• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kurucudan mesaj

Fatih Özcan

Sevgili Meslektaşlar,

Siteyi kurmak düşüncesi öğrenciliğimin son yıllarında belirmiştir. Birçok yeni mezunun yaşadığı kaygılarla yüzleşmeye başladığımda kendi çapımda araştırmalar yapmakta, meslektaşlar ile iletişime geçmekte fakat her seferinde olumsuz geri dönüşler almaktaydım. Bu tutum ve davranışların "mühendis" olan kişilere yakışmadığını ve mesleki bencilliği kırmak gerektiğini düşündüğüm için meslektaşları bir araya getirmeye karar verdim. Bu amaca ulaşmak için 2006 yılında öncelikle mail grubumuzu (CevreKulubu) kurarak çalışmalara başladım. İlerleyen zamanlarda mail grubunun kullanım zorluklarından dolayı forum sistemlerine geçiş yapmaya karar verdim.

Bu siteyi kurmak fikri aklımıza yerleşince birçok meslektaşımın ilginç yaklaşımları ve umursamaz tavırları ile karşılaştım. Kendi işime bakmamı şimdiye kadar düzelmeyen bir iletişim sistemi için enerji harcamamamı tavsiye ediyorlardı. Fakat paylaşım bencilliğinin önüne geçmek gerekiyordu ve yaptığım planı uygulamaya karar verdim. Meslektaşlar birbirini tanımıyor, kesinlikle birbirine yardım etmiyor ve meslek olarak değil birey olarak hareket ediyorlardı.

Yıllar geçti, inatla her gün gece gündüz çalıştım, çalıştık ve sitemizi neredeyse Türkiye'nin en geniş çaplı, en aktif ve tanınan "Çevre Mühendisleri" sitesi haline getirdik. Az zamanda büyük işler başardık. Tüm yatırımlarımız bu siteye yaptık, zamanımızın birçoğunu birbirimiz için harcadık. Şahsım adına pişman değil, aksine çok memnunum. Sitemize gönül veren üyelerimiz hiç boş durmadı. Herkesin bir katkısı oldu ve olmaya devam etmektedir. Tüm bunları yaparken yardımımız dokunan üyelerimizden tek karşılık beklentimiz "SİZDE BAŞKA MESLEKTAŞIMIZA YARDIM EDİN" oldu. Yıllar sonra gelinen noktada büyük bir eşiği aştığımızı görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Siteye üye olmayan kişiler bile misafir olarak girip bizi izlediler ve uzaktan da olsa CMNet'i desteklediler. Bakanlık yetkilileri, özel sektör çalışanları, firma sahipleri, kamu kuruluşları, değerli öğrenci arkadaşlarımız sitemizi takip etmektedirler. Binlerce meslektaşımız ile düzenlenen çeşitli organizasyonlarda yüzyüze tanışma ve yıllardır tanışıyor gibi sıcak bir muhabbet etme fırsatıda bulduk.

Bizlere düşen en büyük görev Türkiye 'nin en büyük Çevre Mühendisliği iş ağını korumak ve bir adım öteye taşımak konusunda fedakarlık yapmaktır. Bilgi ağı konusunda eksiklerimiz mutlaka vardır fakat hep birlikte etrafına duvar örülmüş bilginin o duvarlarını birlikte yıkacağız.

Uzmanlık alanı çok geniş bir meslek grubuna dahiliz herkesin her konuda uzman olması gerçekten çok zordur. Artık herkesin ticari kaygılarını, duvarlaşmış düşüncelerini bir tarafa bırakarak "meslektaş" olmanın öneminin farkına varması ve sitemize bir tuğlada sizlerin koyması gerektiğini düşünmekteyiz. Adım atmak için sebep aramayalım ve faydalı olur dediğimiz her bilgiyi meslektaşlarımıza sunalım..

Eleştiri, öneri, teşekkür ve görüşlerinizi yazmak için ilgili forum konusu:

https://www.cevremuhendisleri.net/konu/paylasim-kulturu-ve-sitenin-gelecegi.9118/

Fatih ÖZCAN
CMNet Kurucusu
Üst