Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre boyut analiz raporu (çok acil)

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Yasemin Aslantürk Çebi tarafından paylaşıldı.

1. merhaba arkadaşlar;
    çevre boyut analiz raporu nedir? niçin hazırlanır? neleri kapsar ? kim hazırlar?elinde formatı olan var mı?

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Üretim faaliyetleri sonucunda oluşabilecek potansiyel çevre kazalarının öngörüldüğü bir rapordur. Puanlama ve matris sistemi ile boyutlar değerlendirilir ve etki-önem derecesine göre sıralanırlar daha yüksek öneme haiz olan çevre boyutlarına tedbirler uygulanarak çevre boyutlarının risk değerlendirme puanları düşürülür. Örneğin kullanılan bir kimyasal madde çevre boyutudur. ama bu kimyasalın çevre etki puanı

RİSK = ETKİNİN ŞİDDETİ (Ş) X ZARARIN MEYDANA GELME OLASILIĞI (O) şeklinde hesaplanır. puanlama sistemini 1-5 arasında oluşturabilirsiniz. örneğin ;
    ŞİDDET DERECESİ (Ş)
    (5) Çevreye verdiğimiz zarar önlenemez ve insanlarda zehirlenmelere sebebiyet vermekte.
    (4) Çevreye verdiğimiz zarar kısmen önlenebilir ve insanlarda ayakta tedavi edilebilecek zarar verebilir.
    (3) Çevreye verdiğimiz zarar kısmen önlenebilir ve insanlara doğrudan zarar vermez.
    (2) Çevreye verdiğimiz zararın büyük kısmı önlenebilir ve insanlara doğrudan zarar vermez.
    (1) Çevreye verdiğimiz zararlar önlenebilir.

ZARARIN MEYDANA GELME OLASILIĞI (O)
    5 İş yapıldığı sürece çok yüksek olasılık
    4 Haftada bir yüksek olasılık
    3 Ayda bir orta dereceli olasılık
    2 Yılda bir küçük olasılık
    1 Bir yıldan daha uzun sürede çok küçük olasılık

Bu iki parametrenin çarpılması ile ortaya çıkacak sonucu daha önce oluşturmuş olduğunuz 0-5 arası önemsiz, 5-10 arası orta 10-15 arası çok önemli vb gibi değerlendirmeler ile sınıflandırılır daha sonra riskli olarak belirlediğiniz puan üzerinde ki çıkan sonuçlar için çevre boyutlarının riskini azaltmak için gerekli aksiyonu almanız gerekir. Son olarak aksiyondan sonra tekrar bu hesaplama yapılır ve risk puanının düştüğü görülür ve raporlanır.

3. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

4. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Çevre boyut analizi ile risk analizini aynı dokümanda birleştirebilir miyiz? Artısı eksisi ne olur?

5. deryaozyurt

deryaozyurt CMNet Üyesi

Çevre Boyut Analizini, yetkilendirilmiş bir kuruluşun mu hazırlaması gerekiyor, Çevre Görevlisinin hazırlaması yeterli midir?

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Çevre Boyut Analizi resmi bir analiz değildir. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi standardının istemiş olduğu bir analizdir.
    Bundan dolayı isterse muhasebeci bile hazırlayabilir. Ama bakanlıktan gelen tetkikçiler de bunu artık istiyorlarsa o zaman Çevre Görevlisi ya da danışmanlık alınan firma hazırlamalıdır.

7. deryaozyurt

deryaozyurt CMNet Üyesi

Uluslararası bir denetim için gerekiyor, Çevre Görevlisi hazırlayabiliyorsa ben hazırlarım o halde, teşekkür ederim. Risk değerlendirme Analizine benziyor zaten sanıyorum.

8. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Evet yani uluslar arası bir denetim için kimin hazırladığı denetçinin tutumuna kalmış. Ancak tabiki en doğru değerlendirmeyi çevre mühendisi yapar. Ancak her firmada çevre mühendisi yok onun yerine çevre görevlisi de yapabilmelidir. Risk değerlendirme analizine benzer, bir çok analiz yönetemini kullanabilirsiniz. Maksat faaliyet sonucunda oluşabilecek ve çevreye etki edecek boyutları sınıflandırmak ve derecelendirmek. Sonuca göre önemlileri ve önemsiz boyutları ayıklamak ve önemliler için tedbir almak.

9. Gülin Özcan

Gülin Özcan CMNet Üyesi

Ekte çevre boyut analizi tablosu var. Bunu yemekhane için hazırlamıştım. Tesisin diğer birim ve faaliyetleri için geliştirebilirsiniz.(ör;laboratuvarlar, atölye, üretim vs.) Belki işinize yarar.

Ekli Dosyalar:

10. deryaozyurt

deryaozyurt CMNet Üyesi

Teşekkür ederim, hazırlarken yardıma ihtiyacım olursa sizi tekrar rahatsız ederim :)

Çevre boyut analiz raporu (çok acil) konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre Danışmanlık veya çevre ile ilgili ölçüm analiz laboratuvarı açmak hakkında...

Herkese selamlar çevre mühendisliğinin kapsamı aslındagerçekten çok güzel bence, bir çevre mühendisi olarak yapabileceğimiz bir sürü iş var fakat genelde ekonominin talep değilde arz tarafında yer aldığı için yaptığımız işler fabrika sahipleri ve üreticiler genelde çevre mevzuatını çevre ile ilgili işleri pek sevmezler yinede kanunlar gereği çed raporları hazırlanmalı ölçümler yapılmalıdır...
  2. Kapasite artırım raporu hazırlama çok acil yardım arkadaşlar

Meraba arkadaşlar sorumlu müdürü oldugum tıbbı atık sterilizasyon tesisin kapasite artırımına gidileceği için benden kapasite artırma raporu istendi çevre orman bakanlıgından ve ben nasıl bir yol izliceğimi ve nasıl hazırlık yapacagımı bilemedim bana yardımcı olursanız sevinir :( hziran 17sine kadar zmanım var acil yardım edin lütfen
  3. Pdf dosyası boyut küçültme (acil!)

arkadaslar bı fırmanın ıslemlerı ıcın emısyon ozet raporunu 10 mb altında olarak yuklenmesı gerekıomus..ve ben o dosyayı bolup boyutunu 10 mb nın altına dusurmeye calısıyorum ama olmuyo..yardım edebılırsenınz cok sevınırım
  4. Çevresel risk analiz raporu

İl Müdürlükleri tarafından istenen Çevresel Risk analiz Formatını biliyor musunuz Yakıt Depolama Tesisleri için bir örneği var mı ?