• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sempozyum "Yeterlik Hizmetlerinin Etkinleştirilmesine Dair Kapasite Geliştirilmesi Projesi"

elifdoğan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
uludağ çevre
Arkadaşlar merhaba,
Bakanlığın "Yeterlik Hizmetlerinin Etkinleştirilmesine Dair Kapasite Geliştirilmesi Projesi" konusu hakkında online bir toplantı yaptı. katılan var mı? konu başlıkları hakkında fikri olan var mı? Sanırım danışman firmaların bir kısmı MELBES gibi sistem ve asgari bir tarife istiyormuş. Bilgisi ve fikri olan var mı ?sizce nasıl bir sistem olmalı? bu konuda bizler nasıl bir fayda sağlarız.ÇMO başkanlıklarını aktifleştirerek bakanlığın yürütmüş olacağı bu yeni oluşumda bizlerin söz sahibi olması gerekmez mi?

Bu çalışma ile ilgili anket doldurdum. Online toplantıdan benim de haberim yoktu. Konu ile ilgili şöyle bir eleştiri getirmek istiyorum: Konu ile ilgili uzman hocalarımızın, meslektaşlarımızın uzmanlık becerilerine saygım büyük. Hele ki kurulda İlkim Hanım vardı ki atık sektöründe- ambalaj atığı konusunda kendisinin uzmanlığının üzerine kimsenin lafının olacağını düşünmem bile. Ancak yeterlik, ÇED ve Çevre İzin konusunda çalışma yapacak kişilerin içerisinde bu sektörün içinde yıllardır olan kişilerin yer almasını beklerdim. Zira o kişiler gerek kendilerinin yaşadığı sorunları, gerek sektör içindeki sorunların büyük ölçüde farkındalar ve kendilerince de çözüm önerileri geliştirmekteler. Örneğin benim her toplantıda dile getirdiğim, söylediğim bir husus vardı Çevre Ajansı kurulması ile ilgili (gerçi kuruldu ama görev tanımı farklı). Benim aklımdaki çevre ajansları illerde kurulacak, yarı özel çalışacak kurumlar olarak hem İl Çevre'lerin ve Bakanlığın yükünü hafifletecek hem de danışmanlık firmalarının ve tesislerin yerinde denetimlerini yaparak tespitlerini yetkili idareye iletecekti. Yani kısaca denetçi olacaklardı. Yarı özel olmasının neticesi olarak belli bir tecrübenin üzerindeki Çevre Danışmanı ve ÇED'de çalışmış arkadaşları kendi bünyesinde toplayacaktı. Mesela hizmet alım asgari fiyatları da bu kurumlar belirleyecekti vs.

Neyse konuyu çok da dağıtmadan söylemek istediğim kurul şu haliyle bana eksik gelmektedir. Konu ile ilgili sektörün duayenlerinin de bulunduğu, sektördeki firmaların seçeceği temsilcilerin de katıldığı bir kurul olmasını dilerdim.

Melih CoşarMelih Bey Çok güzel anlatmışsınız. Teşekkür ediyorum. Çevre Danışman firmalarında çalışan arkadaşların dertleri çok gerçekten... dertlerimizi anlatmak istediğimizde ya susturuluyoruz yada geçiştiriliyoruz. Madem böyle bir konu ele alındı kesinlikle Çevre danışmanların fikri alınmalı. Bunu da tavsiyem İlin Çevre Mühendisleri odaları bir toplantı yaparak ( duyuru çevre illeri de kapsayacak şekilde) sıkıntılar incelenerek net tespitler yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Melih bey merhaba görüşlerinizde çok haklısınız.Açıkcası hepimizin ortak sorunu laboratuvarlara sağlanan MELBES gibi bir sistem olmayışı. Belki benzer bir iş yapılmıyor ancak kalitenin arttırılıp firmaların avukatlığını bırakmamız için böyle bir sistem şart.Bence bu görüşlerinizi şu anda bulunan komisyon üyeleri ile paylaşmalısınız. Sanırım komisyon raporunu aralık ayında bakanlığa sunacakmış. şimdiden teşekkürler.

"Yeterlik Hizmetlerinin Etkinleştirilmesine Dair Kapasite Geliştirilmesi Projesi" online seminer sunumlarına erişebilen var mıdır? Katılamadık, en azından sunumlarda neler var, bir baksak iyi olur.​