Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zımpara atıkları

Konu, 'ARŞİV' kısmında Selma Akdoğan tarafından paylaşıldı.

 1. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  şerit zımparaları hangi sınıfta değerlendirebiliriz yorumlayabilir misiniz arkadaşlar.Atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelik ile tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğini inceledim.Benzer bir şeye rastlayamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 2. hanvey1105

  hanvey1105 CMNet Üyesi

  ne tür bir işlem detaylandırır mısınız? atık kodunu belirlemede proses ayrıntısı önemlidir çünkü
   
 3. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  demirden yapılan malzemeler boyama işlemi öncesinde zımpara makinesinde düzleştiriliyor. Zımpara ile kaynak parçaları ,pürüzler vb. giderilmiş oluyor.Makinedeki şeritler de belli aralıklar değiştiriliyor.Şerit zımpara yerine bant zımpara da diyebiliriz.
   
 4. esrasanli

  esrasanli CMNet Üyesi

  merhabalar, şerit zımpara ve bant zımparayla ilgili bir sınıflandırma ben de bulamadım. nasıl sınıflandırılır ayrıca bu atıkları verdiğiniz firmalar var mı?
   
 5. mevlut_d

  mevlut_d CMNet Üyesi

  bence zımparanın ana maddesı nedir diyerek bir çözüm yoluna gidilebilir.yani zımpara neyden elde ediliyor?
   
 6. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  kağıt veya sıkı dokunmuş bez üzerine reçine ile aşındırıcı malzeme yapıştırılıyor.Uzun şeritler halindeki zımpara bantları makineye takılarak kullanılıyor.Aşındırıcı malzeme olarak alüminyum oksit,zirkonyum oksit veya silisyum karbür kullanılıyor.
   
 7. esrasanli

  esrasanli CMNet Üyesi

  12 01 20/21 kodu adı altında kullanılmış zımparaların bertarafı için bir firmadan teklif aldım. İzaydaş bertaraf yeri.
  '12 01 20 Tehlikeli maddeler içeren öğütme parçaları ve öğütme maddeleri.' şeklinde tanımlı. Bana bu atık kodunda olmazmış gibi geldi. '12 01 99 Başka bir şekilde tanımlanmamış atıklar' adı altında kodlanabilir mi ne dersiniz?
   
 8. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  Öğütme maddeleri daha çok partikül halinde olanları kapsıyor gibi.12 01 99 daha uygun bence.
   
 9. Asım Erdoğan

  Asım Erdoğan CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Biz bahsettiğiniz zımpara atılarını 12 01 99 kodu ile tesisimize kabul edebiliyoruz,

  İyi Çalışmalar.
   
 10. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Konu içerisinde hiç geçmediği için atık kodu 99'la bittiğinden dolayı bakanlıktan atık kodunun uygunluğuna dair görüş yazısını almanız gerektiğini hatırlatmak isterim...

  Çok uzakta olsa konuya farklı bir bakış getirmek de gerekirse bu zımpara atıklarını bir ürün olarak düşünüp artık kullanılmadığı için standart dışı gruplar ve kullanılmamış ürünler olarakta değerlendirilebilir.

  Saygılarımla

  Oğuz DEDEHAYIR
   
 11. Behsat Tugrul

  Behsat Tugrul CMNet Üyesi

  bu zımpara kağıtlarıyla benimde başım dertte atık kodunu bulan varmı acaba
   
 12. İsmet Arslan

  İsmet Arslan CMNet Üyesi

 13. Serkan Kala

  Serkan Kala CMNet Üyesi

  kırık, hatalı üretim olan zımpara taşları nasıl değerlendirilebilir, bu taşların erime sıcaklığı çok yüksek olduğu için geri kazanılmıyor. bu zımpara taşları tehlikeli atık mıdır yoksa tehlikesiz atık mıdır? zımpara taşları ile ilgili konu açmayı düşünüyordum bende böyle bir konuya görünce yazmak istedim.
   
 14. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bu konuyla ilgili güncel bilgisi olan var mı?

  Zımpara kağıdı atıkları ve zımparalama işlemi sonucu çıkan zımpara tozunun bertarafını nasıl sağlayabiliriz? Zımpara tozunu hurdacılar almıyor...
   
 15. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bilgisi olan yok mu? Zımpara tozlarını ne yapıyorsunuz?
   
 16. Başak Döktür

  Başak Döktür CMNet Üyesi

  Arkadaşlarda benimde elimde fazla miktarda zımpara bandı mevcut,atık kodu ve verebileceğim bir firma paylaşırsanız çok sevinirim.
   
 17. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Bahsedilen atığınız yukarıda belirtilen nitelikte ise "16 03 03: Tehlikeli Maddeler İçeren Anorganik Atıklar" atık kodu ile bertaraf edilebilir. Bu atığı alabilen lisanslı firmalara da Bakanlık sayfasından ulaşabilirsiniz.

  İyi çalışmalar.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...