• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yönetmelikte geçen çevre koordinatörü

Kubilay Duman

Çevre Teknolojileri Grup Lideri
Yönetim Grubu
Çevre Teknolojileri Grubu
Firma
CSR PLASTIC - Şam Yapı Anonim Şirketi Sakarya Şubesi
Arkadaşlar merhaba kolay gelsin herkes,

Yönetmelikte bildiğinizi üzere çevre koordinatörü tanımında,

Birinin, kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç yıllık mesleki tecrübeye sahip veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış koordinatör çevre görevlisi olması,

İbaresi geçiyor. Sorum şu 3 yıl önce çevre görevlisi belgesi alan ama iş tecrübesi 3 yıl olmayan biri koordinatör olabilir mi ,,*

SGK girişlerinizin çevre mühendisi olarak yapılmış olması gerekiyor diye biliyorum ama yanılıyor da olabilirim.

Olamaz. Çevre ile ilgili en az 3 yıllık mesleki tecrübeye sahip derken zaten 3 yıl çevre ile ilgili olarak çalışmış olmasını istiyor. 7.maddenin 2. fıkrasında ise çevre bakanlığına bağlı kadrolarda 3 ya da 4 yıl (bulunduğu konuma göre) çalışmış olması gerekiyor.

"Madde 7 - (2) En az 4 (dört) yıllık üniversite mezunu olup, Bakanlık veya mülga Çevre Bakanlığı veya mülga Çevre ve Orman Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının;

a) Çevre yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi, çevre izni, çevre lisansı ve çevre denetimi ile ilgili teknik birimlerinde çevre mevzuatı kapsamında en az dört yıl çalışmış olanlara,

b) Çevre yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi, çevre izni, çevre lisansı ve çevre denetimi ile ilgili teknik birimlerde şube müdürü, il müdür yardımcısı, il müdürü, daire başkanı ve üstü görevlerde en az üç yıl çalışmış olanlara,"

@H.Yet

Çevre Mühendisi olması gerekli değil diye biliyorum. Örneğin; kimyager, biyolog vb. olup ÇED firmasında 3 yıl çalışmış olmak da "çevre ile ilgili 3 yıllık mesleki tecrübeye sahip" ifadesini karşılar diye düşünüyorum.

kordinatör olabilir mi sorusunun cok basit bir öğrenme yöntemi var bir firmada çalışıyorsanız eğer orada sizin firma sisteminden kendinizi koordinatör olarak seçmeye çalışın eğer seçebiliyorsanız demek ki bu hakkı kazanmışsınız seçemiyorsanız eğer biraz daha beklemeniz gerek bunuda nasıl öğrenirsiniz ne kadar beklememiz gerek derseniz. kendi çbs sisteminizden işe girdiğiniz yerleri gösteren bir yer var meslek bilgileri diye oradan kaç ay çalıştığınızı hesaplayıp 36 ay olursa koordinatör olabiliyorsunuzdur teşekkür ederim.

Arkadaşlar konusu açılmışken bende bir şey sormak isterim. Koordinatör çevre görevlisi kendi tesisine ait iç tetkik raporunu tek başına hazırlayabiliyor mu? Yoksa diğer danışmanlardan birini de eklemesi gerekir mi? Yönetmeliğe göre hazırlayabilir gibi yorumladım ama herhangi bir denetimde bu durumla karşılaşan var mıdır?

Koordinatör Yönetmelikte Kontrollör olarak tanımlanmakta ama Yetkin olduğuna göre tek başına yapabilir diye yorumlamak doğru olacaktır. Sanki Koordinatör ofiste oturan adamı o danışmanlık yapamaz mı. Koordinatör olarak çalıştığım sürede ek-1 deki sıkıntılı tesislere ben bakıyordum. Koordinatör olarak tek imza attım denetimde de sıkıntı yaşanmadı.

Arkadaşlar konuya gösterdiğiniz ilginiz için teşekkür ederim ben mesleki olarak 2 yıl şartını sağlıyorum ama bugün öğrendiğim üzere 1 yıl çalıştığım firma işe girerken beni inşaat mühendisi olarak göstermiş fakat firma atıksu arıtma tesisi proje firması bu durumda olay ne olacak çevre ile ilgili firmada çalıştım ama sigorta da inşaat mühendisi yazıyor ?

@kubiay DUMAN
Firmadan ilgili tarihlerde çevre mühendisi olarak çalıştığına dair çalışma belgesi alarak tecrübe yılını yükseltebilirsin. Bakanlıktan ilgili birimle görüşerek sisteme işletebileceğiniz düşüncesindeyim.

@aldemir072

Çevre bilgi sistemine baktım orada sadece çevre görevlisi olarak çalıştığım bir yeri gösteriyor. Geri kalan yerlerde çevre mühendisi olarak çalıştığım için göstermiyor.

@kubiay DUMAN

Çalışmış olduğunuz firmadan alınan çalışma belgesini yükleyerek meslek bilgilerinizi, çalışma sürelerinizi kendiniz ekleyebiliyorsunuz.

Merhaba arkadaşlar , çalışma yılı yeterliliği ile ilgili olarak, daha önce geri dönüşüm ve danışmanlık firmasında çalışmış biri olarak danışmanlık firması dışında çalıştığım yerleri sistemde nasıl gösterebilirim?
Forumda okuduklarıma göre danışmanlık firmasında çalıştığım yıllar sistemde zaten görülüyo , sgk hizmet dökümümde tüm firmalarda 2143.01 çevre mühendisi meslek kodu kullanılmış, tecrübe şartı için hizmet dökümü yeterli midir , birde bunu entegre çevre bilgi sisteminde gösterebilir miyim yada nereden yapmalıyım?

Nergis Hanım Merhaba, sgk hizmet dökümü yeterli olabilir ama daha önceki çalıştığınız yerlerde çalıştığınıza dair belge düzenleyebilirsiniz. Örnek dokümanı bana mail adresinizi verirseniz size iletirim. Entegre çevre bilgi sisteminde çalıştığınız yerler gözükür.

Teşekkürler Olgaç, Entegre çevre bilgi sisteminde deneyim bilgileri kısmında güncelleme yapmam yeterli mi peki, çevre görevlisi belgem yeni kurulacak bir danışmanlık firmasında kullanılacak çünkü

Sistemde kayıtlı olan ve çevre izin konusundan başvuru yaptığım firmalar bile sistemde görünmüyor. Bu sisteme girebilmek için bir de ayrıca dilekçe mi yazmak lazım... şu kadar ay falan firmanın danışmanlığını yaptım falan diye??? Bu kadar saçma bir sistem olamaz. Eski çalıştığımız yerden dilekçe alacağız bilmem ne! Bu sistemi kuranlar iyiler mi merak ediyorum...

Arkadaşlar merhaba,

Bu konuyla ilgili benim de merak ettiğim bir konu var. Çevre mühendisi olarak çalışıyorum ama SGK'daki meslek kodunda "Uzman" olarak görünüyorum. Çalıştığım firmanın çevre mühendisi çalıştırma veya çevre danışmanlık hizmeti alma zorunluluğu yok. Entegre Çevre Bilgi Sistemi'nde firma benim üzerimde. Bu şartlarda 3 yıl çalıştıktan sonra "Çevre Koordinatörü" olabilir miyim?

Teşekkürler.

@Evrem Yeşil
hayır yok. Meslek yılı tecrübesine dayalı ve imzaladığı proje sayısına veya üniversitedeki akademil kariyerine bağlı olarak . Çevre Koordinatı ünvanı verilir.