Kurucudan mesaj

Fatih Özcan

Sevgili Meslektaşlar,

Siteyi kurmak düşüncesi öğrenciliğimin son yıllarında belirmiştir, kendi çapımda araştırmalar yapıyor, meslektaşlar ile iletişime geçiyor fakat her seferinde olumsuz geri dönüşler alıyordum. Bu tutum ve davranışların "mühendis" olan kişilere yakışmadığını düşündüğüm için mesleki bencilliği kırmak gerektiğine karar verdim. Bundan neredeyse 5 sene önce bu tutumu yıkmak için öncelikle mail grubumuzu (CevreNET) kurarak çalışmalara başladım. İlerleyen zamanlarda mail grubunun kullanım zorluklarından dolayı forum sistemlerine geçiş yapmaya karar verdim.

Bu siteyi kurmak fikri aklımıza yerleşince bazı insanların ilginç yaklaşımları ve tuhaf bakışları ile karşılaştım. Bana gülüyorlar, pek önemsemiyorlar ve yapamayacağımı söylüyorlardı. Fakat paylaşım bencilliğinin önüne geçmek gerekiyordu ve yaptığımız planı uygulamaya aldık. Meslektaşlar birbirini tanımıyor, kesinlikle birbirine yardım etmiyor ve meslek olarak değil birey olarak hareket ediyorlardı.

Yıllar geçti, inatla her gün gece gündüz çalıştım, çalıştık ve sitemizi neredeyse Türkiye'nin geniş çaplı, en aktif ve artık tanınan bir "Çevre Mühendisleri" sitesi haline getirdik. Az zamanda büyük işler başardık. Tüm yatırımlarımı bu siteye yaptım. Pişman değil, aksine çok memnunum. Sitemize gönül veren üyelerimiz hiç boş durmadı. Herkesin bir katkısı oldu ve olmaya devam ediyor. Tüm bunları yaparken yardımımız dokunan üyelerimize tek şartımız oldu ve "sizde başkasına yardım edin" dedik. Yıllar sonra gelinen noktada büyük bir eşiği aştığımızı görmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Bu siteye hiç girmeyen insanlar bile misafir olarak girip bizi izlediler ve uzaktan da olsa CMNet'i desteklediler. Bugün sitemize günde 3.000 üzeri misafir, 200'den fazla aktif katılımcı üyemiz girmekte. Bakanlık yetkilileri, özel sektör çalışanları, firma sahipleri, kamu kuruluşları, değerli öğrenci arkadaşlarımız sitemizi takip etmektedirler.

Şimdi ben, sizden bu siteyi korumanızı ve devam ettirmenizi rica ediyorum. Bilgi ağı konusunda eksiklerimiz mutlaka vardır fakat çok yakında etrafına duvar örülmüş bilgi ağının o duvarlarını birlikte yıkacağız. Uzmanlık alanı çok geniş bir meslek grubuna dahiliz herkesin her konuda uzman olması gerçekten çok zordur. Artık herkes ticari kaygılarını, duvarlaşmış düşüncelerini bir tarafa bırakarak "meslektaş" olmanın öneminin farkına varması ve sitemize bir tuğlada sizlerin koyması gerektiğini düşünüyoruz. Adım atmak için vesile aramayalım ve faydalı olur dediğimiz her bilgiyi meslektaşlara sunalım..

Eleştiri, öneri, teşekkür ve görüşlerinizi yazmak için ilgili forum konusu:

https://www.cevremuhendisleri.net/konu/paylasim-kulturu-ve-sitenin-gelecegi.9118/

Fatih ÖZCAN
CMNet Kurucusu
Üst