Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yıl 2062

Konu, 'Ekoloji ve Doğa' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  2062 yılından yazıyorum. Akdeniz sahillerinde nesli tükendiği sanılan bir canlı türüne rastlandı. Evet caretta caretta. Uzmanlar dünya üzerinde yaşayan son caretta carettanın günümüze nasıl ulaştığı konusunda görüş ayrılığına düştüler.

  Her neyse, bugün 5 Haziran 2062 yaz mevsiminin başlarındayız. Termometreler -5 dereceyi gösteriyor. Küresel ısınma Türkiye’nin başına bela olalı tam 15 yıl oldu. 2047 yılında Antalya’yı birbirine katan kasırgada hayatını kaybeden 5200 kişi için anma etkinliği düzenlendi. Küresel Isınma İle Mücadele Bakanı, Çevre Bakanı, Su işleri Bakanı, Doğal Afetler Bakanı ve Başbakan da törenlere katıldı. Tören sonrası açıklamalarda bulunan Başbakan ‘’Hükümet olarak doğal afetler, salgın hastalıklar, kuraklık ve açlıkla mücadelemizi sürdüreceğiz’’ dedi.

  Başbakanın yüzündeki tedirginlik internet gazeteleri tarafından ‘’ABD ile Su Savaşı Kapıda’’ manşetiyle yorumlandı. Geçen hafta ABD Başkanı Göller Bölgesindeki su kaynağından hak talep etmişti. Türkiye’deki kuraklığa bile çare olamayan su kaynağının ABD tarafından sahiplenilmesi kamuoyunda büyük tepkilere yol açmıştı. Türkiye’nin dört bir yanında ‘’Suyumuz kanımızdır’’ yazılı afişlerle halk ayaklanmıştı. Bu olaylar üzerine Başbakan ‘’ Evet diplomatik bir kriz yaşıyoruz, umarım bu savaşla sonuçlanmaz’’ dedi. Görülen o ki ABD Göller bölgesindeki ‘’Su’’ için geri adım atmadı.

  Belgrat ormanında ağaç keserken yakalanan M.K hakkında müebbet hapis cezası istendi. Çevreye zarar verenler hakkındaki cezaların ağırlaştırılmasından sonraki bu ilk karar herkes tarafından takdirle karşılandı. Muhalefet partisinin, çevre konusundaki cezaların arttırılması ve çevre suçlarına idam cezası getirilmesi konusunda hazırladığı kanun teklifini Meclis Başkanlığına sunması bekleniyor.

  Yeterli beslenememe, temiz su kaynaklarının tükenmesi, çevredeki atıklardan meydana gelen hastalıklar, havadan yeterli oksijenin alınamamasından kaynaklanan rahatsızlıklar, insanların en çok yaşadığı sorunlar olmaya devam ediyor. Bu sorunlar Avrupa’yı da büyük ölçüde etkisi altına almış durumda. Teşhis konulamayan hastalıklar günden güne çoğalıyor ve insanlar artık çaresizliğe doğru sürüklendiklerini düşünüyorlar.

  Bu senaryolarla 2062 yılında ‘’görüşmemek’’ umuduyla, Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun.

  Taylan BUNARBAŞI
   
 2. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  Okudukça kötü oldum..bizler kaynaklarımıza sahip çıkmaz ve kirletmeye devam edersek ABD bize savaş açmadan zaten kaynaklarımızı kaybetmiş olabiliriz..okuyunca saçma olur mu öyle şey diyor birçok kişi ama gerçekten bilinçli davranmazsak bu durumla karşı karşıya kalmakta mümkün... Umarım böyle çevre felaketleri ile karşı karşıya kalmayız.. İnanıyorum ki meslektaşlarımızın çabaları ve çevre gönülleri ile daha iyi bir dünya oluşturabiliriz..
   
 3. mkibaroglu

  mkibaroglu CMNet Üyesi

  Nüfus artışı ile dünya nüfusu ile kullanılabilir su kaynaklarının azalmasını orantılarsak suyun ne kadar önemli olduğu aşikar. Bugüne kadar dünyadaki savaşların din ve enerji(petrol,doğalgaz) üzerine olduğunu düşünürsek ve su için beklenen senaryoların gerçekleşmesi durumunda 2062deki savaşın nedeni neden su olmasın
   
  İpekszksn ve A_K Özalp bunu beğendi.
 4. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Şuan ki teknolojiyle bile deniz suyunu arıtabiliyoruz. Suyu bir şekilde elde etmesini biliyoruz ama küresel ısınmadan dolayı su seviyeleri yükseldikçe, değişen iklim koşulları ile artan nüfusa göre ekilebilir alanlar kıyasladığında esas sıkıntı açlık olacak gibi geliyor bana. Sudan ziyade topraktan savaş çıkacak gibi. Ama hayat bir çember olup, başlama noktası ile bitiş noktası aynı olduğu için her halde yaşam suda başladı suda da bitecek gibi bilemedim.
   
  İpekszksn ve Melih Coşar bunu beğendi.
 5. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  2070 yılından gelen bir mektup okumanızı tavsiye ederim.
   

  Ekli Dosyalar:

 6. bir hastanede eğitimde okuduk herkes çok etkilendi, ağlamaklı oldu
   
 7. Nur Palak

  Nur Palak CMNet Üyesi

  konunun içeriğini beğenmedim ama yazıyı beğendim :)
   
  Taylan Bunarbaşı ve Fatih Özcan bunu beğendi.
 8. Taylan Bunarbaşı

  Taylan Bunarbaşı CMNet Üyesi

  "-Ortadoğu ulusları, uluslar arası sular ve yer altı sularını kapsayacak biçimde birbirlerinin çıkarlarını gözetmeksizin sonu gelmeyen bir yarış içerisine girmişlerdir. Acı olanı, bu yarışın sonunda sadece daha fazla su kıtlığı ve daha fazla çatışma olmasıdır... Bütün bu boyutlarıyla su kendine has politikaları ve stratejileriyle Türkiye’nin de içinde jeopolitik ve ekolojik olarak yer aldığı bir konudur..." (Aziz Koluman. Dünyada Su Sorunları ve Stratejileri. Sh. 3)
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları