• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yuksek lisans isg ile b sınıfı isg uzmanı olmak

deniz yaman

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
belediye
Arkadaşlar Merhaba..
Size bir konuda danışmak istiyorum. Öncelikle Çevre Mühendisi olarak İSG sertifikası olmazsa olmazımız mıdır sizce? ve bir kursa gidip C sınıfı olmak yerine yüksek lisans ile B sınıfı olmak ve onu kullanmasak bile alıp bir kenarda dursa mı? 2020 den sonra hepimize zorunlu olacak söylentisi var. sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yüksek Lisans ile B sınıfı olanlarınız var mı? getirisi nelerdir?

@Gökalp Minik
buda değişiyor üniye göre en az 6 ay süre ile 2 yıl arası tabı 2 yıl olanlar tezli yüksek lisans. tezsiz olanlar en fazla 3 dönem de bitiyor devam zorunluluğu var 6 ay olanlarda devamlılık pek esas alınmıyormuş

@Gülay Gülay Hanım Belgenizin olup olmaması farketmiyor. Tezli - Tezsiz Yüksek Lisans(1 eğitim-öğretim yılında) yapıp sınava girerek B sınıfı olabiliyorsunuz. Cevap verildi mi bilemiyorum ama görmüşken yazayım dedim. :D

@GüldenASLAN açıkçası sırf sınıf yükselsin diye y.l de yapmak istemiyorum.
İleride belli mi olur doktora yapılıp akademisyenlik düşünülebilir.

@Gülay Şimdi artık üniversitelerde seçmeli olarak verilen İSG dersinin zorunlu ders olarak konulması gündemde. Üstelik çoğunlukla mühendislik fakültelerinde verilen bu ders, artık teknoloji, teknik eğitim gibi fakültelerde de verilecek deniyor bunun için İSG tezli yüksek lisansı yapmış eleman alımları artacak üniversitelerde deniyor. Tezli en mantıklısı aslında ben de tezsizden başka üniversitede tezliye geçmek istedim ama olmuyormuş.

@GüldenASLAN aynı şeyler geçiyor aklımızdan :)
2. öğretim varsa tezli yapmak mantıklı geliyor.
zaten işin içindeyiz ne kadar zorlayabilir.

@Mustafa Bolat çevre-kimya-biyoloji düşünmüyorum açıkçası isg yüksek lisans için daha kariyerli geliyor.

@Mustafa Bolat hükümete göre yorumlamak istemiyorum.
Hükümetler geçicidir, elbet bu saltanat da sona erecek.
İsg nin geleceği çevre mühendisliğinden daha parlak, çünkü zaruriyeti kısa sürede gözlemlenebiliyor.
6331 çıktığında mevcut sertifikalılar işin kaymak kısmını yedi, TMGD deseniz yine o şekilde.
Zamanla ayağa düşüyorlar.
İSG nin üniversitelerde örgün öğretim olarak yaygınlaştığını yada zorunlu ders olarak müfredata geçtiğini düşünün.
O zamana hazır olmak isteriz.He olmadı o zaman da belge sınıfını yükseltmek için işimize yaradı deriz.
Bir zarar yok, hayal var :)

Arkadaşlar tezli yüksek lisans için Üsküdar Üni ile görüştüm.
Ales olmayanları için ilk dönem özel öğrenci statüsünde kayıt alıyorlar.İlk dönem ALES ten 55 almak gerekiyor.Yoksa 2.dönem ders alınmıyor ve program yanıyormuş.
4 dönemden oluşuyor.
Haftasonları dersleri var.
Fiyatı 10.500
Bilgilerinize.

arkadaşlar şuan hemen hemen her ilde üniversiteler İSG yuksek lisans tezli tezsiz ve uzaktan olmak üzere programları açmışlar ilgilenenlere duyrulur..