• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yurtdışında okuyana sınavsız üniversite

Hakan Nizamogullari

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
NİZAMOĞLU ARITMA İÇ DIŞ TİCARET
Yurtdışında okuyan Türk öğrencilere, Türkiye'de sınavsız ve ücretsiz üniversitede eğitim hakkı tanındı
Bakanlar Kurulu, yurtdışında lise eğitimi görmüş Türk vatandaşlarının Türkiye'de üniversite eğitiminden ücretsiz yararlanmalarının önünü açtı. Bu öğrenciler üniversite sınavından da muaf tutuluyor. Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında öğrenimine ülkemizdeki üniversitelerde devam eden veya yeni kayıt yaptıracak olan ortaöğretimlerini yurt dışında bitirmeleri şartıyla Türk vatandaşı olan öğrenciler, öğrenci katkı payı ödemeyecek. YÖK, bu yasa değişikliğinin dışında geçen yıl, yayınladığı yönetmelikle, yabancı öğrenci kabul etmek isteyen üniversitelerin ön lisans ve lisans bölümlerinin birinci, ikinci öğretimleri ile uzaktan eğitim ve açık öğretim programlarında kontenjan ayrılmasını kararlaştırmıştı. Böylelikle yurtdışında okuyan öğrencilere sınavsız üniversite yolu açılmıştı. Uygulama bu sene başladı. Başvuru koşullarında ise ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. TC veya KKTC uyruklu olup lise öğreniminin tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkede tamamlayanlar başvuru yapabilecek. Yabancı öğrenciler gibi Türk vatandaşı olan öğrenciler de önümüzdeki yıldan itibaren eğer Türkiye ve KKTC dışında bir ülkeden lise diploması alır ise istedikleri üniversiteye kayıt yaptırma şansı yakalayacak. Üniversiteler, kendi kabul koşullarını belirleyecek ve YÖK onayı dışında şart aranmayacak. 31 Ağustos 2013'te Bakanlar Kurulu kararı ile bu öğrencilerden harç ücreti alınmaması da karara bağlandı.

Sabah