• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu arıtım tesisinde çalışmak için gerekli belge

buket1

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
öğrenciyim
Hepinize merhaba,
Çevre mühendisliğinden yeni mezun oldum.Atıksu arıtma tesislerinde çalışmak için gerekli belgelere ihtiyaç duyuluyor.Atıksu arıtma tesisinde çalışmak için yeterlilik belgesini nasıl alabilirim?İnternette araştırdığım zaman A dan D ye kadar sınıf ve evsel/endüstriyel olarak ayrılıyor.Direk sınava kayıt yapıp mı girebiliyorum yoksa belli kuslar gerekiyor mu ?Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Çözüm
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
buket1Merhaba Üstadım,

Atıksu Arıtma Tesisi Tesis Sorumlusu belgesini almak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açılan eğitime katılmak ve yapılacak sınavlarda 70 almak gerekir. Eğitim ve sınavlar sistem üzerinden yapılmaktadır. Bakanlık bu sene tekrardan eğitim...​
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Merhaba Üstadım,

Atıksu Arıtma Tesisi Tesis Sorumlusu belgesini almak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açılan eğitime katılmak ve yapılacak sınavlarda 70 almak gerekir. Eğitim ve sınavlar sistem üzerinden yapılmaktadır. Bakanlık bu sene tekrardan eğitim açacak ve eğitimi tamamladıktan sonra sınava girebiliyorsunuz.​

Bununla ilgili olarak "Atıksu Arıtma Tesislerinde Çalışan Teknik Personele İlişkin Tebliğ" i incelebilirsiniz.

Tesis sorumlularının asgari nitelikleri

MADDE 6 –
(1) Ek-1’in Tablo 1 ve Tablo 2’sinde yer alan sınıflandırmaya göre atıksu arıtma tesislerinde tesis sorumlusu olarak çalıştırılacak personel, aşağıda belirtilen asgari özellikleri sağlar:

a) A sınıfı tesis sorumlusunun asgari özellikleri:

1) Üniversitelerin Çevre Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak.

2) İkincil ve/veya ileri arıtma yapan kentsel ve/veya endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde toplamda en az beş (5) yıl çalışmış olmak.

3) Atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimini tamamlayıp eğitim sonunda yapılacak sınavı başarı ile tamamlamış olmak.

b) B sınıfı tesis sorumlusunun asgari özellikleri:

2) İkincil ve/veya ileri arıtma yapan kentsel ve/veya endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde toplamda en az üç (3) yıl çalışmış olmak.

3) Atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimini tamamlayıp eğitim sonunda yapılacak sınavı başarı ile tamamlamış olmak.

c) C sınıfı tesis sorumlusunun asgari özellikleri:

2) İkincil ve/veya ileri arıtma yapan kentsel ve/veya endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde toplamda bir (1) yıl çalışmış olmak.

ç) D sınıfı tesis sorumlusunun asgari özellikleri:

2) Atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimini tamamlayıp eğitim sonunda yapılacak sınavı başarı ile tamamlamış olmak.

Tesis sorumlusu belgesi

MADDE 7 –
(1) Tesis sorumlusu belgesi almak üzere atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimi almak için başvurular Bakanlığa yapılır.

(2) Atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimi almak üzere yapılan başvurularda istenilen bilgi ve belgeler şunlardır:

a) İletişim bilgileri (adres, telefon, faks, elektronik posta adresi).

b) Eğitim durumunu gösteren diploma veya mezuniyet belgesinin örneği.

c) İki (2) adet vesikalık fotoğraf.

ç) 6 ncı maddede öngörülen atıksu arıtma tesisinde/tesislerinde çalışma deneyimini gösteren resmi belge.

d) Eğitim başvuru ücretinin yatırıldığına ilişkin banka dekontu.

Atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimi

MADDE 8 –
(1) Atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimi Bakanlıkça yılda en az bir kez düzenlenir.

Çözüm
Merhaba,

Entegre Çevre Bilgi Sistemi'ne giriş yapıp, ilk sistem kaydınızı oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında AATBEL uygulamasından eğitim kaydı açabilirsiniz. Yalnız şu an için eğitim aktif değil. Yılda 1-2 kez yapılıyor. Bunun için Bakanlık web sitesini ya da ÇMNet'i takip edebilirsiniz.

Tecrübesiz adaylar D sınıfı sınavlarına girebiliyorlar. Sonrasında çalıştıkça seviye atlıyorsunuz.
0-1: D sınıfı
1-3: C Sınıfı
3-5: B Sınıfı
5+: A Sınıfı.

Merhaba B sınıfı evsel atıksu belgesine sahibim bu sene a sınıfına gireceğim ama birde endüstriyeli alıyım dedim bu sene c sınıfına mı başvurmam gerekiyor ya da hangi sınıfı alabilirim?