Makale ikonu

Faaliyet Sonucu Oluşan Tehlikeli ve Tehlikesiz Atıkların Sisteme Beyan Edilmesi İşlemleri 2021-11-30

indirmek için izniniz yok
Tehlikeli/Tehlikesiz Atık Beyan Sistemi: Tesislerin, kamu kurum ve kuruluşların faaliyetleri sonucu oluşan atıklarını lisanslı firmalara gönderdiklerine ya da atığı lisanslı firmalara gönderene kadar stoğunda bulundurduğuna dair gerekli bilgilerin girildiği sistemdir. Bu sisteme faaliyetleri sonucu oluşan tehlikeli, tehlikesiz ve ambalaj atıkları beyan edilmesi gerekir.

“Faaliyet” sonucu oluşan atıklar kısmını detaylandıracak olursak;

Üretim (proses) sonucu oluşan atıklar

İdari ofislerden kaynaklı oluşan atıklar

Bakım ve onarım sonucu oluşan atıklar

Üretim (porses) sonucu oluşan atıklara örnek olarak; Kumaş üretimi yapan bir tekstil firması üretim sırasında kumaşın yan kesim atıkları çıkmaktadır. Bu yan kesim atıkları proses atığı olarak adlandırılır ve işlenmiş olduğundan dolayı 04 02 22-İşlenmiş Tekstil Elyafı Atıkları kapsamına girer.

İdari ofislerden kaynaklı oluşan atıklara örnek olarak; Fotokopi çekme, tarama ve benzeri işlemlerinin yapıldığı yazıcılarda toner bittiği ve dolumu yapılmadığı zaman atık olarak değerlendirilir. Bu tür atıklar 08 03 17- Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri kapsamına girer.

Bakım ve onarım sonucu oluşan atıklara örnek olarak; Tesislerin kendi içerisinde araçların bakım ve onarım faaliyetleri sonucu atık motor yağı, yağ filtresi ve diğer atıklar oluşabilmektedir. Bu tür atıklar 13 02 08- Diğer motor, şanzıman ve yağlama yağları ile 16 01 07- Yağ filtreleri kapsamına girer.

Faaliyetler sonucu oluşan atıklara ait bilgiler entegre çevre bilgi sistemi-atık yönetim uygulaması-Atık beyan sistemi (tabs) üzerinden girilmektedir.

Bu sisteme atık girişleri bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde her yıl Ocak ayı itibariyle başlamak üzere en geç Mart ayı sonuna kadar girilmesi gerekmektedir.

1638299984839.png


Sisteme giriş yaptıktan sonra tesis bilgileri güncellenir ve faaliyet (nace) kodu ile kapasite bilgileri girilerek beyan işlemine geçilir. Kapasite bilgileri için kapasite raporu baz alınması gerekir.

Firmaların kapasitesi eğer üretim yapıyorsa üretim kapasitesi, satış yapıyorsa yıllık satış miktarlarıdır. Eğer bir üretim veya satış yapılmıyorsa verilen hizmete ilişkin kapasite girilir.(Örneğin; Aile Sağlığı Merkezleri kapasite kısmına yıllık bakılan hasta sayısını yazması vb.). Kapasite kısmı girişi yapıldıktan sonra bu kapasiteye ilişkin birim seçilir. Birimler kg/yıl, lt/yıl ve adet/yıl seçeneklerinden oluşmaktadır.

Atık beyan işlemleri için beyan edilecek atık varsa “Yeni Atık Beyanı Ekle” butonuna basılır ve görselde yer alan sekme açılır.

1638300009391.png


Gerekli bilgiler girildikten sonra kaydet butonuna basılır. “İşlemin Nerede Yapıldığı” sekmesinde 4 seçenek vardır. Bunlar sırasıyla tesis içi, tesis dışı, ihracat ve stok işlemlerinden oluşmaktadır. Firmanın beyana konu olan atığı işlemesine ilişkin çevre izin lisansı mevcutsa ve kendi tesisinde geri kazanım/bertaraf işlemlerini gerçekleştirdiyse tesis içi seçeneğini işaretler. Ancak firma bu atığı geri kazanım/bertaraf amacıyla başka bir tesise gönderdiyse tesis dışı seçeneğini işaretlemelidir. Beyana konu olan atık ihraç edildiyse ihracat seçeneği, tesiste stokta tutuluyorsa da stok seçeneği işaretlenmelidir. İhracat ve stok için başka bilgi istenmez.

1638300024191.png


Atıklara ait bir önceki yılın stok bilgileri girildikten sonra bir sonraki yıl tehlikeli atıklar için 6 ay tehlikesiz/ambalaj atıkları için ise 1 yıl içerisinde lisanslı firmaya çıkışının yapılması gerekir.

Bütün atık bilgileri girildikten sonra onay aşamasına geçebilir. Onay işlemleri için
1638300099117.png
sekmesine tıklanır ve Onay Kodunu Öğren butonuna tıklar. Tesis bilgileri kısmında belirtilen e-posta adresine onay kodu gönderilir. Bu onay kodunu “Onay Kodu” kısmına girip “Onayla” butonuna basıldıktan sonra o yıla ilişkin beyan tamamlanmış olacaktır.

İlgili mevzuat gereği “Formu Yazdır” kısmından beyan yazdırılarak 5 yıl süreyle saklanmalıdır. Beyanların çıktısı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve ilgili birimlerine gönderilmez ve tesiste muhafaza edilir.

1638300199118.png


Eğer faaliyet sonucu atık oluşmamış ise “beyan edilecek atığım yoktur “ kutucuğu işaretlenir ve direkt onay aşamasına geçilir.

1638300218048.png


Geçmiş ve güncel tüm beyanlara “beyan listesi” kısmından erişebilirsiniz.

1638300232964.png


Atık beyan işlemleri ile ilgili kılavuza aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


Not: Ambalaj Atığı ve tehlikesiz atık Toplama Ayırma tesisleri, atık üreticilerinden almış oldukları atıkları geri kazanım lisansına sahip firmalara gönderirler. Göndermiş oldukları atıklara ait bilgileri beyan yaparken kütle denge sistemini kullanmaları gerekir. Lisanslı geri kazanım firmalarına göndermiş oldukları atıklara ait bilgileri kesinlikle TABS’a girmemeleri gerekir.

İlgili Yönetmelik: Atık Yönetimi Yönetmeliği
Üst