Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeniden hayat "Cam yeniden cam" adlı proje

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  "Cam yeniden cam" adlı proje ile ilköğretim çağındaki öğrencilere ambalaj olarak camın tercih edilme sebepleri ve geri dönüşümün önemi anlatacak.

  Anadolu Cam, ÇEVKO ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğinde yapılan proje ile 2012 yılı sonuna kadar toplam 57.000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

  Gelecek nesillere çevre bilincinin ve cam geri dönüşümünün aktarılması, camın hem çevre hem de sağlık açısından doğru ambalaj olduğunun anlatılması adına hayata geçirilen projeyle ilk etapta 3.600 öğrenciye ulaşıldı. Maltepe ve Zeytinburnu ilçelerine toplam 400 adet cam kumbarası yerleştirildi.

  Cam ambalaj atığı toplamada Avrupa'nın çok gerisinde olduğumuzu söyleyen Şişecam Cam Ambalaj Grup Başkanı Ekrem Barlas, "Avrupa'da 2009 yılı cam ambalaj atığı toplama oranı ortalaması %67 iken, Türkiye'de bu oran %25'te kalmıştır. 2008 yılında ise, %64'lük Avrupa ortalamasına karşılık ülkemizde %19'luk bir toplama oranına ulaşılmıştır. Amacımız, camın %100 geri dönüşebilen tek ambalaj malzemesi olduğunu anlatmak, gelecek nesillere çevre bilincini aşılamak ve böylelikle Türkiye'deki geri dönüşüm miktarını Avrupa'ya yakın seviyelere taşımaktır" dedi.
   
  İlke Akiş bunu beğendi.
 2. Kübra Ertaş

  Kübra Ertaş CMNet Üyesi

  cam ın geri dönüşüm maliyeti nedir? kârı nasıldır, yoksa üretimden daha pahalıya gelebilir mi geri dönüşüm adına yaptğımız adımlar? aklımda böyle bir soru oluştu yardımcı olabilirseniz sevinirim
   
 3. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Çeşitli araştırmalarda cam geri kazanımı ile ortalama şu sonuçlar ortaya çıkmış;

  Enerji tüketiminde azalma : %25
  Hava kirliliğinde azalma : %20
  Maden atığında azalma : %80
  Su tüketiminde azalma : %50
  Korunulan doğal kaynaklar : Kum, soda, kireç

  konu ile detaylı bilgi;
   

  Ekli Dosyalar:

 4. Kübra Ertaş

  Kübra Ertaş CMNet Üyesi

  çok teşekkür ederim bizim bi hocamız daha 1.sınıfta üretimin dönüşümden daha ucuz olabilceğini söylemişti
   
 5. Fatih Bel

  Fatih Bel CMNet Üyesi

  Şişecam o kdar cam toplansa geri dönüşümünü yapabilecek mi acaba? zaetmiyorum. zaten kapasitesi senede 100-150 bin ton civarı diye biliyorum.
   
 6. fatmaozgun78

  fatmaozgun78 CMNet Üyesi

  Bu proje kapsamında Şişecam A.Ş. % 20 olan cam geri dönüşümünü % 60 seviyesine çıkarmaktır.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.