• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yağ gönderimi

• Konuyu başlatan Anonim (02f4)
  • Başlangıç tarihi
A

Anonim (02f4)

Merhabalar,

Çalıştığım tesisten atık motor ve hidrolik yağı gönderimi yapacağım. MoTaT girişinde bertaraf mı yoksa geri dönüşüm mü seçmem gerekiyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Biz atık yağ alımı yapıyoruz birlikte çalışmak isterim

Son düzenleme:
Şeyma BilginYanlış bir yaklaşım. Para ile geri kazanım/bertaraf anlamsız kaçıyor. Tezinizi de şöyle çürüteyim; aynı firma 1 ton'un üzerindeki atık yağ için bana para veriyor. 150 kg atık yağ için benden para istiyor :) Buyurun teziniz ile açıklayın bu durumu.

Sorunun cevabına gelecek olursak; atığı verdiğiniz firmanın D 'li kodu varsa bertarafa, R 'li kodu varsa geri kazanıma gider. Atık yağlar ağırlıkla R9 yani geri kazanım olarak değerlendirilse de, en doğru bilgiyi atık yağı verdiğiniz firmadan öğrenirsiniz.

Önceki cevapları görüntüle…
Cem YılmazÖrnek verirken, tehlikeli atık olan atık yağların satışının yapılacağından bahsedilmektedir. Eskiden tehlikeli atıkların satışı yasaktı diye bir ibare ya da algı vardı diye hatırlıyorum. Tehlikeli atıkların satışı yasal ve uygundur. Eğer yasal ve uygunluk varsa faturalı olarak satışı yapılırsa bu bir uygunsuzluk mu olur. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Teşekkürler

Cem Yılmazİlgi ve yardımınız için teşekkürler @Cem Yılmaz bey. Bunun için gösterebileceğimiz resmi bir dayanak var mıdır. Ya da yorumlayabildiğimiz herhangi bir yönetmelik maddesi. Çünkü tehlikeli atıkların satışına dair oluşan algıyı yıkmak istiyorum, Çalıştığım firma muhasebecilerine göstermek için. Tekrar ilgi ve yardımınız için teşekkür ederim.

merhaba hidrolik yağ değişiminde motat siteminden kayıt gerekli mi değil mi

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
sinemipkMerhaba,

Hidrolik yağ değişimi sonucu oluşan atık yağları lisanslı firmaya verirken motat üzerinden taşıma talebi açıyorsunuz. Bu durum atık motor yağı için de geçerli. Ancak atık motor yağları firma kendi içerisinde bakım ve onarımını yapıyorsa kütle denge sistemine bildirmeniz gerekli. Bu durum hidrolik atık yağ değişimleri için geçerli değil.​

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
sinemipk@Olgaç Sürmelihindi İlgi ve yardımlarınız için teşekkürler. Peki ben bir şey sormak hatta öğrenmek istiyorum.
Moyden üzerinden atık çıkışı yaptığımızda giriş verilerini Litre cinsinden çıkış verilerini kg cinsinden girdiğimiz için 1 kg altında küsürat kalıyor. bunun kalmış olması sıkıntı yaratır mı, aslında tüm atık yağı çıkıyoruz ama kütle denge de küsürat kalıyor. Bu durumda ne yapılması lazım. Şimdiden ilgi, yardım ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim.