Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yosun problemi yardım...

Konu, 'ARŞİV' kısmında Aysun Kurt tarafından paylaşıldı.

 1. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  Ben talaşlı imalat sektöründe çalışıyorum. Fabrikada klorlama,kum-antrasit, aktif karbon, yumuşatma sisteminden oluşan küçük bir arıtma var. Suyumuz kuyu suyu ve çok sert su. Arıtma cihazlarını kuran firma bir türlü sistemi oturtamadı ve hep sorun çıkıyor. Yağlı parçaları yıkamak için yağ sökücü solvent kullanılıyor sorun şu ki yıkama makinesine giden temiz su borularından yosun çıkıyor. Suyun analizini yaptırmıştık bakteri yok yosun neden oluşur ? nasıl çözebilirim bu sorunu yardımlarınızı bekliyorum...:(
   
 2. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  Aysunnn yıkama makinesine giden temiz suyun kaynağı neresi?
   
 3. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Suyumuz kuyu suyu.. Biz lavabolardan bakteri var mı diye analiz yaptırmıstık 8 tane cıkmıstı . İki kez lavabolardan bakteri çıktı. çay ocagında aldıgımız numuneyı analiz yaptırdık ve bakteri sıfır çıktı. Su temiz anlayamadım neden oluşuyor :(
   
 4. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Arkadaşlar sistemde öncelikle klorlama yapılıyor sonra kum antrasitten geçip aktif karbona geliyor en son yumuşatma ünitesine geliyor su burdan havuza birikiyor ve su lazım oldugunda hidroforla basılıyor. Sistem bu şekilde..
   
 5. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Sistem başında klorlama konulmuş o yuzden yosun oluşumunun nedeni sudaki organik kirlilik olabilir. Büyük ihtimalle Aktif Karbon cihazı yetersiz (Küçük ) seçilmiştir. Öncelikle tavsiyem bunu kontrol edin. Hızın 5 gpm/cu.ft 'i geçmemesi gerekiyor ve yatak yüksekliği en az 3 feet olması gerekir.
   
 6. f.ztrk

  f.ztrk CMNet Üyesi

  arıtma çıkışına UV koyup UV den çıkan suyu depolayın sorununuz çözülür.
   
 7. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Fatih Bey malesef bu sorunu burda UV ile çözemeyiz. Başlangıçta klorlama olduğuna göre problem organik kaynaklı görünüyor. Bahsedilen sistem eksik ekipmanlı bir sistem değil, yani normal şartlarda bu sistemde bu sorun meydana gelmemesi gerekirdi. Sisteme ayrıca UV gibi ekstra bir ekipman eklenmesi çok da doğru değil. Kaldı ki UV eklemek için sistem ekipman açısından yeterli değil. UV nin önünde çok iyi bir filtrasyon gerekir. Kum filtresi bunun için yetersiz kalır, en azından 5 yada 1 Mikronluk bir kartuş filtre şart. Çünkü suda UV ışınlarını engelleyecek bulanıklık yada partikül kalmamalıdır.
  UV den sonra depo kullanılmaz, UV sistemleri en son unite olarak kullanılırlar tabiri caizse çeşme önü gibi suyun son çıkış noktasında etkilidir. Çünkü UV, klor gibi suda bakiye etki bırakmaz. Depolarsanız saf suyun kontaminasyonu çok ama çok hızlı olur. Anında bakteri toplar ve hızla üremeye başlar.
   
 8. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Arkadaşlar incelemem sonucunda bazı bilgiler elde ettim. Yıkama makinesine giden boru binanın dış yüzeyinde bulunuyor ve oradaki su günde en fazla 8 saat kullanılıyor. Ve sürekli güneş alıyor. Diğer boru hatlarımız hep kapalı sistem yani güneş almıyor. acaba bu borunun dış yüzeyde olması sürekli güneş alması ve o hattın günde sadece 8 saat kullanılması sonucunda zamanla yosun oluşmuş olabilir mi :S
   
 9. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  Güneş ışığının borunun içine kadar nüfus ettiğinden emin misiniz?
   
 10. f.ztrk

  f.ztrk CMNet Üyesi

  Bence ön klorlamamız yeterli gelmiyo, şayet yeterli olsaydı suyumuzda yosun oluşmazdı. Yosun oluşuyosa suymuzda hem bakteri olduğu hemde organik kirliliğin çözülemediği sonucu ortaya çıkar.
  Ön klorlama temas süremizi artıraım bence ve aktif karbon ayarlaması çözüm olabilir.
   
 11. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  ama sadece yosun o hatta çıkıyor güneş gören plastik boru hattında.. o hatta sürekli su kullanımı yok 16 saat aktif değil.

  diğer borulardan yosun vs çıkmadı hiç..
   
 12. f.ztrk

  f.ztrk CMNet Üyesi

  Tamam suyumuzda nütrient ve mikroorganizma mevcut vede güneş ışığı aldığında nyosun oluşuyo. Suyumuzda bunların giderimini yapabilseydik eğer yosun oluşumu söz konusu olmazdı.
   
 13. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Sayın aysun88,
  Benzer problemi daha önce ben de yaşamıştım.Analiz sonucunuza göre bakteri oluşumu sıfırdır ama bir hatta yosunlaşma görürsünüz.Şu bir gerçekki yosunun olduğu yerde mutlaka bakteri vardır.Tezatlığı oluşturan şey, onurlucevre arkadaşımızın sorduğu sual ile çözümlenebilir.Arıtmanızın yetersiz olup olmadığından ziyade soracağınız ilk soru numune kaynağı ile problemli hat arasında nasıl bir bağlantı olduğudur.Muhtemelen numune kaynağı,problemli bölgeden önce ve muhtemelen su, problemli hatta bir süre beklemede kalıyor ve yosun oluşumu başlıyor.Yani kaynak daha önce olduğu için değer sıfır çıkıyor.İlk etapta böyle düşünebilirsiniz.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...