• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yükselen meslekler yeşil istihdam; Çevre Mühendisliği

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Mesleğimize dair istihdam alanlarının çevre yönetimi, çevre bilimleri/çevre mühendisliği, yenilenebilir enerji danışmanlığı, çevre hukuku uzmanlığı, şehir ve çevre planlama, atık su /atık yönetimi alanlarında yayımlanan ilanların neredeyse tamamı mesleğimiz başlığı ile yer almaktadır.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz tarafından hazırlanan "Küresel ısınma, çevre felaketleri ve yeşil pazarlama" çevre alanında çalışan talebine dair rapor Fortune Dergisi Haziran 2012 sayısında yayınlandı. Dosya konusu yapılan Yeşil İstihdam konusuna dair Yenibiris.com kariyer sayfasında son dönemde artan ilan sayıları değerlendirilmiştir.

Mesleğimize dair istihdam alanlarının çevre yönetimi, çevre bilimleri/çevre mühendisliği, yenilenebilir enerji danışmanlığı, çevre hukuku uzmanlığı, şehir ve çevre planlama, atık su /atık yönetimi alanlarında yayımlanan ilanların neredeyse tamamı mesleğimiz başlığı ile yer almaktadır.

Yeşil İstihdam Yükseliyor...

Çevre Mühendisliği pozisyonuna dair ilanların Nisan 2012 tarihinde %43 artış gösterdiğinin altı çizilmiştir. Raporda artışın çok fazla gözlendiği istihdam alanları "yenilenebilir enerji proje mühendisliği (%100) ve atık su yönetimi /çevre mühendisliği (%400)" olarak tespit edilmiştir. İlan sayılarında gözlemlenen bu artışların mesleğimizin geleceği ve mezun olacak arkadaşlar için istihdam konusunda kaygıları düşürecektir.

Yeşil iş alanlarında gözlemlenen bu istihdam artışlarının küresel ısınma, çevre felaketleri ve yeşil pazarlama gibi sorunların sektörsel bazda daha çok önem kazanmasına bağlanmaktadır. Raporda hem OECD hem de ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) gibi kurumlarca son yıllarda benzer tespitlerin yapıldığına değinilmiştir. Bu durum artık "çevre" ve "çevre yönetimi" olgusunun küresel bir gerçeklik olarak dönüştüğünü göstermektedir.
Odamızın Etkin Faaliyetleri ve Meslektaşların Dayanışması İstihdamı Arttırıyor!
1992 yılında büyük emeklerle kurulan ve bu sene 20. Yılını kutlayan Odamızın, mesleki haklar ve istihdam doğrultusunda her alan, her platforma göstermiş olduğu etkin çabalar ve meslektaşların Odaya sahip çıkması ile birlikte kamuoyundaki farkındalık artmakta ve bu süreçte istihdamı oldukça olumlu etkilemektedir. Her alanda, mesleğimiz ve meslektaşlarımızın hakkı savunulmalıdır.

"Kirlenmek Güzel Değilmiş..."

İnsanın temiz ve yaşanılabilir bir çevre ile var olabileceği gerçeğini anlayan zamanın düşünce dünyası, yenilenebilir enerji imkânları, en az atık ile üretim yöntemleri ve en az zarar ile insanın eylemlerinin varlık koşullarının sağlanması hedeflenmektedir. Bu anlayış ile mesleğimizin etik ve bilimsel değerleri günden güne artmaktadır.

Çevre Mühendisliği Mesleği

Hayatını kazanmak için üniversite sınavlarına giren öğrenci arkadaşlarımıza, değeri, kamu hizmeti ve bilimsel farklılığı artan mesleğimizi tavsiye ediyoruz. Çevre Mühendisliği disiplini, hava, su ve toprak gibi yaşamın temeli olan kaynakların yok olma tehlikesinin ve atık yönetimi gibi alanların varlığı ile daha geniş bir disipline dönüşmüştür. İnsan ihtiyaçlarının karşılanması neticesinde ortaya çıkan çevresel tahribat insanın temel ihtiyacı olan yaşanılabilir alanların yönetiminin önemini ortaya çıkartmıştır.
Mesleğimizin çalışma alanı genişledikçe meslektaşlarımızın uzmanlaştıkları alanlarda değişmektedir. Bu farklılıklar yalnızca istihdam sorunlarımız için değil yaşanılabilir bir dünya içinde umuttur.

Son yıllarda meslek alanımızda hem yasal düzenlemelerin artması hem de kurumsal düzeyde ortaya çıkan yapıların varlığı mesleğimize dair fikirleri ve yaklaşımları olumlu yönde etkilemektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kadro açmamış olsa da, zamanın koşulları mesleğimize olan gerekliliğin günden güne altını çizmektedir.

Mesleğimiz alanında artan sorumluluğun yalnız iş alanı özelinde değerlendirilmesi bencil bir tutum olduğunu da unutmamak gerekir. Piyasa odaklı üretim ve tüketim ilişkisinin toplumsal sorunlarda daha duyarlı davranmamız konusunda bizlere büyük ödevler yüklemektedir. Öte yandan, istihdamın artması sürecinde, mevcut üretim-tüketim ilişkisinin bizlere dayattığı ucuz emek gücüne karşı tüm meslektaşların hassas davranması gerekmektedir.

Halk sağlığı hizmetleri ve çevre yönetimi bir kamu hizmetidir ve istihdam alanlarının genişlemesi ile bu değerler ölçüsünde çevre mühendislerinin meslek etiğe uygun hareket etmesi daha da önem kazanmaktadır.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak meslektaş adayı arkadaşlarımıza kamu yararı gözeten, eleştirel, etik ve bilimsel bir mesleğin savunucusu olduğumuzu ve mesleğimize artan ilginin mesleğimize olan değerin artması anlamına geldiğinin altını çiziyoruz.

Alıntı: Ç.M.O

@MustafaKaptan
Köprüyü geçene kadar dayı diycez belki ama sonrasında Çevre Görevlisi olayını protesto ediyorum ve kullanmıyorum ben :))
Bence çevre mühendisleri olarak bu olayı kınayalım ve zorunlu olmadıkça hiçbir yerde Çevre Görevlisi kimliğimizi kullanmayalım :)

@Hülya_Arslan

tecrübe denen şeyi kazandırmaya niyetli şirketler yok denecek kadar az.. danışmanlık yapıyorum ama patron bize bişey öğretmiyor her işe kendisi koşturuyor diye yakınan arkadaşlarım var..benim çevremde iş bulamayan bulsa da mutlu olamayan arkadaşlarım var malesef.. iş bulmak için bile sermaye gerekiyor yaa.. :)

@Hülya_Arslan

Bence işsiz kalmamak farklı bir kavram. Örneğin Kredi kartı, sigorta poliçesi satan Çevre Mühendisi işşiz mi değil mi sizce ?

Çok karamsar konuşmak istemiyorum hatta hülya hanıma katılıyorum. Evet Çevre Mühendislerinin durumu çok iyi değil ama lütfen , bugünleri 5 sene öncesiyle karşılaştırırken lütfen biraz vicdanınızı ortaya koyun. Çevre Mühendislerinin işsiz kaldığını iş bulamadıklarını söylemek bununla karşılaşmak size çok basit geliyor olabilir fakat biraz da olaya farklı boyuttan bakmak gerekli.Bugün çevre mühendislerinin işsiz kalmaları %60 mühendislerin kendi şahsi sorunlarından kaynaklandığını düşünüyorum. İşsiz olup akşam arkadaşlarıyla buluşup iş yok işsizim! diye haykıran arkadaşlara şunu hatırlatın: Mezun olduğu sınıftan , mezuniyet belgesini zor bela eline almış arkadaşı bugün belkide bir iş sahibi diplomasını kullanarak ekmek parasını kazanıyor ama iyi şekilde mezun olmuş arkadaşı işsizdir. Piyasaya benim Çevre Mühendisi diplomam var diyerek çıkmak bir anlam ifade etmiyor olsa gerek. Sanırım anlatmak istediğim çok iyi anlaşılmıştır. ( bu sitede ki herkes benim için çok değerli kimseyi kırmak istemem , kırdıysam özür dilerim....)

fossa ya katılıyorum illaki mezun olduğu işi yapacak diye bir zorunluk yok yalnız onca yıl eğitime sarf ettiği çabalarının karşılığını alamamak ta kötü bir şey ...