Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yönetmelikte geçen çevre koordinatörü

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında kubiay DUMAN tarafından paylaşıldı.

 1. kubiay DUMAN

  kubiay DUMAN CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba kolay gelsin herkes,

  Yönetmelikte bildiğinizi üzere çevre koordinatörü tanımında,

  Birinin, kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç yıllık mesleki tecrübeye sahip veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış koordinatör çevre görevlisi olması,

  İbaresi geçiyor. Sorum şu 3 yıl önce çevre görevlisi belgesi alan ama iş tecrübesi 3 yıl olmayan biri koordinatör olabilir mi ,,*
   
 2. H.Yet

  H.Yet CMNet Üyesi

  SGK girişlerinizin çevre mühendisi olarak yapılmış olması gerekiyor diye biliyorum ama yanılıyor da olabilirim.
   
 3. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  Olamaz. Çevre ile ilgili en az 3 yıllık mesleki tecrübeye sahip derken zaten 3 yıl çevre ile ilgili olarak çalışmış olmasını istiyor. 7.maddenin 2. fıkrasında ise çevre bakanlığına bağlı kadrolarda 3 ya da 4 yıl (bulunduğu konuma göre) çalışmış olması gerekiyor.

  "Madde 7 - (2) En az 4 (dört) yıllık üniversite mezunu olup, Bakanlık veya mülga Çevre Bakanlığı veya mülga Çevre ve Orman Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının;
  [​IMG] a) Çevre yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi, çevre izni, çevre lisansı ve çevre denetimi ile ilgili teknik birimlerinde çevre mevzuatı kapsamında en az dört yıl çalışmış olanlara,
  [​IMG] b) Çevre yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi, çevre izni, çevre lisansı ve çevre denetimi ile ilgili teknik birimlerde şube müdürü, il müdür yardımcısı, il müdürü, daire başkanı ve üstü görevlerde en az üç yıl çalışmış olanlara,"


  Çevre Mühendisi olması gerekli değil diye biliyorum. Örneğin; kimyager, biyolog vb. olup ÇED firmasında 3 yıl çalışmış olmak da "çevre ile ilgili 3 yıllık mesleki tecrübeye sahip" ifadesini karşılar diye düşünüyorum.
   
 4. aldemir072

  aldemir072 CMNet Üyesi

  kordinatör olabilir mi sorusunun cok basit bir öğrenme yöntemi var bir firmada çalışıyorsanız eğer orada sizin firma sisteminden kendinizi koordinatör olarak seçmeye çalışın eğer seçebiliyorsanız demek ki bu hakkı kazanmışsınız seçemiyorsanız eğer biraz daha beklemeniz gerek bunuda nasıl öğrenirsiniz ne kadar beklememiz gerek derseniz. kendi çbs sisteminizden işe girdiğiniz yerleri gösteren bir yer var meslek bilgileri diye oradan kaç ay çalıştığınızı hesaplayıp 36 ay olursa koordinatör olabiliyorsunuzdur teşekkür ederim.
   
 5. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Arkadaşlar konusu açılmışken bende bir şey sormak isterim. Koordinatör çevre görevlisi kendi tesisine ait iç tetkik raporunu tek başına hazırlayabiliyor mu? Yoksa diğer danışmanlardan birini de eklemesi gerekir mi? Yönetmeliğe göre hazırlayabilir gibi yorumladım ama herhangi bir denetimde bu durumla karşılaşan var mıdır?
   
 6. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  Koordinatör Yönetmelikte Kontrollör olarak tanımlanmakta ama Yetkin olduğuna göre tek başına yapabilir diye yorumlamak doğru olacaktır. Sanki Koordinatör ofiste oturan adamı o danışmanlık yapamaz mı. Koordinatör olarak çalıştığım sürede ek-1 deki sıkıntılı tesislere ben bakıyordum. Koordinatör olarak tek imza attım denetimde de sıkıntı yaşanmadı.
   
  Batuhan Aşcı bunu beğendi.
 7. kubiay DUMAN

  kubiay DUMAN CMNet Üyesi

  Arkadaşlar konuya gösterdiğiniz ilginiz için teşekkür ederim ben mesleki olarak 2 yıl şartını sağlıyorum ama bugün öğrendiğim üzere 1 yıl çalıştığım firma işe girerken beni inşaat mühendisi olarak göstermiş fakat firma atıksu arıtma tesisi proje firması bu durumda olay ne olacak çevre ile ilgili firmada çalıştım ama sigorta da inşaat mühendisi yazıyor ?
   
 8. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Firmadan ilgili tarihlerde çevre mühendisi olarak çalıştığına dair çalışma belgesi alarak tecrübe yılını yükseltebilirsin. Bakanlıktan ilgili birimle görüşerek sisteme işletebileceğiniz düşüncesindeyim.
   
  kubiay DUMAN bunu beğendi.
 9. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  Evet ben de öyle düşünüyorum. Zaten firma atıksu arıtma tesisi proje firmasıymış sorun olacağını sanmıyorum.
   
  kubiay DUMAN bunu beğendi.
 10. kubiay DUMAN

  kubiay DUMAN CMNet Üyesi

  Çevre bilgi sistemine baktım orada sadece çevre görevlisi olarak çalıştığım bir yeri gösteriyor. Geri kalan yerlerde çevre mühendisi olarak çalıştığım için göstermiyor.
   
 11. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  Çalışmış olduğunuz firmadan alınan çalışma belgesini yükleyerek meslek bilgilerinizi, çalışma sürelerinizi kendiniz ekleyebiliyorsunuz.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...