• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bakanlığa soru sormak için

cevremuhendisiyagmur

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çalışmıyorum
Merhaba benim yönetmelikte tam cevabını bulamadığım ve emin olmak istediğim bir konu var bunun için bakanlığı ya da çevre il md.'nü arayabilir miyim? Herhangi bir durumda arayıp soru sorabiliyor muyuz ve yönetmelik ile ilgili sorumu hangi departmana sorabilirim? yeni mezunum bu nedenle bilmiyorum :(

Temel seviyede izin süreçleri basit sorular haricinde firmanın çevre izinleri hususlarında özel ve muğlak konularda soru sorabilirsiniz. Kişiye has olmakla birlikte öbür türlü tersleyebilirler veya iyi niyetli ise yardımcı olabilirler.

Diğer sorularına cevap bulmak için forumu kullanabilirsiniz.

Muzaffer KOÇçok teşekkür ederim aslında daha önce sordum ama çok muallakta bir konu olduğundan detay gerekiyor. Bizim firmamız çevre danışmanlık hizmeti alıyor sözleşmemiz hala devam ediyor aynı zamanda bide yakın zamanda çevre yönetim birimi kurduk. Yönetmelikte danışmanlık da yönetim birimi de eşit derecede sorumlu diyor fakat "İşletmeye ilk defa hizmet verilecek ise, işletmeye hizmet vermeye başladığını gösteren sözleşme tarihinden itibaren ilk 30 gün içinde bir adet ve sözleşme tarihini takip eden ilk 12 ay içinde de bir adet olmak üzere ilk yıl için en az iki adet, devam eden yıllarda sözleşme tarihini takip eden her 12 ayda en az bir adet olmak üzere, işletmenin genel durumunu kapsayan iç tetkik raporunu hazırlamak ve işletme sahibi veya sorumlusu ile birlikte imzalayarak işletmeye sunmak." ve "İşletmeye ilk defa hizmet verilecek ise, işletmeye hizmet vermeye başladığını gösteren sözleşme tarihinden itibaren ilk 90 gün içinde bir adet ve sözleşme tarihini takip eden ilk 12 ay içinde de bir adet olmak üzere ilk yıl için en az iki adet, devam eden yıllarda sözleşme tarihini takip eden her 12 ayda en az bir adet olmak üzere, işletme çalışanlarının ve sorumlularının en az yüzde 60’ına eğitim vererek eğitime katılım tutanaklarını düzenlemek." maddeleri var. Bizim danışmanlık sözleşmesinde eğitimler ve raporlar danışmanımızın sorumluluğunda fakat yönetim birimini de yeni kurduğumuz için otomatik olarak bu maddeleri ilk 30 ve 90 gün içinde bizim mi karşılamamız gerek yoksa normal işleyişe devam edip yılda bir iç tetkik ve eğitime devam mı etmemiz gerek bilemedim.

hakancihancevabınız içim teşekkür ederim çok uzun olduğu için soramadım ama yazayım. benim için çok muallakta bir konu olduğundan detay gerekiyor. Bizim firmamız çevre danışmanlık hizmeti alıyor sözleşmemiz hala devam ediyor aynı zamanda bide yakın zamanda çevre yönetim birimi kurduk. Yönetmelikte danışmanlık da yönetim birimi de eşit derecede sorumlu diyor fakat "İşletmeye ilk defa hizmet verilecek ise, işletmeye hizmet vermeye başladığını gösteren sözleşme tarihinden itibaren ilk 30 gün içinde bir adet ve sözleşme tarihini takip eden ilk 12 ay içinde de bir adet olmak üzere ilk yıl için en az iki adet, devam eden yıllarda sözleşme tarihini takip eden her 12 ayda en az bir adet olmak üzere, işletmenin genel durumunu kapsayan iç tetkik raporunu hazırlamak ve işletme sahibi veya sorumlusu ile birlikte imzalayarak işletmeye sunmak." ve "İşletmeye ilk defa hizmet verilecek ise, işletmeye hizmet vermeye başladığını gösteren sözleşme tarihinden itibaren ilk 90 gün içinde bir adet ve sözleşme tarihini takip eden ilk 12 ay içinde de bir adet olmak üzere ilk yıl için en az iki adet, devam eden yıllarda sözleşme tarihini takip eden her 12 ayda en az bir adet olmak üzere, işletme çalışanlarının ve sorumlularının en az yüzde 60’ına eğitim vererek eğitime katılım tutanaklarını düzenlemek." maddeleri var. Bizim danışmanlık sözleşmesinde eğitimler ve raporlar danışmanımızın sorumluluğunda fakat yönetim birimini de yeni kurduğumuz için otomatik olarak bu maddeleri ilk 30 ve 90 gün içinde bizim mi karşılamamız gerek yoksa normal işleyişe devam edip yılda bir iç tetkik ve eğitime devam mı etmemiz gerek bilemedim.

cevremuhendisiyagmur01.11.2022 tarihli Çevre Yönetim Hizmetleri Hakkında Yönetmelik der ki;

Müteselsil sorumluluk
MADDE 14-
(1) Bu Yönetmelikte belirtilen yükümlülüklerin personel, çevre yönetim birimleri veya firmalar tarafından yerine getirilmemesi, çevre yönetimi hizmeti alanların sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.
(2) Bir işletmede, çevre yönetim biriminin veya personelin yanında, çevre danışmanlık firmasından da çevre yönetimi hizmeti alınmış olması halinde, hizmet verenlerin tamamı bu Yönetmelikte belirtilen yükümlülüklerden aynı derecede sorumludur.

Buna göre, İç Tetkik raporlarını hem firma hem danışman ayrı ayrı hazırlayacak. Eğitimleri danışman firmaya verdirerek ortak imza kaydına alabilirsiniz.

Kolaylıklar dilerim.

Merhaba,
Bulunduğunuz ildeki Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nü arayabilirsiniz. Ama mümkünse yüzyüze konuşmak daha iyi oluyor telefonda yeteri kadar konuşamayabilirsiniz. Hangi Yönetmelik mesela Sıfır Atık Yonetmeliği ise Çevre Yönetim Birimi ile görüşebilirsiniz.