• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Cam yünü atıkları

Yusuf Dulda

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, işletmemizde izolasyon amaçlı olarak makinelerde kullanılan cam yünü, bakım esnasında değiştirilmekte ve bu nedenle atık oluşmaktadır. Cam yünü atıklarını nasıl değerlendirmemiz gerekiyor. Daha önce bununla ilgili çalışma yapan oldu mu? Şimdiden teşekkürler...

@Ahu Nur Şahin

Cam yünü ve taş yünü bildiğim kadarıyla farklı şeyler. Emin misiniz cam yününün MSDS'inde taş yünü yazığına?

@Tamer Çankaya
MSDS raporunu eklemiştim,yeniden ekleyeyim bi göz atarsınız....

Ekli dosyalar

• msds-tasyunu_turkce.pdf
    87.1 KB · Görüntüleme: 122
Herkese tekrar merhaba;
Öncelikle tamer arkadaşımızın dediği gibi taş yünü ile cam yünü farklıdır.

Taş yünü de olsa cam yünü de olsa, ikisi de MSDS'in 12. başlıkda belirtildiği üzere Isı yalıtımında kullanılmasından dolayı çevre üzerinde olumlu etkileri vardır.

Bu sebeple öncelikle bu atığı 170603 kodunda verilmesi gerekmektedir.

Çünkü ürünü örneğin boruların ısı yalıtımında kullanıdı iseniz, ürünün fiziksel ve kimyasal özelliği, borudan geçen sıcaklığın etkisi ile değişecektir. Yalıtım malzemesi yüksek sıcaklık ve metalin etkisi ile artık kontamine olur. Ürün nbaşlı başına temiz gözüksede içinde ki fenol ve formaldehitten dolayı, ısı yalıtımı sonrasında da artık cilt, göz vb. için tehlike arz etmektedir.

Isı yalıtımı sonrasında fareler üzerinde denenmiş ve kanser etkisi yaptığı tespit edilmiştir. Bu da dip not...

manisa dolaylarında ve izmit dolaylarında 170603 atık kodlu atığı alan firmalar var. cam yünü atıkları bizim işyerimizde de bol miktarda revizyonlar esnasında açığa çıktı. biz manisa dolaylarına düzenli depolamaya gönderdik... sanırım direkt firma ismi verilemiyor.

@Mrtblbl buradan firma adı verebiliyormuyum. İzmitteki yakma tesisiyle görüşmenizi tavsiye ederim. Biz ilk etapta ek3b analizini yaptırdık. Tehlikeli sınıfı çıktı. Daha sonra atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelik ek 2c analizini yaptırıp düzenli depolamaya dökme olarak gönderdik. tabi bize yakın olduğu için manisa dolaylarındaki tesise.

Elimizde beyaz eşya ve fırın izolasyonunda kullanılan Cam Yünü atık malzeme var . Acaba bu atık malzemeleri alan firma varmı .

170604 kodlu ürünü alan firmalar varmı acaba . Özelden yazarsanız sevinirim

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar hiç kullanılmamış (uygun olmayan saklama koşullarından dolayı kullanılamayacak durumda olan) cam yünü, taş yünü atıklarını hangi atık koduyla değerlendirmeliyiz tehlikeli atık olarak mı almalıyız yoksa tehlikesiz atık olarak mı MSDS de 101103 olarak yazılmış ben ilk belirlediğimde 170603 olarak düşünmüştüm.

Nida Hanım Merhaba,

Proses sonucu çıkan atıklara uygun kod verirken hangi prosesten oluştuğu önemli. Tabi bunun yanında atık oluşurken ham maddenin malzeme güvenlik bilgi formuna akmak gerekir. Atık kodlarının ana başlıklarına bakmak gerekir. 10 11 03'ün ana başlığı;

1589198086389.png

17 06 03'ün ana başlığı ise;

1589198129872.png

Eğer bu tür atıklar herhangi bir ısıl işlem sonucu çıkıyorsa 10 11 03 olarak vermek mantıklı olur. Daha önce bu atık kodu ile sitede açılan konu başlığı linkini sizinle paylaşıyorum. Umarım faydalı olur.

Cam yünü atıkları