Yüksek lisans hakkında bir kaç soru

Tolga Kelesli

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
24 Haziran 2011
Mesajlar
52
Beğeniler
5
#1
yüksek lisans yapmak istiyorum.çevrede mi yapsam daha çok faydası olur yoksa başka bir bölümde mi ? mesela dokuz eylül üniversitesi inşaat mühendisliği yüksek lisans programlarından hidrolik-hidroloji ve su kaynakları bölümü çevreye kontejyan vermiş.bu bölümde yüksek yapsam bana ne gibi bir kazancı olur.yani vizyon genişlemesinden bahsetmiyorum.piyasada avantajım olur mu ? bir baraj şantiyesinde bulunabilir miyim ?
yada odtü yada itü de çevrede yüksek yapma şansım olsa ve yapsam daha mı iyi olur.
birde piyasada yüksek mühendis fark yaratır mı ?
 

Özlem Kocaman

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
3 Aralık 2010
Mesajlar
129
Beğeniler
33
Şehir
Ankara
#2
çevre mühendisi üzerine yüksek yaptım özel sektörde yüksek yapıp yapmamanın cok önemi olmadıgını deneyimin daha önemli oldugunu gördüm
 

Derya Akpınar

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
27 Nisan 2012
Mesajlar
5
Beğeniler
3
Şehir
Gaziantep
#3
kolay gelsin herkese. soru hakkında fikrimi belirtmek istedim. akademik personel olarak çalışıyorum. (Arş.Gör.) çevre mühendisliği bildiğiniz gibi disiplinler arası bir bölüm. kimya ve inşaat bilgisini bünyesinde fazlasıyla barındırıyor. benim, kimya kısmı daha çok ilgi alanıma girdiği için bitecek olan yüksek lisansımda kimyaya ağırlık verdim ve akabinde başlayacak olan doktora eğitimim de bu şekilde devam edecek. bahsettiğiniz bölüm gayet iyi bir bölüm. çevreye kontenjan açması yerinde olmuş. az önce belirttiğim gibi hidrolik- su yönetimi kısmı size daha cazip geliyorsa bence başlamanız yararınıza olacaktır. ama bu bahsettiğim biraz da sizin tabirinizle vizyon genişlemesiyle alakalıdır. ki vizyonsuz ve misyonsuz iş yapmak da zaten zor olsa gerek, özel, kamu, akademik ayrımı gözetmeden. onun dışında özlem hanımın yorumuna katılıyorum teorik eğitim piyasada pek bir artı sağlamıyor. uygulama ve deneyim endeksli olduğu kaçınılmazdır.
 

Yukarı Alt