• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yüksek lisans hakkında bir kaç soru

Tolga Kelesli

Kayıtlı Kullanıcı
yüksek lisans yapmak istiyorum.çevrede mi yapsam daha çok faydası olur yoksa başka bir bölümde mi ? mesela dokuz eylül üniversitesi inşaat mühendisliği yüksek lisans programlarından hidrolik-hidroloji ve su kaynakları bölümü çevreye kontejyan vermiş.bu bölümde yüksek yapsam bana ne gibi bir kazancı olur.yani vizyon genişlemesinden bahsetmiyorum.piyasada avantajım olur mu ? bir baraj şantiyesinde bulunabilir miyim ?
yada odtü yada itü de çevrede yüksek yapma şansım olsa ve yapsam daha mı iyi olur.
birde piyasada yüksek mühendis fark yaratır mı ?

kolay gelsin herkese. soru hakkında fikrimi belirtmek istedim. akademik personel olarak çalışıyorum. (Arş.Gör.) çevre mühendisliği bildiğiniz gibi disiplinler arası bir bölüm. kimya ve inşaat bilgisini bünyesinde fazlasıyla barındırıyor. benim, kimya kısmı daha çok ilgi alanıma girdiği için bitecek olan yüksek lisansımda kimyaya ağırlık verdim ve akabinde başlayacak olan doktora eğitimim de bu şekilde devam edecek. bahsettiğiniz bölüm gayet iyi bir bölüm. çevreye kontenjan açması yerinde olmuş. az önce belirttiğim gibi hidrolik- su yönetimi kısmı size daha cazip geliyorsa bence başlamanız yararınıza olacaktır. ama bu bahsettiğim biraz da sizin tabirinizle vizyon genişlemesiyle alakalıdır. ki vizyonsuz ve misyonsuz iş yapmak da zaten zor olsa gerek, özel, kamu, akademik ayrımı gözetmeden. onun dışında özlem hanımın yorumuna katılıyorum teorik eğitim piyasada pek bir artı sağlamıyor. uygulama ve deneyim endeksli olduğu kaçınılmazdır.