• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yüksek lisans

Ahmed Arif Çelik

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Naspa Plastik Geri Dönüşüm
Özel herhangi bir üniversitede çevre mühendisliği yüksek lisansı yapmam, ileriki aşamalarda öğretim görevlisi olmamı etkileyebilir mi?

Öğretim görevllisi olmak için gerekli şartları yerine getirirseniz hangi üniversitede yüksek lisans yaptığnızın bi önemi yok diye düşünüyorum.Ales,Yds veya eşdeğerliği olan sınavlar ve tabi lisans not ortalaması etkileyecek olan bunlar.

Öğrenim görevlisi veya Araştırma görevlisi olmak artık sadece ÖYP ile oluyor. Buda demektir ki Ales(%60) - YDS(%25) ve Diploma notunuz(%15) önemli :) Bazı üniversiteler başvuru için "Yüksek lisans yapıyor olmak" gibi bir şart koyuyorlar ÖYP için. Ama zaten ÖYP ile atanırsanız atandığınız üniversite de Yüksek lisans ve Doktora yapıyorsunuz bildiğim kadarıyla.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Yukardaki linki tıklarsanız ÖYP dışında açıktan ve naklen atamalar bulunmaktadır.

Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede kadroları yer alan yükseköğretim kurumları; öğretim üyesi dışındaki boş öğretim elemanı kadrolarına,emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan öğretim elemanı sayısının yüzde 50′sini (araştırma görevlisi kadroları için yüzde 100′ünü) geçmeyecek şekilde açıktan veya yükseköğretim kurumları ile diğer kamu idare, kurum ve kuruluşlarından naklen atama yapabilir. Bu sınırlar içinde öğretim elemanı ihtiyacını karşılayamayacak söz konusu yükseköğretim kurumları için ilave 9.000 adet atama izni verilebilir. İlave olarak verilen atama izninin en az 4.000 adedi, Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında yetiştirilmek amacıyla araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak atamalarda kullanılır. Program kapsamında söz konusu kadrolara atanacak adayların puan türleri esas alınarak kurumlar itibarıyla merkezi olarak yerleştirilmeleri, yurt içinde ve yurt dışında yetiştirilmeleri ile yükseköğretim kurumlarına sağlanacak diğer desteklere ilişkin usul ve esaslar Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

@Mürüvet Hazel Öztekin
Teşekkür ederim.

Ayrıca özel üniversitelerde tezli lisans yapsam avantajlı olurmuyum?

Akademisyen olmak istiyorsanız ve “tezsiz” yüksek lisans programlarını tercih ettiyseniz doktora programlarına kabul edilmeniz ve öğretim görevlilerini ikna etmeniz zorlaşacaktır.Özetle akademik kariyer hedefleyenler için “
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
” programlar, bunun dışındaki hedefler doğrultusunda yüksek lisans eğitimi almak isteyenler için ise “tezsiz” programlar daha faydalı olacaktır.
Özellerin genel olarak labaratuarları devlet üniversitelerine göre, ileri teknoloji ve donanıma sahip olması açısından bakacak olursak daha avantajlı diyebiliriz.