Yenilenebilir enerjinin yükselişi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.547
Beğeniler
3.613
Şehir
Astana
#1
solar-energy.hlarge.jpg
Dr. Uygar Özesmi, Gezegen'in Geleceği adlı radyo programında şunları söyledi:"Avrupa Çevre Ajansı EEA tarafından yayımlanan bir makalede, yenilenebilir enerji sektörünün son 10 yılda Avrupa’da doğudan batıya ve kuzeyden güneye büyük bir hızla büyüdüğüne yer verildi.
Rapor yenilenebilir enerjinin emekleme dönemindeki bir bebek olmaktan çıktığını ve güçlü bir genç konumuna geldiğini belirtilerek, 2005’te Avrupa Birliği’nin toplam enerji tüketiminde yüzde 6 olan payının hızla arttığı, 2020 hedefinin ise yüzde 21 olduğu dile getirildi. Makaleye göre, Avrupa’da son on yılda kurulan rüzgar enerjisi, doğalgazdan sonra en fazla yatırım yapılan alan oldu. Uzun yıllardır sektörde aktif olan bazı Avrupa ülkeleri hedeflerine ulaşırken, diğer ülkelerde hedeflerin gerçekleşmesi için siyasi, idari ve planlama süreçlerinde önemli ilerlemeler kaydedilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Bu kapsamda elde edilen en önemli başarı ise “Avrupa Salım Ticaret Sistemi’nin kurulmuş olması” olarak nitelendirildi. Sistem, AB’nin neden olduğu karbondioksit emisyonlarının yüzde 40’ının kontrol altına alınarak yenilenebilir enerji sektörünün dolaylı bir şekilde desteklenmesini sağlıyor."


ntvmsnbc

solar-energy.hlarge.jpg
 

Emrah Balaban

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
13 Ocak 2011
Mesajlar
5
Beğeniler
0
#3
2004-2009 yılları arasında küresel çapta yenilenebilir enerji kapasitesi her yıl %10-%60 oranları arasında büyüme gösterdi. Bu büyüme kapasitenin yanı sıra farklı teknolojilerin sektörde kullanımının artmasına da yol açtı. Bu artış özellikle 2009 yılında büyük bir ivme kazandı. Rüzgar enerjisi küresel pazarda düşünülecek olursa kapasite olarak en çok artış gösteren yenilenebilir enerji kaynağı olurken, güneş enerjisi ise %60'lik büyüme oranı ile 5 yıllık dönemde en büyük büyüme oranına sahip kaynak oldu.

Aşağıdaki tabloda bazı önemli yenilenebilir enerji kaynaklarının küresel boyutta ne durumda olduklarını ve nasıl bir artış gösterdiklerini görebilirsiniz.
Tabloda aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarını ülkemizde olduğu gibi teşvik eden ve çeşitli hedefler belirleyen ülkelerin sayısı da bulunmaktadır. Konuya verilen önemin artışını anlamak için bu rakamları da incelemek gereklidir.

Clipboard02.jpg

Clipboard02.jpg
 

Yukarı Alt