacağız gibi gözüküyor.

Evet Fatma Gül Hanım'ın dediği gibi bu saatten sonra Allah Yardımcımız olsun.. Nagihan Arat arkadaşımızın da dediği gibi..Önce MÜHENDİSLİĞİMİZİ aldılar elimizden, sonra İŞİMİZİ..

Çevre mühendisliği okuduguma bin pişmanım... Çevre görevlisi belgesi almak gerek dendi daha kolay iş bulunur diye aldım bu sefer tecrübe yok.. isg yazilayim diyodum onun da önü kapaniyo.. cami çıkışına gidip diplomalı mendil mi açalım napalim yani..

@osmankaptan55
yemin ederim kendimden çok size üzüldüm ya çocuğunuz mu var bide

@Emre Yıldız
Seçme şansı verilmesi güzelmiş. Keşke bana da makul seçimler sunsalar
Benim için sunulan seçimlerse şöyle resmi İSG sözleşmeni iptal et Gayri resmi tüm işlerin yükümlülüğü sende kalsın (Firma içinde benim dışımda iki kişinin daha İSG sertifikası mevcut onlardan birisi resmi olarak gözükür. Resmi olarakta çevreye devam et
Gülsem mi ağlasam mı işten mi çıksam bilemedim
Sözüm ona marka diyebileceğimiz bir yer bu firma

@osmankaptan55
Allah yardımcınız olsun
Umarım en kısa zamanda yeni işinize kavuşursunuz
İşin içine insanın kendi ailesi girince durum daha da vahimleşiyor sorumluluğunuz büyük

@Sadiye Yüce
Birçok arkadaşım belki karşı çıkacak ama gayri resmi de olsa işinizden ayrılmayın tavsiyem.Çevre Mühendisi olarak sgk girişiniz varsa tecrübe sürenizi doldurun.

@osmankaptan55
off yaa :mad: ben halime gülüyorum dalga geçiyorum işsizim diye inanın yüreğim sıkıştı aile çocuk meselesi işin içine girince.Allah bağışlasın kızınızı, eğer evinz kendinizin değilse Kocaeli tarafın gelin, zor durumda kalmazsınız iş bulmanız rahat olur.

@Gülay Kudret Birdal Çorum iyiydi aslında..çok alışmıştım..ama hayat nereye sürükler..Allah rızkımızı Vatanımın hangi cennet köşesinde verir bilemem..Kısmet..Biz rızkımızı kovalayalım da Yüce Rabbim verir elbet..

Osman Bey inanın çok üzüldüm.. Sırf yönetmelik çıksın diye çıkartıyorlar.. Zaten allak bullak olan maddeleri düzelteceklerine iyice karman çorman edip sunuyorlar.. Hem Çevre Görevlisi olabilecek bölümleri arttır hem de çevre izninden muaf olan yerlerde çevre görevlisi bulundurma zorunluluğunu kaldır.. bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu..!! Allah yardımcınız olsun..

@duygud

Çok sağolun Duygu Hanım.. Ben size kısaca Devlet Bahçeli hesabı yapayım:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Çevre Bölümünü çıkarın ne kalır;
Şehircilik Bakanlığı:
Bakan olarak da bir inşaat Mühendisini atayın..
Oldu mu Erdoğan Bayraktar.. Şehircilik Bakanı..
Erdoğan Bayraktar Çevreden Anlar mı? ANLAMAZ..
Sonunda ne olur...
Önce Çevre Bakanlığı Yok Olur..Sonra Çevre Mühendisliği..

HESAP BUNDAN İBARET..saygılar..

@Gülay Kudret Birdal
Burada tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım. SGK girişim eski olduğu için mesleki kodlar yoktu o dönemde ama sonradan yapılan düzenleme ile girişim İSG uzmanı olarak yapıldı diye biliyorum. Bilmediğim farklı bir durum varsa açıklayabilirseniz sevinirim

@Sadiye Yüce
Yeni yönetmelikle birlikte çevre danışmanlık firmalarında 2 yıl 3 yıl 5yıl deneyimi getirildi.Deneyim süresi göz önüne alındığında 3 veya 5 yıllık deneyim sahibi olduğunuzda çalışma şartlarınız da ona göre şekillenecektir kanısındayım(maaş bazında).Belki şuanda danışman firmayla işiniz olmayabilir ancak gelecek ne gösterir bilinmez.Bir de arasırada olsa bakanlığımız sözleşmeli alımlarında 3 yıl, 5 yıl gibi uçuk deneyim sürelerine takılabiliyor.SGK girişinin çevre mühendisi mi başka meslek grubu mu olduğuna dikkat ederek deneyim süresine karar verdiklerini düşünüyorum.Bir de çok dikkat edilmese de A,B,C grubu çevre mühendisleri var(mesleki tecrübelerine göre) ileride bunun da karşımıza getirilip getirilmeyeceği muamma.Bu sebepten sgk girişlerimiz çevre mühendisi olarak daha çok işe yarayacak kanaatindeyim.

öncelikle herkesin Allah yardımcısı olsun arkadaşlar, belki sizler bizlerin bildiği işten ilk çıkartılanlar oldunuz ama daha haberimizin olmadığı kaç meslektaşımızın işene son verildi, dahda birçok meslektaşımız malesefki bu durumla karşı karşıya gelecek. isg uzmanlı belgesi olan arkadaşlar isg uzmanlığına yönelmeyi düşünselerde o konuda da yine malesefki diyeceğim uzmanları diğer branşlarda tercih etmeleri söz konusu oluyor. hepimizin en büyük temennisidir ki en kısa sürede bu sorunları çözüm üretilir ve bizlerin daha fazla canı yanmadan durum toparlanır.

Bizi bitiren, Orman ve Su işleri dururken Şehirciliğe bağlanmış olmamız bence. Hata buradan başlıyor. Bize her zaman sorulan ağaç, böcek çiçek, peyzaj sorularının en vahim halini almış halidir bu. Çevre Mühendisi ne iş yapar sorusunun cevabını devlet bilmiyor.