• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yüksek lisans ile ilgili

Murat H. Ünsal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
xxx
Merhaba,

Burasi dogru yer mi bilmiyorum ama sormak istedim. Meteoroloji muh. atmosfer bilimlerine basvurdum. Yarın ise sonuclar acıklanacak. Bu alanda yenilenebilir enerji, hava kirliliği gibi konularda isleniyor. Ben ise yenilenebilir üzerine yapmak istiyorum fakat aklıma takilan sey ise yaptigim sey ne kadar dogru olur. Kabul alirsam, bilimsel hazirlik donemi ile beraber 3 sene hatta daha fazla surecek bu yuksek lisans. Bu alanda ozel sektorde is bulabilir miyim?

Ayrica nereye basvurduysam geri donus bile alamadim calismak icin 6 aydir. Fikirlere ihtiyacim var tesekkurler.

@tuubabdullah

Evet buna bakmıştım ama acaba yds puanı olmayanlar için dil sınavı açıyorlar mı? İstanbul üni öyle diye biliyorum ama kocaeliyle ilgili bir şey bulamadım

@Tuğçe Özcan

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Abant İzzet Baysala başvurumu yaptım Yabancı Dil Muafiyet Sınavına gireceğim, Kocaeli Üniversitesinin evet sitede yazıyor ancak muafiyet yapıp yapmadığı bilemiyorum çok defa aradım kimse telefonları açmıyor Kocaeli Üniversitesi için zaman var yakınım bir ara gidebilirsem gideceğpim bilgi alabilirsem sizlerle de paylaşırım mutlaka...Teşekkürler

@Gülay Kudret Birdal

Gülay Hanım,

Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nü arıyorsunuz değil mi yüksek lisans hakkında bilgi almak için?

Yüksek lisans programları hakkında enstitülerle görüşün dediler; FBE'nin telefon numarası da 0(262) 303 35 55 . Ben bu numaradan ulaştım, ALES ve yabancı dil puan şartları ana sayfada (
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
) var, aynı zamanda 2014-2015 yılı yüksek lisans programları için duyuruyu da yayınlamışlar.

Özet olarak; tezli yüksek lisans için ALES-55, YDS/ÜDS/KPDS-50; doktora programında ALES-55, yabancı dil sınav puanı ise 55 olarak belirlenmiş. Tezsiz yüksek lisansta herhangi bir sınav puanı şartı yok, ücretli program. Kendileri ayrıca bir yabancı dil sınavı yapmıyorlarmış. 25-29 Ağustos 2014 başvuru tarihleri, 8 Eylül 2014/10:00 mülakat tarihi, 10 Eylül 2014 sonuçların ilanı, kesin kayıt tarihi de 11-12 Eylül 2014.

Bu da duyurusu :

Bilgilerinize..

@Fatma Gül Es
Cok tesekkur ederim :) benim dil puanim yok basvuru yapamiyorum bu durumda

@Tuğçe Özcan
5 agustosta ne sinavi var :)

Rica ederim Gülay Hanım.

YDS'nin başvuruları devam ediyor şu anda, 22 Temmuz son başvuru günü. Sınav tarihi de 7 Eylül. Yüksek lisans için bu döneme başvuramasak da belki dönem ortasında da alım yaparlar belli olmaz; ya da en azından hazırda bir dil puanınız olur. Bir düşünün derim ;)

@Fatma Gül Es
2 ayda yds yi yetistirmem imkansiz bende ilkbahar icin hazirlaniyordum iyi Bir puan icin oyp taban puanlari 81 de 2013 itibariyle alesten 90 dilden 65 alirsam 81 yapiyo hayaller hayaller iste yenilen pehlivana dondu benim is kpss den sonra

Anladım.. Şu durumda ALES'in önümüzdeki ilk sınavına girmeniz iyi olacaktır sizin için; en azından birisini halledip kurtulmak açısından..
Ayrıca hayaller hep var Gülay Hanım, hep de olsunlar; olmaması daha kötü değil mi zaten;)

@Fatma Gül Es
Benim gibi dusundugunuzu sevindim bos hayaller bunlar diyen o kadar cok ki insan uluorta yerde hayalini anlatmaya cekiniyor sanki Amerika'yi yeniden kesfedicem diyormusum gibi bakiyolar :D

hayal etmeden nasıl yaşar ki insan ruhumu hayallerimle beslerim ben. hayallerim olmadan ruhum esir düşer karanlıklara.

@Gülay Kudret Birdal

Olur mu hiç öyle şey; insan hayal kurmadan hedef koyamaz ki kendine. Ee hedef olmadan da insan yaşadığından tat almaz ;)

Bu arada, evet, Sakarya Üniversitesi de dil puanı istemiyormuş. Oraya da bu numaradan ulaşmıştım: 0 (264) 295 54 54 ve onun duyurusu da şu şekilde;

@Tuğçe Özcan
Hayir henuz basvurmadim yoksa kacirdim mi :(

@Fatma Gül Es
Hayal kurup kurup olmayinca kizim olmuyo bos iste diyip hakli cikiyolar ya cildiriyorum daha nasiple tanismamislar velhasil kelam kalbim kirik bazilarina hayallerimi begenmedikleri icin

Bnde yüksek lisans yapmak istiyorum fakat yds puanim yk yani ehliyetle gittim diye almadılar bahardakine hangi üniversite ne zaman başvuru tarihi bilgilendirirseniz sevinirim ck sagolun simdiden

@C.Yiğen01

@C.Yiğen01 Bey,

Üniversitelerin başvuru tarihlerini o üniversitelerin web sitelerindeki duyuruları takip ederek öğrenebilirsiniz, bizler de sadece o sitelerde gördüklerimizi paylaşıyoruz burada. Ama mesela https://www.cevremuhendisleri.net/konu/sakarya-universitesi.1422/page-4 bu konu başlığında da konuştuk, Sakarya Üniversitesi dil puanı istemiyormuş ve şu anda başvuru süreci devam ediyor bu üniversite için; eğer ilgilenirseniz duyuru metni de var o konuda. Tabii ALES puanınız var mı onu bilemiyorum. Onun yanısıra; bazı üniversiteler kendileri de dil sınavı yapabiliyorlar, o sınavlara da katılabilirsiniz. Fakat şu sıralar genelde üniversitelerin başvuruları başlamış durumda ya da yakın zamanda başlayacaktır; dediğim gibi en sağlıklısı sizin üniversitelerin kendi sayfalarını bir incelemeniz olacaktır.

Basvurusu biten universiteler bile var hangi universiteyi istiyorsunuz biran once karar verin ve basvurularini takip edin