• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yurtdışı - Çevre Mühendisi

Çeçilya Saktan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Aras Kargo
Arkadaşlar Selamlar,

Radikal bir konu ve kararla burdayım :) Yakın zamanda Yurtdışına yerleşme planımız var. İngiltere diyebilirim taslak olarak.

Bu bölgede yaşayan aramızda Çevre Mühendisi var mıdır ? Lütfen olsundu. Linkedn üzerinden falan denk gelmedim çünkü, altın bulmuş gibi olurum.

Harici olarak kıymetli arkadaşlardan önerileriniz olur ise veya hayırlı olsununuzu alırım tabi memnuniyetle :)

Kucak dolusu sevgiler,

İngiltere HSE Üzerine kurmuş olduğumuz telegram linkimizi paylaşıyorum katılmak isteyenleri bekleriz

Editlemek durumundayım. Hali hazırda ingilterede bulunan veya vizesi onaylanan arkadaşlar için bu grubu oluşturduk. O nedenle bağlantı linkini affınıza sığınarak kaldırıyorum. Bu durumda olan arkadaşlar var ise özelden bağlantı linki isteyebilir.

Selamlar

Son düzenleme:
Konuyu tekrar gündeme getirip, fırsat ve olanakları tartışabilsek çok güzel olur..

Önceki cevapları görüntüle…
Mertcan ÖzcanÖncelikle hedeflediğiniz ülkelerde ki kariyer sitelerini ziyaret edip ilanlarda ki beklentileri ne kadar karşıladığınızı anlamanızı öneririm. Bu kariyerinizde de iyileştirme fırsatı yaratacaktır.

Akabinde sponsorluk veren tüm firmalara başvuru yapabilirsiniz. Eğer sponsorluk vermiyorsa firma Avrupa ülkelerine gitmeniz iş için oldukça zor olacaktır.

Merhaba,
Yurtdışında çalışma konusunda birçok kişinin arayış içerisinde olduğunu fark ettim.
Yurtdışında çalışmak isteyen meslektaşlarıma Almanya özelinde kendi tecrübelerimi aktarmak isterim.
Umarım faydası olur, keyifli okumalar.
İmla hatalarını mazur görün.

İlk olarak
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
web sitesinden bahsedeyim. Bu site, Almanya'da çalışmak isteyen birçok meslek grubu için nasıl bir yol haritası çizilmesi gerektiğini detaylarıyla anlatıyor. Çoklu dili destekleyen bir web sitesi ve Türkçe dil seçeneği de mevcut.
Sitede biraz vakit geçirdiğinizde süreç hakkında gerekli bilgiyi edinebiliyorsunuz.

Yine aynı sitede, nitelikli bir profesyonel olarak kariyerinize Almanya'da devam etmek için Almanya'ya göç etme şansınızın hangi derecede mümkün olduğunu kontrol edebileceğiniz, bir kaç sorudan oluşan bir bölüm var.
Soruları cevaplayarak durumunuzu
.

Almanya'da çalışabilmek için öncelikle bir iş teklifinizin olması gerekiyor. Yani, elinizde somut olarak bulunan bir iş sözleşmesinden bahsediyorum. Bu iş sözleşmesi ve konsolosluğun sitesinde belirtilen diğer evraklarla birlikte vize başvurusunda bulunuyorsunuz ve ulusal vizeniz kuvvetle muhtemel çıkıyor. Bu kısım üzerinde fazla durmayacağım. Çünkü asıl mesele iş sözleşmesine sahip olmak ya da doğru yerde iş aramak.

Almanya'da yayımlanan iş ilanları için bir çok web sitesi mevcut. Google'dan kısa bir araştırma ile bu sitelere ulaşmak mümkün. Ancak, benim burada değinmek istediğim asıl konu Almanya'nın iş borsası olarak adlandırılan
.
Arbeitsagentur'a iş bulma kurumu da diyebiliriz. Almanya'da herhangi bir şirket iş ilanı verdiğinde doğrudan arbeitsagentur'un web sitesindeki veri tabanına düşüyor. Böylece, Almanya genelinde yayımlanan bütün iş ilanlarına tek bir site üzerinden ulaşabiliyorsunuz.
tıklayarak iş arama portalına geçiş yapabilirsiniz.

Arbeitsagentur web sitesini kullanarak, yalnızca bir veya iki anahtar kelime ile binlerce ilana ulaşabilir, yayımlanma tarihlerine göre sıralayabilirsiniz. Ayrıca çalışmak istediğiniz eyaleti veya şehri seçerek sadece belirli bir alana ait ilanlara da ulaşabilirsiniz. Burada küçük bir ipucu vermek istiyorum. Ben iş başvurusu yaparken, sıralamayı tarihe göre en yeni olarak seçiyordum. Böylece, o gün içinde yayımlanan ilanlara başvuran ilk kişilerden oluyordum. Genellikle de bu ilanlardan dönüş alıyordum.
Anahtar kelimeleri Almanca, İngilizce ve hatta Türkçe tercih edebilirsiniz. Aldığınız sonuç kullandığınız anahtar kelimeye ve tercih ettiğiniz dile göre değişiklik gösterecektir. Örneğin; Çevre Mühendisinin Almanca karşılığı "Umweltingenieur".
Anahtar kelime olarak bunu seçerseniz yüzlerce ilana ulaşırsınız. Çalıştığınız sektöre göre de anahtar kelime seçebilirsiniz. Örneğin; "Recycle", "Klimaschutzmanager", "Trinkwasser", "Abwasser", "Umweltschutztechnik"...
Örnek olması amacıyla anahtar kelime kullanarak yaptığım bir aramayı da aşağıya bırakıyorum.

İş bulma konusunda paylaşacaklarım şimdilik bu kadar. Aklıma yeni bir şeyler geldiğinde ya da yeni bir bilgi edindiğimde konuyu güncellemeye çalışırım.
İş arama sürecinde herkese kolaylıklar dilerim.

Sorusu olan varsa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

sancarMerhaba Sancar bey öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim.... Şuan hali hazırda çalışıyor musunuz Almanya'da, dil konusu ve ehliyet (Türkiye'deki geçerli değil diye biliyorum?) gibi durumlarda nasıl yol izlemeliyiz ve de seviye kaç dil isteniyor genel olarak... Ben de düşünüyorum fakat dil durumu biraz zorluyor aslında yakın zamanda fırsat kart çıkma olasılığı da var bu biraz kolaylaştıracak gibi ama nasıl kolaylıklar olacak tam belli değil galiba...

Önceki cevapları görüntüle…
nurhayatMerhaba,
Evet çalışıyorum.
Dil konusu karşınıza çıkabilecek en büyük ve en önemli engel. Onu net bir şekilde söyleyebilirim.
İstenen dil seviyesiyle ilgili kesin bir yorum yapamam. Benim yaptığım iş görüşmelerinde B1 isteyen de oldu C1 isteyen de. Tamamen şirkete bağlı bir durum.
Benim Almancam da ileri düzeyde değil, A2 seviyesindeyim. Ancak, şuan çalıştığım firma başlangıçta Almancamın yetersiz olmasını sorun etmedi, iletişimi İngilizce ile sağlıyoruz. Söylediğim gibi tamamen firmanın talebiyle alakalı bir durum. Siz, firmanın beklentilerini sağlayabilecek bilgi, beceri ve donanıma sahipseniz firma bazı durumları tölere edebilir.

Ehliyet konusuna gelince, Türk ehliyetinizi Almanya gibi çoğu Avrupa ülkesinde maksimum 6 ay süreyle kullanabiliyorsunuz. Bu 6 aylık süre, Almanya’ya giriş gününüze göre değil, Almanya’da resmi ikametinizi sağladıktan sonra başlıyor. Özel bir durumunuz varsa ve bu durumu ilgili makamlara belgelerle kanıtlayabilirseniz bu süre 1 yıla kadar uzayabilir.
Ehliyet dönüştürme işlemi için bir sürücü kursu aracılığıyla gerekli prosedürleri tamamlıyorsunuz ve dönüştürülmüş ehliyetinizi tüm Avrupa ülkelerinde kullanabiliyorsunuz. Sürücü kursu olmadan da ilgili devlet dairesine bireysel başvuruyla bu işlemlere başlayabilirsiniz. Ancak, tavsiyem sürücü kursu ile bu süreci başlatmanız olur. Çünkü, kurallar daha hassas. Sınav dilini Türkçe seçme hakkına sahipsiniz. O yüzden rahatlıkla halledersiniz.
Kendiniz daha detaylı araştırmak isterseniz ehliyet dönüştürme işleminin adı "Führerschein Umschreibung".

sancarHaklı olarak iş yerinin ana dilini bilmek gerekiyor muhtemelen benim önüme de çıkacak engellerden olacaktır... Dil için çalışmaya başladım ama kursa gitmeden zor biraz. Alan dışı iş ayarlayıp çalışma izni almayı düşünüyorum o süre içerisinde de kültür ve dil konusunda kendimi daha fazla geliştirebileceğimi düşünüyorum ayrıca bu işlemler maddi olarak da biraz ağır olacaktır kur farkı ile.... Mesleki denklik almış mıydınız sadece diploma denkliği yeterli oluyor mu acaba?
Teşekkür ederim ehliyete de bakacağım ekstra onu da hesaba katmak gerekecek bu durumda...

nurhayatDil için ücretsiz platformları kullanabilirsiniz. Ben ücretsiz videolarla başladım, kursa da hiç gitmedim henüz. Ancak bir yerden sonra kursa gitme ihtiyacı duymaya başlıyor insan. Belki başlangıcı kendiniz ücretsiz videolarla yapabilirsiniz.
Konuya çok hakim değilim ama sanırım Almanya'da yeni bir yasa tasarısı onaylandı ya da onaylanmak üzere. Turist vizesiyle gelip, iş bulmanız durumunda kalabiliyorsunuz. Önceden böyle bir şey yoktu. Bildiğim kadarıyla da mutlaka kendi alanınızda iş bulmak zorunda değilsiniz. Aslında yurt dışında çalışmak isteyenler için altın bir fırsat diyebiliriz.
Denklik konusunu da şu şekilde açıklayabilirim. Ulusal vize başvuru aşamasında konsolosluk sizden denklik sorgulama dokümanı istiyor. Bu sorgulama ücretsiz bir şekilde
. Yine sorgulamanın nasıl yapıldığını adım adım
ile öğrenebilirsiniz.
Konsolosluğun istediği denklik dokümanı haricinde herhangi bir denklik işlemine gerek duymadım.

sancarHaklısınız şuan ücretsiz birçok uygulama dil konusunda destekliyor etkili bir şekilde...
Kesinlikle ben de sizin gibi düşünüyorum bahsedilen yasa çok fazla kolaylık sağlıyor gibi isteyen herkes için... Denklik konusu için ayrıca teşekkür ederim ben tereddütte kalmıştım denklik konusunda çünkü tam denklik almak çok daha uzun sürüyormuş min. 3 ay filan...
Çok teşekkür ederim Sancar bey paylaştığınız kıymetli bilgi ve tecrübeleriniz için 🙏