• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

yüksek KOİ

Ebru Uysal

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,
alüminyum tesisi atık suyunda çıkan yüksek KOİ değerini (163 mg/L) nasıl düşürebiliriz. giriş suyunu seyreltmeyi düşünüyorum, ne kadar etkisi olur? başka yapılabilecek neler var yardıcı olursanız sevinirim.

biraz genel bir cevap olucak ama
nötralizasyon
koagülasyon
flokülasyon
kimyasal çöktürme ve dezenfeksiyon metodlarını giriş KOI değerine göre uygulaman gerekebilir. SKKY de belirtilen limitleri sağlaman için bu işlemler gerekebilir.

Ebruysal hanım ben de aluminyum sektöründeyim ben de KOI den yana ara sıra dertleniyorum. Kesin bir çözüm bulduğunuzda paylaşırsanız çok mutlu olurum.

@gokcaykut

Bu değerler tablo kaça göre acaba?Bizim eski danışmanımız tablo 15.5 ve 15.6 ya tabii tutmuş bizi.Sonuçta ulaşmamız gereken KOI değeri 100 mg/lt.

Sektörünüzün tam olarak ne olduğunu bilmiyorum ama tablo 15.15 ve15.16 alüminyum ile ilgili tablolar. ben sanırsam 15.16 tablosundaki veriyi söylemişim. 15.15 tablosunda 2 saatlik kompozit numunede 100 mg/L 24 saatlikte 50 mg/L.
Tabi baktığım yönetmelik en son halimi hiç kontrol etmedim :)

Yok yanlış anlamayın.Bir önceki danışmanız bizi 15.5 ve 15.6 ya tabii tutturmuş.Acaba başka da bir tablo olabilir mi diye merak ettim.O sebepten sordum.Yoksa bilgiyi sınamak gibi bir durum yok ortada.Bilmenizi istedim.

siz yanlış anlamayım sınadığınızı düşünmedim. hani sektörünüz nedir tam olarak bilmediğim için yorum yapamadığımı söylemek istedim. danışmanınızın söylediği tablolar metal kaplama ile ilgili. ebru hanım alüminyum tesisi deyince 15.15 ve 15.16 olarak düşündüm

şimdi eğer arıtma tesisinde sadece sanayi kaynaklı atıksu arıtılıyor ise bio düşüktür büyük olasılık, bu tür atıksularda klasik aktif çamur metodu ile atıksuyunuzu arıtmanız güç bu tür atıksularda ya anaerobik arıtma tercih edeceksiniz veya alüminyumu bağlayıcı maddelerle (flokülasyon koagülasyon) bağlayıp çöktürerek sistemden alacaksınız.... bu tür ağır metal ve iyon tutmada en iyi yöntem ters osmos ama oda maliyetli bir işlem...

İstenilen değere düşürülmesi için öncelikle atıksu giriş değerleri analizi gerekiyor. Ayrıca jat testinde yapılması lazım. Kimyasal + biyolojik bunu çözebilir diye düşünüyorm ama giriş değerlerini ve debisini bilmeden bir şey söylemek yanlış olur. BOI , KOI, AKM, yağ gres ve ph ına bakılması gerekmektedir. Bu değerler bildiği takdirde net bir proje oluşturabilriz.
Eğer debi oldukça küçük ise tesisinin bulunduğu ilde mevcut arıtma tesisine belli miktarlarda verilebilir.