• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ADBLUE Kaplarının Atıkları

H.Yeliz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bsm
Tehlikeli olarak mı işlem görmelidir ? Yoksa geri dönüşüm için hurda olarak satabilir miyiz ?

Kabın üzerinde herhangi bir tehlike işareti varsa tehlikelidir. Ama bizim il müdürlüğündeki bir mühendis üzerinde herhangi bir tehlikelilik işareti olmamasına rağmen sırf arabalar için kullanılıyor diye tehlikeli atıktır tesisinizde bulunduramazsınız dedi. Çıkarsa ayırıp kont. amb. olarak çıkış yapıyoruz ?‍♀️ ?‍♀️

Merhaba Üstad,

MSDS'e baktığımız zaman kabı güvenli bir biçimde bertaraf edilmelidir diye yazıyor. Ben hazır beton tesisinde çalışırken araçlarda ADBLUE kullanıyorduk. Sonra boş kapları 15 01 10 atık kodu ile lisanslı firmalara veriyorduk. Sen de bu şekilde lisanslı firmalara verebilirsin.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

1588599042949.png

1588599111899.png

1588599138776.png

Ben de ilk başta tehlikesiz geri dönüşüme gönderebiliriz olarak düşünmüştüm ama bertaraf cümlesini görünce afalladım.

@Fatih Koçak ben müdürlüktekileri sorgulayamıyorum işlerimi geciktiriyorlar. Açıklamamı yapıyorum ama inatla savunuyorlar .o yüzden ne söylerlerse kibarca tamam diyorum:cool:
[automerge]1588598845[/automerge]
MSDSler hep bertaraf yazar. Başka kelime kullanıldığına şahit olmadım:D

Fatih beyin dediği gibi herhangi bir tehlikeli olarak sınıflandırılmamış. Toksikolojik bilgilerine bakıldığında soluma kısmında; ayrışma ürünlerine maruz kalmak sağlık için tehlike yaratabilir diyor. Küçük bir ihtimalde olsa zarar verebilir diye düşünmekteyim. Ben 150110 olarak veriyordum. Tercih size kalmış.

@Pnr Alıştım artık diyorsun yani :D Peki radyatöre koymak için su alsak o da tehlikeli olur mu sonuçta araba için onu sorar mısın lütfen :D

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
H.Yet
Merhabalar,

İl çevre müdürlüğünden görüş almanızda fayda var, bana kalırsa içerisinde zararlı kimyasal olmadığı için ambalaj atığı koduyla verilebilir ama bazı il çevre müdürlükleri kontamine ambalaj olarak çıkılması gerektiğini söylüyor.

Ufak not : Adblue bir marka adıdır, içeriği ise su bazlı üre çözeltisi'dir.

" arabalar için kullanılıyor diye tehlikeli atıktır." diyen müdürlük o bidonları veya IBC'leri analiz yaptırın tehlikesiz çıkarın sonra gelin bir konuşalım diyebilir ?

Merhabalar,

ADBLUE kullanılamayacak durumda atık kodlarında biryere koyamadım. Atık kodu ne olabilir acaba?